BREAKING NEWS

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e politikanëve shqiptarë me kriminelët, vjen sot në Tiranë Lord Dingeman,  trajnime prokurorëve të SPAK për pastrimin e parave dhe sekuestro pronave, ja emrat “VIP” të rrezikuar, zbardhet projekti b...

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e
x
BREAKING NEWS

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si bandat shtetërore të drejtuara nga gjenerali Agim Shehu na zunë pritë tek Ura e Dajlanit, Spartak Braho kujton dhunën e ’96-ës dhe zbulon bisedën brenda makinës me zyrtarin e lartë të PS...

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si
x
BREAKING NEWS

Bujar Çela e Petro Koçi rrëfejnë tmerrin e majit ’96: Si u dhunuan, gjakosën dhe torturuan socialistët me urdhër të Sali Berishës, SPAK të hetojë ngjarjen

Bujar Çela e Petro Koçi rrëfejnë tmerrin e majit
x
BREAKING NEWS

Pakti për të eliminuar Reformën në Drejtësi, Berisha-Bardhi kundër rezolutës, por bëhen pjesë e komisionit special për të shpëtuar nga qelitë e SPAK

Pakti për të eliminuar Reformën në Drejtësi,
x
BREAKING NEWS

Largohet njeriu që i doli kundër SHBA për zgjedhjen e Altin Dumanit në krye të SPAK, i hapet rruga profesoreshës së njohur

Largohet njeriu që i doli kundër SHBA për zgjedhjen e Altin
x
BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x

Bota

Irani konfirmon vrasjen e një oficeri të Gardës Revolucionare në Siri

Irani konfirmon vrasjen e një oficeri të Gardës Revolucionare

Irani ka konfirmuar vdekjen e një anëtari të Gardës Revolucionare Islamike në Siri pas sulmeve ajrore për të cilat ka fajësuar Izraelin.

Agjencia shtetërore e lajmeve, IRNA, raportoi më 26 mars se Behruz Vahedi, anëtar i Forcës Kuds të Gardës Revolucionare, u vra gjatë sulmeve të dyshuara ajrore izraelite në Deir al-Zor, në lindje të Sirisë.

Mediat e afërta me Qeverinë siriane kanë akuzuar Shtetet e Bashkuara për këto sulme ajrore. As SHBA-ja e as Izraeli nuk kanë komentuar për këtë ngjarje.

Më herët, Vëzhguesi sirian për të Drejtat e Njeriut – organizatë me seli në Mbretërinë e Bashkuar – tha se gjatë sulmeve u vranë 13 persona, përfshirë 12 anëtarë të Gardës Revolucionare që nuk ishin sirianë.

Të paktën 11 anëtarë iranianë të Gardës Revolucionare u vranë në sulmet e dyshuara në Siri dhe Liban në nisje të luftës mes Izraelit dhe Hamasit – grupit palestinez të shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian – në Gazë në tetor.

Izraeli nisi një ofensivë vdekjeprurëse në Gazë në përgjigje të sulmit të Hamasit. Afër 1.200 persona, shumica civilë, u vranë gjatë sulmit të Hamasit më 7 tetor dhe afër 250 të tjerë u rrëmbyen. Si pasojë e ofensivës izraelite, në Gazë janë vrarë mbi 32.000 persona, shumica gra dhe fëmijë, sipas Ministrisë së Shëndetësisë në Gazën e udhëhequr nga Hamasi.

Aleatët rajonalë të Iranit – që bëjnë pjesë në të ashtuquajturin ‘Bosht të rezistencës’ – kanë sulmuar interesat izraelite dhe amerikane në Lindjen e Mesme pas nisjes së luftës në Gazë. Megjithatë, grupet e armatosura kanë reduktuar sulmet e tyre ndaj bazave amerikane pas një serie sulmesh të kryera nga SHBA-ja në shkurt.

Sulmet në Siri ndodhën disa orë para se shefi i byrosë politike të Hamasit, Ismail Haniyeh, arriti në Teheran për takime me zyrtarët iranianë, përfshirë liderin suprem, Ajatollah Ali Khamenei. Gjatë një konference për media ai tha se rezoluta e miratuar më 25 mars nga Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara që bën thirrje për armëpushim në Gazë tregon se Izraeli po përjeton “një izolim të paprecedent politik”.

Garda Revolucionare i shkoi në ndihmë presidentit sirian, Bashar al-Assad më 2013, gjatë luftës civile siriane. Qindra komandantë dhe oficerë të Gardës, që Irani i përshkruan si “këshilltarë ushtarakë” besohet se janë në Siri. Irani ka një rrjet të madh të milicive në këtë shtet arab, që përbëhen kryesisht nga luftëtarë shiitë afganë dhe pakistanezë./ REL

Më të lexuarat