BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Bota

Ish-drejtuesi i lartë i ‘OpenAI’ lëshon deklaratën tronditëse: Kompania nuk ka përparësi...

Ish-drejtuesi i lartë i ‘OpenAI’ lëshon deklaratën

Një ish-drejtues i lartë i kompanisë së teknologjisë artificiale ‘OpenAI’, i cili dha dorëheqjen në fillim të kësaj jave, tha të premten se siguria nuk është përparësi e kompanisë.

Jan Leike, i cili drejtoi ekipin e quajtur “Superalignment” të ‘OpenAI-it’, së bashku me një bashkëthemelues të kompanisë, i cili gjithashtu dha dorëheqjen këtë javë, shkruante në një seri postimesh në platformën e medias sociale X, se ai ishte bërë pjesë e kompanisë, pasi mendonte se do të ishte vendi më i mirë për të bërë kërkime në fushën e inteligjencës artificiale.

“Prej kohësh nuk kam rënë dakord me udhëheqësit e OpenAI-it në lidhje me përparësitë kryesore të kompanisë, derisa më në fund mbërritem tek një pikë ndarjeje”, shkruante zoti Leike.

Ai tha se duhet të ketë më shumë përqendrim në përgatitjen për gjeneratën e ardhshme të modeleve të Inteligjencës Artificiale, përfshirë çështje si siguria dhe analizimi i ndikimit social që ka kjo teknologji.

Ai tha se prodhimi i “makinave më të zgjuara se njeriu është një përpjekje në thelb e rrezikshme” dhe se kompania “ka një përgjegjësi të madhe në emër të të gjithë njerëzimit”.

“OpenAI duhet të bëhet një kompani ku siguria të jetë e para“, shkruante më tej zoti Leike.

Në një përgjigje ndaj postimeve të zotit Leike, drejtuesi ekzekutiv i kompanisë ‘Open AI’, Sam Altman, shkruante se ai ishte “tejet mirënjohës” për kontributin e zotit Leike në kompani dhe se ishte “shumë i trishtuar që ai po largohej”.

“Zoti Leike ka të drejtë, ne kemi ende shumë për të bërë dhe jemi të përkushtuar ta bëjmë një gjë të tillë“, shkruante zoti Altman, duke shtuar gjithashtu se do të shkruante një postim më të gjatë mbi këtë temë, në ditët në vijim.

Kompania konfirmoi të premten se kishte shpërbërë ekipin e zotit Leike ‘Superalignment’, i cili u ngrit vitin e kaluar për t’u përqëndruar tek rreziqet që paraqet Inteligjenca Artificiale.

Dorëheqja e zotit Leike erdhi pasi bashkë-themeluesi dhe shkencëtari kryesor i ‘OpenAI-it’, Ilya Sutskever, njoftoi të martën se po largohej nga kompania pas gati një dekade.

Zoti Sutskever ishte një prej katër anëtarëve të bordit të cilët votuan nëntorin e kaluar për largimin e zotit Altman, gjë nuk zgjati pasi zoti Altman u kthye shumë shpejt në detyrë.

Ishte zoti Sutskever ishte ai që njoftoi zotit Altman se ishte pushuar nga puna, por më vonë tha se ishte penduar që e kishte bërë një gjë të tillë.

Ndërsa njoftoi largimin, zoti Sutskever tha se ai po punonte për një projekt të ri dhe kuptimplotë për të, por pa ofruar detaje të tjera.

Të hënën “OpenAI” bëri publike përditësimin më të fundit tek modeli i tij i Inteligjencës Artificiale, që mund të imitojë variacionet e zërit, ulje-ngritjet e tij, në përgjigjet verbale, e që madje, mund të përpiqet të zbulojë edhe gjendjen emocionale të njerëzve.