BREAKING NEWS

Erë zgjedhjesh të parakohshme, Edi Rama zbret në terren pas vizitës së Blinken, më 16 mars krijohet ekipi ri që do të drejtojë fushatën elektorale

Erë zgjedhjesh të parakohshme, Edi Rama zbret në terren pas
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Shkëlzen Berisha i përfshirë në koncesionin e homodializës, ja kush është krahu i djathtë i Ilir Metës që është shpallur ‘non-grata’ dhe si deputetët e PL janë kapur ‘mat’ duke transportuar para të pista nga Tirana në Angli...

Idajet Beqiri: Shkëlzen Berisha i përfshirë në koncesionin e
x
BREAKING NEWS

Celulari i Kryemadhit i sekuestruar në banesën e nënës së saj prej dy muajsh po zbërthehet nga “SPAK”, futen në “lojë” metodat e FBI, ja provat e pakundërshtueshme që “gozhdojnë” deputeten e PL, Ilir Metën e Petrit Vasilin, detajet nga kontratat dhe ra...

Celulari i Kryemadhit i sekuestruar në banesën e nënës
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta dorëzon Monika Kryemadhin në duart e SPAK dhe sulmon prokurorët specialë, ish-presidenti nuk pranon abuzimet për lobing dhe ja fut bashkëshortes

Ilir Meta dorëzon Monika Kryemadhin në duart e SPAK dhe sulmon
x
BREAKING NEWS

Brukseli i mbyll dyert Shqipërisë për në BE dhe ngre alarmin, ja si korrupsioni po gërryen besimin e publikut tek institucionet, shpopullon vendin e po dëmton bizneset e ndershme, kërkohen arrestime “VIP”

Brukseli i mbyll dyert Shqipërisë për në BE dhe ngre
x
BREAKING NEWS

Londra fundos Sali Berishën, ambasadori britanik në Tiranë Alastair King Smith paralajmëron se nuk ka bashkëpunim me “non-gratën” dhe u bën thirrje politikanëve që të punojnë për qytetarët, ja mesazhi për grupin e Bardhit dhe pse Parlamenti duhet t’i r...

Londra fundos Sali Berishën, ambasadori britanik në Tiranë
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x

Bota

Italia i bindet SHBA-së dhe BE-së, njofton tërheqjen nga nisma e Xi Jinpinf, ja pse lëvizja nuk do t’i pëlqejë aspak presidentit kinez

Italia i bindet SHBA-së dhe BE-së, njofton tërheqjen nga nisma e

Italia ka informuar zyrtarisht Pekinin për vendimin e saj për t'u tërhequr nga nisma kryesore e Presidentit Xi Jinping "Një brez dhe një rrugë", duke i dhënë fund spekulimeve mbi një marrëdhënie që kishte irrituar aleatët perëndimorë të Romës. Vendimi zyrtar vjen tre muaj pasi kryeministrja Giorgia Meloni, e cila në të kaluarën e kishte quajtur pjesëmarrjen e Romës në BRI një "gabim", konfirmoi publikisht se qeveria e saj e djathtë po konsideronte tërheqjen, ndërsa pohoi vendosmërinë e saj për të mbajtur marrëdhënie "përfituese reciproke". me Pekinin.  Një zyrtar i lartë italian, i cili kërkoi të mos identifikohej, konfirmoi të mërkurën se Roma kishte njoftuar zyrtarisht Pekinin për qëllimin e saj për t'u tërhequr nga marrëveshja, e cila përndryshe do të rinovohej automatikisht për pesë vjet të tjera në fillim të vitit 2024.  Vendimi i Romës në vitin 2019 për t'iu bashkuar skemës ambicioze të tregtisë ndërkombëtare dhe investimeve në infrastrukturë të Kinës kishte tronditur aleatët e saj perëndimorë, pasi ishte e vetmja nga ekonomitë kryesore të G7 që e bëri këtë.  Stefano Stefanini, ish-ambasadori i Italisë në NATO, tha se qeveria italiane në atë kohë, një koalicion i pamundur i Lëvizjes populiste Pesë Yjet dhe Lidhja e krahut të djathtë të Matteo Salvinit, kishte “nënvlerësuar rëndësinë gjeopolitike të nismës”. Por ai tha se pjesëmarrja e vazhdueshme e Italisë në iniciativë ishte e paqëndrueshme tani, duke pasur parasysh përkeqësimin e marrëdhënieve midis Pekinit nga njëra anë, dhe Uashingtonit dhe BE-së, nga ana tjetër, dhe përpjekjet perëndimore për të reduktuar varësinë nga Kina, veçanërisht në fushat strategjike.