BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Bota

Izraeli merr goditjen e dytë brenda pak ditësh, Gjykata e Hagës bllokon “Tel Avivin”, urdhëron ndalimin e ofensivës në Rafah

Izraeli merr goditjen e dytë brenda pak ditësh, Gjykata e Hagës

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë vendosi se Izraeli duhet të ndalojë menjëherë ofensivën e tij ushtarake dhe veprimet e tjera në Rafah, duke përmendur 'rrezikun e afërt' për popullin palestinez.Kryetari aktual i gjykatës, gjyqtari Nawaf Salam, drejtoi seancën e djeshëm. Ai shpjegoi historikun e rastit. Ai thotë se fillimisht gjykata duhet të konstatojë nëse ka pasur ndryshim të situatës që nga vendimi i gjykatës i 28 marsit të këtij viti. Ai deklaroi se gjykata 'me keqardhje vuri në dukje se kushtet katastrofike të jetesës së njerëzve në Rripin e Gazës janë përkeqësuar më tej' pas vendimit të fundit të gjykatës më 28 mars të këtij viti, dhe privimi i zgjatur dhe i përhapur i ushqimit krijon një problem të veçantë.Ai citoi gjithashtu zyrtarë të ndryshëm të OKB-së, të cilët theksuan vazhdimisht rreziqet e një ofensive ushtarake atje. Këto rreziqe tani kanë filluar të materializohen dhe do të intensifikohen nëse ofensiva vazhdon, tha ai. Ligjvënësit e Afrikës së Jugut i kërkuan gjykatës javën e kaluar masën emergjente, duke thënë se sulmet izraelite në qytetin jugor të Gazës "duhet të ndalen". Vendimet e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND), e njohur gjithashtu si Gjykata Botërore, janë përfundimtare dhe detyruese, por janë injoruar në të kaluarën. Izraeli i ka hedhur poshtë vazhdimisht akuzat për gjenocid si të pabaza. Ai pretendoi në gjykatë se operacionet në Gaza ishin vetëmbrojtje dhe kishin për qëllim militantët e Hamasit që sulmuan Izraelin më 7 tetor të vitit të kaluar. Një zëdhënës tha se "asnjë fuqi në Tokë nuk do ta ndalojë Izraelin, të mbrojë qytetarët e ti". Vendimi mund të rrisë presionin diplomatik mbi qeverinë.