BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë, Ismailaj kishte frikë se mund ta eliminonin në qeli, nëse ai ka dalë kundër ish-presidentit është hapur ‘Kutia e Pandorës’, nga pazaret që thurnin në ish-bllok, te bisedat në Pragë dhe mes...

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë,
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Sherri mes Metës e Monikës lojë për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja pse u largova nga Iliri dhe pse PL është një eksperiment i dështuar, ish-presidenti do të ketë të njëjtin fati si Berisha

Spartak Braho: Sherri mes Metës e Monikës lojë për të
x
BREAKING NEWS

Gjykata e Lartë merr në dorë vrasjen e Azem Hajdarit, në 23 maj merret vendimi për Izet Haxhinë, avokati i tij jep detajet e forta: Plani ishte për të vrarë Saliun në ’98, jo ish-deputetin demokrat, ja 23 provat që ish-truproja disponon për krimet e Be...

Gjykata e Lartë merr në dorë vrasjen e Azem Hajdarit, në 23
x
BREAKING NEWS

Avokati Arben Llangozi rrëfen detajet “bombastike” për “SKY ECC” dhe dosjen “McGonigal”, në përgjime ka rënë edhe Edi Rama, ja të fshehtat nga koncesioni prej 20 milionë euro që ka përfituar ish-agjenti i FBI nga kryeministri shqiptar...

Avokati Arben Llangozi rrëfen detajet “bombastike” për
x
BREAKING NEWS

Myslim Murrizi: Gazment Bardhi dhe Sali Berisha nuk janë bashkë, gjysma e grupit parlamentar të PS kanë vila në Lalëz dhe shtëpi te rezidenca e Gentiana Sulës, ja si rrëzohet Rama nga pushteti

Myslim Murrizi: Gazment Bardhi dhe Sali Berisha nuk janë bashkë,
x
BREAKING NEWS

E akuzoi se nuk kanë denoncuar korrupsionin, Endri Shabani nxjerr blof gazetarin Klodian Tomorri, zbulon disa nga skandalet e bëra publike nga Nisma Thurje dhe del hapur në mbështetje të SPAK

E akuzoi se nuk kanë denoncuar korrupsionin, Endri Shabani nxjerr blof
x
BREAKING NEWS

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli: Ja sa do të jetë rritja e pensioneve që do të realizohet në tetor, skema që po ndiqet dhe detajet nga dy bonuset që do të marrë mosha e tretë për këtë vit

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli: Ja sa do të
x
BREAKING NEWS

Pakti për emigrantët/ Reagojnë mediat italiane: Engjëll Agaçi, njeriu kyç në marrëveshjen Shqipëri-Itali, një ish-avokat i...

Pakti për emigrantët/ Reagojnë mediat italiane: Engjëll
x

Bota

Ja operacioni special në Serbi i mikut të Putinit që po shkakton sërish “tërmet” në Evropë,  si po paguan politikanë për të përhapur propagandën e Kremlinit, lëvizjet e dyshimta të "princit të errët" alarmojnë liderët ndërkombëtarë

Ja operacioni special në Serbi i mikut të Putinit që po shkakton

Njerëzit e Vladimir Putin duket se janë të shpërndarë në gjithë Evropën, herë pa asnjë tentativë për tu fshehur, e herë në hije, duke realizuar në detaje, detyrat që jep presidenti rus. I tillë ka qenë për shumë kohë edhe rasti i Viktor Medvedchuk, një njeri i quajtur shpesh "princi i errët" i politikës ukrainase. Politikani dhe oligarku ukrainas pro-Kremlinit "parashikoi" për agjencinë shtetërore ruse të lajmeve TASS të premten se një sulm bërthamor "me shumë gjasa" do të pasonte ndërsa Perëndimi vazhdon të "pohojë pretendimin e tij për dominimin global".  Megjithatë, Medvedchuk "tronditi" qarqet politike evropiane shumë më tepër me rolin e tij shumë më të keq dhe perfid sesa ai i një parashikuesi të pashmangshmërisë së një lufte bërthamore në veprimet e reja të Kremlinit të dezinformimit dhe minimit të unitetit të Bashkimit Evropian me qëllimin imediat. Lobimi në favor të tij, në dëm të Ukrainës dhe Perëndimit. Zyrtarët evropianë kanë akuzuar oligarkun pro-rus për ryshfet ndaj eurodeputetëve si pjesë e një operacioni të ndikimit rus përpara zgjedhjeve evropiane në qershor. Sipas Financial Times, ai dyshohet se ishte drejtuesi i një operacioni në të cilin paguante politikanë për të përhapur propagandën e Kremlinit, siç pretendohet nga autoritetet belge dhe çeke. Sigurisht, nuk duhet harruar edhe “detyra speciale” që ai ka pasur në Serbi.

Misioni në Serbi

Pas largimit për në Rusi, Medvedchuk nuk ndenji asnjëherë joaktiv për shumë kohë. Në Serbi vitin e kaluar, për shembull, ai regjistroi një shoqatë, mund të thuhet një organizatë politike, të quajtur "Ukraina e dytë". Shefi i 'zyrës serbe' është sipërmarrësi serb dhe politikani prorus Dragan Stanojeviç, siç raportohet nga portali Slobodna Europa (RSE). Siç është raportuar më parë nga Jutarnji list, qëllimi i organizatës ishte monitorimi, kontrolli dhe tërheqja e ukrainasve në Serbi në anën ruse. Megjithatë, Stanojeviç insistoi për Nova.rs se ideja është të ndihmohen ukrainasit në Serbi për të kontrolluar nëse kanë nevojë për ndonjë ndihmë, dhe ai hodhi poshtë dyshimet se pas "Ukrainës së dytë" qëndron ndonjë qëllim i Moskës për të ndikuar në publikun në Serbi dhe zbulojnë të gjithë ukrainasit në Serbi dhe në rajon. Sipas Oktagonit rus, themelimi i projektit “Ukraina e dytë” nga Viktor Medvedchuk u njoftua në prill të vitit të kaluar. Lëvizja publike ndërkombëtare “Për zhvillimin e shoqërisë civile “Ukraina e dytë” u regjistrua zyrtarisht në qershor në Moskë. Verën e vitit 2023, organizata punësoi avokatë migracioni, specialistë të linjës telefonike në qendra për të ndihmuar ukrainasit dhe menaxherë punësimi, raportojnë mediat ruse.

Operacioni special

Së fundmi, në Evropë, skandali shpërtheu kur qeveria çeke të mërkurën sanksionoi një faqe interneti të lajmeve me bazë në Pragë të quajtur Voice of Europe, për të cilën Praga tha se ishte pjesë e një operacioni të ndikimit pro-rus. Kryeministri belg Alexander De Croo tha se “Rusia iu afrua parlamentarëve nga BE dhe i pagoi ata për të promovuar propagandën ruse këtu”, një ditë pasi autoritetet çeke sanksionuan faqen e internetit Zëri i Evropës, Medvedçuk dhe bashkëpunëtorin e tij Artem Marcevski, i cili ishte producent në kanalin televiziv të Viktor Medvedchuk dhe kreu i krahut rinor të partisë së tij politike pro-ruse dhe dyshohet se drejtonte një faqe interneti. Duke cituar burime të paidentifikuara të inteligjencës, media çeke raportoi se politikanët nga paguheshin nga Zëri i Evropës për të promovuar interesat ruse në PE.

Lidhjet me Putinin

Kjo nuk është hera e parë që Medvedchuk akuzohet për drejtimin e një fushate dezinformimi. Ai ka qenë një aleat besnik i Putinit për dy dekada, duke udhëhequr një parti politike pro-ruse në Ukrainë për vite me radhë, edhe pas aneksimit rus të Krimesë në 2014 dhe fillimi i luftës vdekjeprurëse në Donbas. Por lidhjet e tyre shkojnë edhe më thellë se aleancat politike. Të dy kanë bërë pushime së bashku në Detin e Zi në rezidencën e Putinit në Soçi dhe vilën e Medvedchuk në Krime, dhe Putin është kumbari i vajzës së Medvedchuk, Daria.

Më të lexuarat