BREAKING NEWS

Ish-prokurori reagon për hetimin e iceneratorëve: SPAK thotë që s’di pronarin, shteti vijon të paguajë

Ish-prokurori reagon për hetimin e iceneratorëve: SPAK thotë
x
BREAKING NEWS

“Gëlltita brisqe”/ I dënuari i rrezikshëm në burgun e Drenovës alarmon policinë

“Gëlltita brisqe”/ I dënuari i rrezikshëm në
x
BREAKING NEWS

Gazetari i njohur zbulon informacionin e bujshëm: Ka ardhur një telefonatë me zërin e Vis Martinajt nga jashtë

Gazetari i njohur zbulon informacionin e bujshëm: Ka ardhur një
x
BREAKING NEWS

Avokati zbulon zhvillimet e fundit për hetimet e Ahmetajt

Avokati zbulon zhvillimet e fundit për hetimet e Ahmetajt
x
BREAKING NEWS

Ish-prokurori: Ja çfarë ka sjell veçimi i Ahmetaj nga çështja e inceneratorit

Ish-prokurori: Ja çfarë ka sjell veçimi i Ahmetaj nga
x
BREAKING NEWS

A do të arrstohet Ahmetaj? Ish-prokurori plas 'bombën': Ja faktet

A do të arrstohet Ahmetaj? Ish-prokurori plas 'bombën': Ja
x
BREAKING NEWS

Gazetari del me deklaratën e fortë: Ja me cilin post drejtues kanë lidhje grupet kriminale

Gazetari del me deklaratën e fortë: Ja me cilin post drejtues
x
BREAKING NEWS

Bonus shtesë për pensionistët, publikohet VENDIMI i minutës së fundit

Bonus shtesë për pensionistët, publikohet VENDIMI i minutës
x

Bota

Jezusi ishte trans? Teoria rrëqethëse e akademikëve britanikë, ja ku janë mbështetur

Jezusi ishte trans? Teoria rrëqethëse e akademikëve

"Jezusi ishte një njeri trans". Kjo është teoria e fundit e çmendur për Jezu Krishtin që vjen jo nga një rreth fanatikësh militantë të kauzës LGBTQ, por nga zemra e ekselencës akademike britanike: Kolegji prestigjioz Trinity, një nga tridhjetë e një që përbën Universitetin e Kembrixhit. Kjo ide është paraqitur nga një studiues i ri, Joshua Heath, i cili, duke u mbështetur në tre piktura mbi Kryqëzimin që datojnë nga Mesjeta dhe Rilindja, duke përfshirë La Grande Pietà nga francezi Jean Malouel, pohoi se Krishti "kishte një trup trans. ". Heath, i cili po bën doktoraturën nën kujdesin e ish-kryepeshkopit të Canterbury Rowan Williams, beson se në të tre paraqitjet plaga anësore i ngjan një vagine.

Para një asambleje të përbërë nga besimtarë anglikane, ai theksoi gjithashtu se në Librin e Lutjeve të Bonne de Luxembourg, që daton në shekullin e katërmbëdhjetë, plaga "merr një pamje të vendosur vaginale". Duke folur për një trup "njëkohësisht mashkull dhe femër", Heath është i bindur se "nëse trupi i Krishtit është, siç sugjerojnë këto vepra, trupi i të gjithë trupave, atëherë trupi i tij është gjithashtu një trup trans" .

Besimtarët e pranishëm shprehën indinjatën e tyre, duke brohoritur dhe duke thënë se ishin “të tronditur nga ky predikim provokues ”. Dekani i Kolegjit Trinity, Michael Banner, në vend të kësaj shprehu entuziazëm për këndvështrimin e ri mbi Krishtin, duke e përcaktuar atë, si dhe "legjitime", të dobishme për "të reflektuar mbi çështjet që lidhen me transit e sotëm". Një zëdhënës i Kolegjit Trinity, duke ndjekur hapat e Banner, përshëndeti predikimin e Heath, "i cili eksploron natyrën e artit fetar në frymën e hetimit akademik që nxit mendimin, i përshtatur me debatin dhe dialogun e hapur të Universitetit të Kembrixhit".