BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë, Ismailaj kishte frikë se mund ta eliminonin në qeli, nëse ai ka dalë kundër ish-presidentit është hapur ‘Kutia e Pandorës’, nga pazaret që thurnin në ish-bllok, te bisedat në Pragë dhe mes...

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë,
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Sherri mes Metës e Monikës lojë për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja pse u largova nga Iliri dhe pse PL është një eksperiment i dështuar, ish-presidenti do të ketë të njëjtin fati si Berisha

Spartak Braho: Sherri mes Metës e Monikës lojë për të
x
BREAKING NEWS

Gjykata e Lartë merr në dorë vrasjen e Azem Hajdarit, në 23 maj merret vendimi për Izet Haxhinë, avokati i tij jep detajet e forta: Plani ishte për të vrarë Saliun në ’98, jo ish-deputetin demokrat, ja 23 provat që ish-truproja disponon për krimet e Be...

Gjykata e Lartë merr në dorë vrasjen e Azem Hajdarit, në 23
x
BREAKING NEWS

Avokati Arben Llangozi rrëfen detajet “bombastike” për “SKY ECC” dhe dosjen “McGonigal”, në përgjime ka rënë edhe Edi Rama, ja të fshehtat nga koncesioni prej 20 milionë euro që ka përfituar ish-agjenti i FBI nga kryeministri shqiptar...

Avokati Arben Llangozi rrëfen detajet “bombastike” për
x
BREAKING NEWS

Myslim Murrizi: Gazment Bardhi dhe Sali Berisha nuk janë bashkë, gjysma e grupit parlamentar të PS kanë vila në Lalëz dhe shtëpi te rezidenca e Gentiana Sulës, ja si rrëzohet Rama nga pushteti

Myslim Murrizi: Gazment Bardhi dhe Sali Berisha nuk janë bashkë,
x
BREAKING NEWS

E akuzoi se nuk kanë denoncuar korrupsionin, Endri Shabani nxjerr blof gazetarin Klodian Tomorri, zbulon disa nga skandalet e bëra publike nga Nisma Thurje dhe del hapur në mbështetje të SPAK

E akuzoi se nuk kanë denoncuar korrupsionin, Endri Shabani nxjerr blof
x
BREAKING NEWS

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli: Ja sa do të jetë rritja e pensioneve që do të realizohet në tetor, skema që po ndiqet dhe detajet nga dy bonuset që do të marrë mosha e tretë për këtë vit

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli: Ja sa do të
x
BREAKING NEWS

Pakti për emigrantët/ Reagojnë mediat italiane: Engjëll Agaçi, njeriu kyç në marrëveshjen Shqipëri-Itali, një ish-avokat i...

Pakti për emigrantët/ Reagojnë mediat italiane: Engjëll
x

Bota

Jezusi ishte trans? Teoria rrëqethëse e akademikëve britanikë, ja ku janë mbështetur

Jezusi ishte trans? Teoria rrëqethëse e akademikëve

"Jezusi ishte një njeri trans". Kjo është teoria e fundit e çmendur për Jezu Krishtin që vjen jo nga një rreth fanatikësh militantë të kauzës LGBTQ, por nga zemra e ekselencës akademike britanike: Kolegji prestigjioz Trinity, një nga tridhjetë e një që përbën Universitetin e Kembrixhit. Kjo ide është paraqitur nga një studiues i ri, Joshua Heath, i cili, duke u mbështetur në tre piktura mbi Kryqëzimin që datojnë nga Mesjeta dhe Rilindja, duke përfshirë La Grande Pietà nga francezi Jean Malouel, pohoi se Krishti "kishte një trup trans. ". Heath, i cili po bën doktoraturën nën kujdesin e ish-kryepeshkopit të Canterbury Rowan Williams, beson se në të tre paraqitjet plaga anësore i ngjan një vagine.

Para një asambleje të përbërë nga besimtarë anglikane, ai theksoi gjithashtu se në Librin e Lutjeve të Bonne de Luxembourg, që daton në shekullin e katërmbëdhjetë, plaga "merr një pamje të vendosur vaginale". Duke folur për një trup "njëkohësisht mashkull dhe femër", Heath është i bindur se "nëse trupi i Krishtit është, siç sugjerojnë këto vepra, trupi i të gjithë trupave, atëherë trupi i tij është gjithashtu një trup trans" .

Besimtarët e pranishëm shprehën indinjatën e tyre, duke brohoritur dhe duke thënë se ishin “të tronditur nga ky predikim provokues ”. Dekani i Kolegjit Trinity, Michael Banner, në vend të kësaj shprehu entuziazëm për këndvështrimin e ri mbi Krishtin, duke e përcaktuar atë, si dhe "legjitime", të dobishme për "të reflektuar mbi çështjet që lidhen me transit e sotëm". Një zëdhënës i Kolegjit Trinity, duke ndjekur hapat e Banner, përshëndeti predikimin e Heath, "i cili eksploron natyrën e artit fetar në frymën e hetimit akademik që nxit mendimin, i përshtatur me debatin dhe dialogun e hapur të Universitetit të Kembrixhit".

 

Më të lexuarat