BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë, Ismailaj kishte frikë se mund ta eliminonin në qeli, nëse ai ka dalë kundër ish-presidentit është hapur ‘Kutia e Pandorës’, nga pazaret që thurnin në ish-bllok, te bisedat në Pragë dhe mes...

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë,
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Sherri mes Metës e Monikës lojë për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja pse u largova nga Iliri dhe pse PL është një eksperiment i dështuar, ish-presidenti do të ketë të njëjtin fati si Berisha

Spartak Braho: Sherri mes Metës e Monikës lojë për të
x
BREAKING NEWS

Gjykata e Lartë merr në dorë vrasjen e Azem Hajdarit, në 23 maj merret vendimi për Izet Haxhinë, avokati i tij jep detajet e forta: Plani ishte për të vrarë Saliun në ’98, jo ish-deputetin demokrat, ja 23 provat që ish-truproja disponon për krimet e Be...

Gjykata e Lartë merr në dorë vrasjen e Azem Hajdarit, në 23
x
BREAKING NEWS

Avokati Arben Llangozi rrëfen detajet “bombastike” për “SKY ECC” dhe dosjen “McGonigal”, në përgjime ka rënë edhe Edi Rama, ja të fshehtat nga koncesioni prej 20 milionë euro që ka përfituar ish-agjenti i FBI nga kryeministri shqiptar...

Avokati Arben Llangozi rrëfen detajet “bombastike” për
x
BREAKING NEWS

Myslim Murrizi: Gazment Bardhi dhe Sali Berisha nuk janë bashkë, gjysma e grupit parlamentar të PS kanë vila në Lalëz dhe shtëpi te rezidenca e Gentiana Sulës, ja si rrëzohet Rama nga pushteti

Myslim Murrizi: Gazment Bardhi dhe Sali Berisha nuk janë bashkë,
x
BREAKING NEWS

E akuzoi se nuk kanë denoncuar korrupsionin, Endri Shabani nxjerr blof gazetarin Klodian Tomorri, zbulon disa nga skandalet e bëra publike nga Nisma Thurje dhe del hapur në mbështetje të SPAK

E akuzoi se nuk kanë denoncuar korrupsionin, Endri Shabani nxjerr blof
x
BREAKING NEWS

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli: Ja sa do të jetë rritja e pensioneve që do të realizohet në tetor, skema që po ndiqet dhe detajet nga dy bonuset që do të marrë mosha e tretë për këtë vit

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli: Ja sa do të
x
BREAKING NEWS

Pakti për emigrantët/ Reagojnë mediat italiane: Engjëll Agaçi, njeriu kyç në marrëveshjen Shqipëri-Itali, një ish-avokat i...

Pakti për emigrantët/ Reagojnë mediat italiane: Engjëll
x

Bota

Kambanat e luftës po bien sërish në Evropë, Rusia “ia kalon topin” Bjellorusisë, trupat e Lukashenkos zbarkojnë në kufirin me Poloninë, ja çfarë fshihet pas lëvizjes së rrezikshme të besnikut të Putinit

Kambanat e luftës po bien sërish në Evropë, Rusia “ia

Nuk është sekret se Bjellorusia dhe diktatori i saj Alexander Lukashenko “mbahen gjallë” nga regjimi rus dhe presidenti Vladimir Putin. Vendi financohet dhe mbahet në këmbë nga Moska, ndërkohë që në të njëjtën kohë është në një rrugë përplasjeje me Bashkimin Evropian. Pazari faustian i Aleksandër Lukashenkos me Vladimir Putinin pas pushtimit në shkallë të plotë të Ukrainës nga Rusia, e ka bërë Bjellorusinë “të ngecë” në një post të thjeshtë garnizoni dhe një bashkëluftëtari të pavullnetshëm të “vëllait të madh”, Rusisë në këtë luftë. I zhytur prej kohësh në famën e të qenit "diktatori i fundit i Evropës", presidenti karikaturist bjellorus tani duket se është i gatshëm madje të marrë përsipër rreziqe të mëdha, duke kërcënuar haptazi Evropën. Ditët e fundit “kambanat e alarmit” po bien në Evropën Lindore, ku Bjellorusia ka nisur stërvitjet ushtarake pranë kufijve të Polonisë, Lituanisë dhe Ukrainës. Aleksandër Lukashenko ka deklaruar ndërkohë se Minsku po përgatitet për luftë. “Nëse doni paqe, përgatituni për luftë”, tha presidenti bjellorus, duke shtuar se Bjellorusia “nuk ka nevojë të kërcënojë askënd”.

Stërvitjet e Bjellorusisë

Manovrat e paralajmëruara nga Bjellorusia do të vazhdojnë për tre ditë dhe do të përfshijnë rajonet Gomel dhe Grodno. Qëllimi i tyre deklarohet se është thjesht të trajnojnë oficerët dhe trupat e mbrojtjes territoriale se si të mbrojnë fushat e tyre përkatëse të ekspertizës. Ushtarët e përfshirë do të mësojnë gjithashtu procedurën që do të duhet të ndjekin nëse në vend vendoset ligji ushtarak. "Një stërvitje komanduese dhe shtabi po zhvillohet me brigadën 336 të artilerisë reaktive si pjesë e forcimit të kontrollit të gatishmërisë luftarake të formacioneve ushtarake dhe njësive të Forcave të Armatosura të Republikës së Bjellorusisë," tha Ministria e Mbrojtjes e Minskut. Stërvitjet në fjalë zhvillohen nën mbikëqyrjen e kreut të trupave raketore dhe artilerisë së Forcave të Armatosura. Marrëdhëniet e Bjellorusisë me vendet perëndimore janë përkeqësuar vitet e fundit, veçanërisht pasi vendi lejoi Rusinë të përdorte territorin e saj për të nisur një sulm ndaj Kievit.

Kërcënimet e Lukashenkos

Në shkurt 2023, Lukashenko tha se autoritetet bjelloruse do të ishin gati të ofronin territorin e tyre për një ofensivë të re të mundshme nga trupat ruse në Ukrainë dhe paralajmëroi për gatishmërinë e tyre për t'u përfshirë në një konflikt. Gjithashtu në vitin 2023, Rusia dhe Bjellorusia kishin rënë dakord të vendosnin armë bërthamore taktike ruse në tokën bjelloruse. Vladimir Putin e kishte bërë të qartë se kjo lëvizje nuk do të shkelte Traktatin për Mospërhapjen e Armëve Bërthamore. Javën e kaluar, Lituania, shtetet baltike të Bashkimit Evropian dhe NATO protestuan kundër deklaratave të Lukashenkos, i cili kishte folur për një sulm të mundshëm ushtarak kundër vendeve fqinje. Një video e shpërndarë në Telegram e tregoi atë duke folur se si ushtria bjelloruse do të ishte gati të sulmonte pjesë të Polonisë ose Lituanisë nëse ishte e nevojshme. Në qendër të vëmendjes është Korridori Suwalki i cili kalon midis dy shteteve të BE-së dhe NATO-s që kufizojnë enklavën ruse të Detit Baltik të Kaliningradit dhe Bjellorusisë.

BE në gatishmëri

Deklaratat e Lukashenkos aludonin për paqëndrueshmërinë e korridorit të përmendur Suwalki dhe përmbanin udhëzime për të organizuar një përplasje të mundshme me shtetet baltike dhe Poloninë.Zëdhënësi i Politikës së Jashtme të BE-së, Peter Stano, u përgjigj në mënyrë emblematike: "Bashkimi Evropian përbën një kërcënim vetëm për ata që përçmojnë demokracinë, të drejtat e njeriut, të drejtat e qytetarëve dhe respektimin e rregullave dhe ligjit ndërkombëtar në marrëdhëniet ndërkombëtare. BE nuk është një aleancë agresive. Jo. Duhet t'i kesh frikë, vetëm ata që kërkojnë të minojnë respektin për rregullat ndërkombëtare dhe për demokracinë dhe të drejtat e njeriut." “Ne po punojmë për ta bërë Evropën të gatshme për t'u përballur me të gjitha kërcënimet që vijnë nga njerëz si Lukashenko", shtoi ai.

Më të lexuarat