BREAKING NEWS

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret Rama-Berisha me amnistinë penale, ja si u liruan të korruptuarit dhe “puçi” që iu bë SPAK

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret
x
BREAKING NEWS

Priten presat e Sali Berishës për t’u rikthyer në Parlament, nga heqja e pagës dhe çdo përfitimi financiar, te djegia e mandatit, ja si do të nxirret jashtë politike “non-grata”

Priten presat e Sali Berishës për t’u rikthyer në
x
BREAKING NEWS

Ervin Karamuço jep detajet nga projekti i bujshëm i Londrës për të fundosur pushtetarët e lartë të korruptuar, ja kush i ka mbledhur provat për britanikët që shpallën “non-grata” Sali Berishën, në “listën e zezë” politikanë nga e djathta edhe nga e maj...

Ervin Karamuço jep detajet nga projekti i bujshëm i Londrës
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela nxjerr detajet tronditëse, vrasësit që hoqën qafe Azem Hajdarin ishin nisur për të eliminuar Sali Berishën, ja kush i ka në duar provat që do të hapin “Kutinë e Pandorës” për dosjen e “shekullit”

Spartak Ngjela nxjerr detajet tronditëse, vrasësit që hoqën
x
BREAKING NEWS

Zbardhet skema që po ndjek Edi Rama për të “mbërthyer” SPAK, konstuticionalistë dhe analistët ngrenë alarmin, përplasje të forta brenda “Rithemelimit”

Zbardhet skema që po ndjek Edi Rama për të
x
BREAKING NEWS

U dhunua në mes të ish-Bllokut, zbardhen detaje të reja nga sulmi ndaj avokatit të ish kryeministrit Sali Berisha, dyshohet se shkak ishte…

U dhunua në mes të ish-Bllokut, zbardhen detaje të reja nga sulmi
x
BREAKING NEWS

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e politikanëve shqiptarë me kriminelët, vjen sot në Tiranë Lord Dingeman,  trajnime prokurorëve të SPAK për pastrimin e parave dhe sekuestro pronave, ja emrat “VIP” të rrezikuar, zbardhet projekti b...

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e
x
BREAKING NEWS

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si bandat shtetërore të drejtuara nga gjenerali Agim Shehu na zunë pritë tek Ura e Dajlanit, Spartak Braho kujton dhunën e ’96-ës dhe zbulon bisedën brenda makinës me zyrtarin e lartë të PS...

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si
x

Bota

Kërcënime të çmendura nga Kremlini, Medvedev thotë se ukrainasit do të shkatërrohen, Putin paralajmëron se “do të kujdeset” edhe për Gjermaninë, përgatitet ofensivë e madhe më 24 shkurt

Kërcënime të çmendura nga Kremlini, Medvedev thotë se

Lufta pritet të përshkallëzohet. Pasi vendet perëndimi premtuan se do të furnizonin Ukrainën me armë dhe municione të sofistikuara, pala ruse nuk ka reshtur së kërcënuari. Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov ka thënë se Rusia do të demonstrojë gjithnjë e më shumë të gjithë potencialin e arsenalit të tij ushtarak. Ndërsa Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov deklaroi se forcat ruse do t'u përgjigjen dorëzimit të armëve perëndimore në mbështetje të  forcat Ukrainaseve. Ai tha se forcat ruse do të përpiqen të shtyjnë forcat ukrainase nga kufijtë e tyre për të krijuar në këtë mënyrë një zonë të sigurt. Lavrov tha gjithashtu se të gjithë duan që konflikti në Ukrainë të përfundojë, por se mbështetja perëndimore për Kievin luan një rol të rëndësishëm në mënyrën se si Rusia i qaset luftës. Kryediplomati rus bëri me dije se Moska ka plane për të lënë në hije ngjarjet pro-ukrainase të organizuara nga vendet perëndimore dhe vendet aleate. “Në përvjetorin e dërgimit të forcave të saj të armatosura nga Rusia në Ukrainë më 24 shkurt ne do të korrim fitoren tonë. E gjithë NATO po lufton kundër nesh dhe për këtë arsye është qesharake të thuash "ne nuk luftojmë, por vetëm furnizojmë armë", u shpreh ai.

Paralajmërimi tronditës i Medvedev

Nga ana tjetër Dmitry Medvedev pretendon se gjatë këtij viti, prodhuesit dhe furnizuesit e armëve në Rusi  do të rrisin "dukshëm" dërgesat e tyre të pajisjeve ushtarake në Rusi. Medvedev, aktualisht nënkryetar i Këshillit të Sigurimit, tha se dërgesat e reja të armëve do të siguronin që Rusia t'i shkaktonte një "disfatë shkatërruese" ushtrisë ukrainase. Në lidhje me armatimin  e Rusisë edhe zëdhënësi i KremlinitPeskov kërcënoi me armë si kundërpërgjigje  ndaj  furnizimit me armë të Ukrainës nga  vendet perëndimore. “Ndërsa Perëndimi furnizon armë të reja, Rusia do të paraqesë gjithnjë e më shumë të gjithë potencialin e arsenalit të saj ushtarak”, tha Peskov.

Putin mesazh të fortë për Gjermaninë

Vladimir Putin ka shkuar edhe më tej duke paralajmëruar Gjermaninë. Ai tha ditën e djeshme se Rusia po kërcënohej "përsëri" nga tanket gjermane, duke treguar transportuesit e blinduar të personelit Leopard 2 të premtuara Kievit nga Perëndimi, duke tërhequr një paralele tjetër midis luftës kundër Hitlerit dhe fushatës ushtarake të Rusisë në Ukrainë. “Ata që tërheqin vendet evropiane, përfshirë Gjermaninë, në një luftë të re kundër Rusisë dhe në mënyrë të papërgjegjshme e paraqesin atë si një fakt të kryer, dhe ata që mendojnë se do ta mposhtin Rusinë në fushën e betejës, padyshim që nuk e kuptojnë se lufta moderne me Rusinë do të jetë krejtësisht ndryshe”, paralajmëroi Putin.

Rusia po planifikon një ofensivë të madhe më 24 shkurt

Gjithashtu, ministri ukrainas i Mbrojtjes Oleksiy Reznikov zbuloi se Rusia po planifikon një ofensivë të madhe që do të përkojë me përvjetorin e luftës në Ukrainë më 24 shkurt. Ai paralajmëroi se Rusia do të thërriste një kontingjent të madh trupash të mobilizuara. Duke iu referuar mobilizimit të përgjithshëm të Rusisë prej 300,000 rekrutësh shtatorin e kaluar, ai argumentoi se numrat në kufi sugjeronin se madhësia aktuale mund të ishte më afër 500,000."Ne nuk e nënvlerësojmë armikun tonë," tha Reznikov. “Zyrtarisht Rusia  ka  shpallur 300 mijë forca , por kur shohim ushtrinë në kufi, sipas vlerësimeve tona është shumë më tepër seç ata kanë deklaruar zyrtarisht”.Reznikov tha se ofensiva ka të ngjarë të përqendrohet në dy zona: në lindje të vendit, ku janë zhvilluar luftime të rënda javët e fundit; dhe në zonën e jugut.“Ne mendojmë se, duke qenë se Rusia jeton në simbolikë, ata do të përpiqen të provojnë diçka rreth 24 shkurtit me rastin e përvjetori të parë të fillimit të asaj që Kremlini e përcakton si një operacion special” citoi  Reznikov. Por sipas tij dhe data 23 shkurt do të jetë një datë referimi për një ofensive të re nga ana ruse pasi kjo datë festohet në Rusi si “ Data e Mbrojtjes së Atdheut”.