BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Bota

Kina nuk heq dorë nga lufta me SHBA, Xi Jinping sfidon haptazi Joe Biden, prezanton avionët e rinj luftarakë, Pekini i vendosur të tejkalojë ushtrinë amerikane

Kina nuk heq dorë nga lufta me SHBA, Xi Jinping sfidon haptazi Joe Biden,

Shtetet e Bashkuara dhe Kina ka të ngjarë të mbeten "rivalë sistematikë" për dekadën e ardhshme, pasi ata luftojnë për dallimet dhe konkurrojnë në fusha të tilla si ushtria dhe teknologjia, sipas shumë ekspertëve. Megjithatë, konkurrenca me SHBA, është kthyer në qëllim në vetvete për Kinën, e cila kërkon ta tejkalojë në çdo fushë. Variantet e reja të "shumëzuesve të forcës" në ajër, avionët e karburantit ajror (FRA), avionët e paralajmërimit dhe kontrollit në ajër (AEW&C) dhe avionët e luftës elektronike (EW), të gjitha po i përdor Kina, për të treguar “muskujt” në një perspektivë anti-SHBA. Perkini vazhdon të forcojë ushtrinë duke e përqendruar vëmendjen e saj kryesisht në disa sektorë strategjikë. Sigurisht, ka ende një rrugë të gjatë për të bërë përpara se të arrijë të njëjtin nivel ushtarak si SHBA-ja në këto fronte specifike, por shpejtësia me të cilën Dragoi po bën përparim është domethënëse për qëllimet e gjigantit aziatik.

Stërvitjet Filipine-SHBA

“Shumëzuesit e forcave ajrore” përmirësojnë shumë aftësitë operacionale të një ushtrie dhe rrisin shanset e saj për fitore në rast lufte. Platformat e ndryshme ajrore për mbikëqyrje, komandim dhe kontroll dhe komunikim janë një “kartë e egër”, tek e cila Kina synon të mbështetet, sidomos në Detin e Kinës Jugore, ku tensionet po rriten muaj pas muaji, midis epiqendrës së Filipineve dhe çështjes së Tajvanit. Balikatan 2024, stërvitjet e përbashkëta ushtarake Filipine-SHBA dhe stërvitja e parë jashtë ujërave territoriale të vendit të Azisë Juglindore, ka të ngjarë të rrisin tensionet.  SHBA kohët e fundit përsëriti angazhimin e saj të hekurt ndaj Filipineve dhe madje sugjeroi që një sulm ndaj saj do të shkaktonte Traktatin e Mbrojtjes së ndërsjellë. Të paktën 16,000 njerëz do të stërviten së bashku, duke përfshirë 5,000 anëtarë të Forcave të Armatosura të Filipineve (AFP) dhe 11,000 ushtarë amerikanë.

Tajvani

Një tjetër “çështje e nxehtë” midis superfuqive është edhe Tajvani. Zyrtarë të ndryshëm të ushtrisë dhe inteligjencës amerikane kanë dëshmuar publikisht vitet e fundit se vetë dokumentet e planifikimit të Pekinit tregojnë se presidenti Xi Jinping ka urdhëruar ushtrinë kineze të jetë gati të marrë Tajvanin me forcë nëse përpjekjet për të ribashkuar ishullin me mjete të tjera dështojnë. Ata gjithashtu kanë thënë se përpjekjet e paprecedentë të modernizimit ushtarak dhe zgjerimit të Kinës kanë qenë në përputhje me urdhrin për të pasur një plan pushtimi gati për të shkuar deri në vitin 2027 më së voni. Por Dave Frederick, ndihmës-drejtori i Agjencisë së Sigurisë Kombëtare të SHBA-së për Kinën, nuk është i sigurt se mund ta përmbushin atë afat. "Është një qëllim mjaft ambicioz, kështu që unë nuk do të bëj asnjë parashikim”, tha Frederick.

Rritja e arsenalit

Sakaq, faqja e internetit Eurasiantimes ka veçuar disa nga avionët dhe pajisjet, me të cilat Kina mund të fitojë epërsi ndaj SHBA-së. KJ -2000, për shembull, është një aeroplan kinez i gjeneratës së dytë AEW&C i zhvilluar nga Shaanxi Aircraft Corporation. Është ndërtuar në një kornizë avioni të modifikuar të Ilyushin Il-76 ruse dhe përdor avionikë të një dizajni të bërë në Kinë. Pasi dëshmuam përdorimin e suksesshëm të AEW&C në Luftën e Gjirit, këto platforma janë bërë një prioritet për Pekinin. Shaanxi KJ-200 është në vend të kësaj një kopje rezervë AEW&C për KJ-2000. Ky automjet përmban një sistem të thjeshtuar të kornizës më të vogël të avionit të Shaanxi Y-8, varianti i brendshëm kinez i avionit taktik Antonov An-12, si dhe një grup skanimi anësor "rreze balancimi" të ngjashëm me Saab Erieye. Duke vazhduar rishikimin, Kina zhvilloi Shaanxi Y-9 , një version i përmirësuar i Y -8 që më vonë shërbeu si bazë për gjeneratën e tretë KJ-500 AEW&C dhe transportin strategjik në zhvillim për modifikimin AEW&C. KJ -500, po ashtu është një aeroplan i gjeneratës së tretë AEW&C që përmbush katër objektiva kryesore teknike: rrjetëzimi, multifunksionaliteti, integrimi i lartë dhe lehtësia. Njëzet avionë janë furnizuar për Forcën Ajrore Kineze, 14 për Marinën dhe të tjerë janë në fazën e prodhimit.