BREAKING NEWS

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar me grupet kriminale për të asgjësuar armiqtë e tij, Idajet Beqiri nxjerr detajet e forta dhe zbulon ngjarjen e rëndë ku është implikuar edhe Monika Kryemadhi

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar
x
BREAKING NEWS

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali Berishës dhe Izet Haxhisë, nga vrasja e Azem Hajdarit, urdhri për të eliminuar një ministër, deri te strehimi në Turqi

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali
x
BREAKING NEWS

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke, detajet nga dosja që fsheh politikanët që i shërbyen Sigurimit dhe dështimi i planit të jugosllavëve për të eliminuar Ramiz Alinë, ja rrëfimi i fundit “bombastik” i Bujar Hoxhës përpara se t...

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke,
x
BREAKING NEWS

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra aleancë me Dumanin për të goditur pushtetarët e lartë, gjurmim të parave të pista, llogarive bankare dhe sekuestrim pasurie, ja si britanikët do plotësojnë me materiale shtesë dosjet përvëluese...

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra
x
BREAKING NEWS

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja çfarë përmban projekti i Edi Ramës në bashkëpunim me Sali Berishën kundër SPAK dhe institucioneve të pavarura

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja
x
BREAKING NEWS

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me përkrahësit e Sali Berishës, Shehu, Noka dhe Sula kundër komisionit të Edi Ramës

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn në fuqi rritja e re e pagave, orari i punës do të jetë 09.00 me 15:30, do të ketë edhe shpërblime, ja kategoritë që përfitojnë

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn
x
BREAKING NEWS

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret Rama-Berisha me amnistinë penale, ja si u liruan të korruptuarit dhe “puçi” që iu bë SPAK

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret
x

Bota

Kongresi amerikan sapo miratoi një paketë ndihme për Ukrainën, Zelenski i gëzuar: Do të shpëtojmë mijëra jetë!

Kongresi amerikan sapo miratoi një paketë ndihme për

Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA votoi të shtunën për të ofruar ndihmë shtesë për Ukrainën, pjesë e një pakete prej 95 miliardë dollarësh për aleatët në mbarë botën.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky reagoi menjëherë në Twitter, duke falënderuar vendimin që ai tha se "e mban historinë në rrugën e duhur".

“Ligji jetik i ndihmës amerikane i miratuar sot nga Dhoma e Përfaqësuesve do të parandalojë përhapjen e luftës, do të shpëtojë mijëra e mijëra jetë dhe do të ndihmojë të dy kombet tona”, shkroi Zelenski.

Ju kujtojmë se presidenti amerikan Biden kërkoi për herë të parë fonde shtesë për Ukrainën në tetor, kur furnizimet ushtarake të Ukrainës filluan të bien ndjeshëm.

Zelenski i bëri thirrje Kongresit në shkurt. Si pjesë e kësaj pakete, u miratua edhe dërgimi i ndihmave për Izraelin dhe Tajvanin, si dhe një ligj që përmban disa propozime për politikën e jashtme, duke përfshirë ndalimin e platformës TikTok në pronësi kineze.

Paketa e ndihmës tani shkon në Senatin e SHBA, ku ka të ngjarë të miratohet që të martën. Presidenti Joe Biden premtoi ta nënshkruajë atë menjëherë.

Demokratët e festuan vendimin duke brohoritur dhe valëvitur flamujt ukrainas gjatë votimit. Sa i përket republikanëve, 101 ishin pro, 112 kundër, ndërsa të gjithë demokratët, 210 prej tyre ishin në favor të ndihmës së Ukrainës.

Një nga ligjet e propozuara do t'i sigurojë Ukrainës, si dhe të tjerëve në rajon, 61 miliardë dollarë. Në të njëjtën kohë, 23 miliardë dollarë do të përdoreshin për rinovimin e armëve amerikane, si dhe për furnizimet dhe objektet, dhe deri në 11 miliardë dollarë do të përdoreshin për të financuar operacionet ushtarake amerikane në rajon.

Për më tepër, Ukrainës do t'i sigurohet një buxhet prej 14 miliardë dollarësh për blerjen e sistemeve të avancuara të armëve dhe pajisjeve të tjera mbrojtëse.

 

Më të lexuarat