BREAKING NEWS

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet hapur, nga dënimi i Sali Berishës, burgosja e Fredi Belerit, te arratisja e Arben Ahmetajt dhe hetimet e SPAK ndaj Ilir Beqajt, ja çfarë pritet të ndodhë me dosjet “përvëluese”

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani i Ramiz Alisë për të rrëzuar bustin e Enver Hoxhës, si i liruan në fshehtësi bulonat, infiltrimi i Berishës dhe roli i Hekuran Isait, shumica e studentëve të dhjetorit ’90 ...

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani
x
BREAKING NEWS

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës rrëfen të pathënat: Ja çfarë ndodhi më 20 shkurt 1991, nga telefonata alarmante e Adil Çarçanit për zhdukjen e videos, roli i Sali Berishës, Ramizit, Nexhmijes, infiltrimi i sigurimsa...

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës, kryebashkiaku Erion Veliaj reagon për herë të parë dhe tregon si qëndron e vërteta, i cilëson sulmet e tij shpifje dhe i kërkon të bëhet burrë e të përballet me drejtësinë

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës,
x
BREAKING NEWS

Edi Rama dhe Belinda Balluku përfundojnë në SPAK për aferën e inceneratorëve dhe rrugën Korçë-Ersekë, zbardhet dosja e PD zyrtare me provat “përvëluese”

Edi Rama dhe Belinda Balluku përfundojnë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

Thellohen hetimet për Koncesionin e Sterilizimit, SPAK pyet për dy orë Ogerta Manastirliun, nga ndryshimi i kontratës koncesionare, te rritja e kostos në mënyrë abuzive për buxhetin e shtetit, ja vendimet që mund ta fundosin

Thellohen hetimet për Koncesionin e Sterilizimit, SPAK pyet për dy
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja pse Blinken erdhi në Tiranë dhe arsyet pse refuzoi të takojë opozitën, baza e Kuçovës investim amerikan dhe mesazh për Moskën

Kreshnik Spahiu: Ja pse Blinken erdhi në Tiranë dhe arsyet pse refuzoi
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Amerikanët investuan te Sali Berisha, ja e vërteta tronditëse që mësuan kur e futën në skaner pas vitit ’94, nga përplasja me senatorët e SHBA, te akuzat për luftë civile në 1997 dhe të gjitha mesazhet e fshehta të Blinken nga vizita në Tir...

Frrok Çupi: Amerikanët investuan te Sali Berisha, ja e vërteta
x

Bota

Koreja e Veriut njofton lëvizjen e papritur, Japonia në gatishmëri

Koreja e Veriut njofton lëvizjen e papritur, Japonia në

Zyrtarët japonezë besojnë se lëshimi nga Koreja e Veriut do të përfshijë një raketë balistike. Kryeministri i Japonisë, Fumio Kishida, tha se një akt i tillë do të shkelte rezolutat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Koreja e Veriut ka informuar Japoninë për një satelit që planifikon ta lëshojë në javët e ardhshme, tha të hënën një zyrtar i rojes bregdetare japoneze.

Çfarë dimë për nisjen?

Lëshimi i satelitit, i cili do të bëhet midis 31 majit dhe 11 qershorit, sipas njoftimit të Phenianit, po spekulohet të jetë një përpjekje e Koresë së Veriut për të instaluar një satelit zbulues ushtarak në orbitë.

Ekspertët besojnë se lëshimi i satelitit ushtarak është një përpjekje e Koresë së Veriut për të rritur mbikëqyrjen e saj dhe për të sulmuar armikun e saj me më shumë saktësi nëse shpërthen konflikti.

Në fillim të këtij muaji, Koreja e Veriut kishte thënë se ka përfunduar punën në satelitin e saj të parë spiun dhe tani është gati për lëshim.

Njoftimi nga autoritetet e rrugëve ujore të Koresë së Veriut informoi rojen bregdetare të Japonisë se raketa mund të prekë ujërat në Detin e Verdhë, Detin e Kinës Lindore dhe në lindje të ishullit Luzon të Filipineve.

Zyra e kryeministrit japonez shkroi në "Twitter" se kryeministri Fumio Kishida lëshoi ??udhëzime "për njoftimin e Koresë së Veriut për lëshimin e një rakete balistike që ajo e përshkruan si një satelit".

 “Çdo lëshim i raketës nga Koreja e Veriut, edhe nëse quhet satelit, është një shkelje serioze e rezolutave të Këshillit të Sigurimit të OKB-së”, u tha Kishida gazetarëve.

Zyra e kryeministrit tha se do të bashkëpunojë "me vendet përkatëse si SHBA dhe Koreja e Jugut".  Ai ka udhëzuar zyrtarët që të vazhdojnë të monitorojnë situatën dhe të mbledhin dhe analizojnë informacione në lidhje me nisjen./ Dw