BREAKING NEWS

Aksionerë serbë në Portin e Durrësit? Alabbar zbulon se kush 'fshihet' pas kompanisë 'Eagle Hills'

Aksionerë serbë në Portin e Durrësit? Alabbar zbulon se kush
x
BREAKING NEWS

Pse vendosi të investojë në Shqipëri? Alabbar nuk 'hesht' më dhe e tregon hapur: Në Francë, Gjermani apo në Angli...

Pse vendosi të investojë në Shqipëri? Alabbar nuk
x
BREAKING NEWS

"Qesharake, me një kërkim në...", Alabbar bën reagimin e fortë pas debateve për Portin e Durrësit

"Qesharake, me një kërkim në...", Alabbar bën
x
BREAKING NEWS

Vetëm pak ditë pas vizitës në Tiranë, Presidenti i Azerbajxhanit njofton vendimin e minutës së fundit

Vetëm pak ditë pas vizitës në Tiranë, Presidenti i
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Ministria del me njoftimin e rëndësishëm dhe zbardh detajet e fundit

Çfarë po ndodh? Ministria del me njoftimin e
x
BREAKING NEWS

Zhduket papritur 14 vjeçarja shqiptare në Greqi, detajet e fundit rreth të miturës (FOTO-EMRI)

Zhduket papritur 14 vjeçarja shqiptare në Greqi, detajet e fundit
x
BREAKING NEWS

Grabisnin me dhunë të rinjtë që konsumonin kanabis, ja dy efektivët e arrestuar nga policia (FOTO)

Grabisnin me dhunë të rinjtë që konsumonin kanabis, ja dy
x
BREAKING NEWS

Pjesë e bandës famëkeqe të ‘Eskos’, ja kush janë 10 shqiptarët e arrestuar në Greqi (EMRAT+FOTO)

Pjesë e bandës famëkeqe të ‘Eskos’, ja kush
x

Bota

Kriza energjisë, Italia merr vendimin drastik për qytetarët, vendos të kufizojë...

Kriza energjisë, Italia merr vendimin drastik për qytetarët,

Ngrohja qendrore do të kufizohet këtë dimër në Itali, me vendin që po ndërmerr masa për t’i bërë ballë mungesës së gazit si pasojë e pushtimit rus të Ukrainës.

Në bazë të një dekreti të ri qeveritar, godinat do të përballen me një periudhë shtesë 15-ditore pa ngrohje qendrore.

Edhe qytetarëve italianë do t’u kërkohet të ulin sistemin e ngrohjes me një gradë dhe ta mbajnë atë fikur për një orë më shumë në ditë.

Për disa godina, mes të cilave kopshtet për fëmijë dhe spitalet, do të bëhet përjashtim.

Lëvizja vjen teksa qeveritë në mbarë Evropën po përpiqen të ulin kërkesën dhe të kursejnë energji në prag të dimrit.

Shumë prej tyre vareshin nga gazi rus, që është kufizuar ndjeshëm për shkak të luftës në Ukrainë.

Përpara nisjes së agresionit në shkurt, Italia ishte importuesi i dytë më i madh i gazit rus në BE, me importet që përbënin 40 për qind të furnizimit total.

Kuota tani ka rënë në 10 për qind, pasi Roma zyrtare kërkoi burime të tjera energjetike dhe gazi natyral të lëngshëm.

Normalisht vendi kufizon konsumin e ngrohjes qendrore në muajt e ngrohtë, me nivelin e përdorimit që caktohet nga qeveritë rajonale.

Më të lexuarat