BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Bota

Kriza energjisë, Italia merr vendimin drastik për qytetarët, vendos të kufizojë...

Kriza energjisë, Italia merr vendimin drastik për qytetarët,

Ngrohja qendrore do të kufizohet këtë dimër në Itali, me vendin që po ndërmerr masa për t’i bërë ballë mungesës së gazit si pasojë e pushtimit rus të Ukrainës.

Në bazë të një dekreti të ri qeveritar, godinat do të përballen me një periudhë shtesë 15-ditore pa ngrohje qendrore.

Edhe qytetarëve italianë do t’u kërkohet të ulin sistemin e ngrohjes me një gradë dhe ta mbajnë atë fikur për një orë më shumë në ditë.

Për disa godina, mes të cilave kopshtet për fëmijë dhe spitalet, do të bëhet përjashtim.

Lëvizja vjen teksa qeveritë në mbarë Evropën po përpiqen të ulin kërkesën dhe të kursejnë energji në prag të dimrit.

Shumë prej tyre vareshin nga gazi rus, që është kufizuar ndjeshëm për shkak të luftës në Ukrainë.

Përpara nisjes së agresionit në shkurt, Italia ishte importuesi i dytë më i madh i gazit rus në BE, me importet që përbënin 40 për qind të furnizimit total.

Kuota tani ka rënë në 10 për qind, pasi Roma zyrtare kërkoi burime të tjera energjetike dhe gazi natyral të lëngshëm.

Normalisht vendi kufizon konsumin e ngrohjes qendrore në muajt e ngrohtë, me nivelin e përdorimit që caktohet nga qeveritë rajonale.