BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i mbyllin dyert, Monika Kryemadhi sulmon bashkëshortin si shërbëtor të Edi Ramës

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho flet pa “doreza”, ja detajet nga sëmundja e vjetër e Ilir Metës, manovrat e tij me përjashtimin e Monika Kryemadhit dhe prapaskenat e forta që po ndodhin brenda ish-LSI, nga largimi i bashkëpunëtores së tyre të kasafortave, te shkërmoqja ...

Spartak Braho flet pa “doreza”, ja detajet nga sëmundja e
x
BREAKING NEWS

Gjyqtari që i dha PD Sali Berishës para vetingut, ja pasuria e “çmendur” e Agron Zhukrit, si u bë milioner nga gruaja e tij që nuk i justifikon dot të gjitha të ardhurat e saj me pagat dhe aktivitetin privat, zbardhen “flamujt e kuq” në KPK...

Gjyqtari që i dha PD Sali Berishës para vetingut, ja pasuria e
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për pensionistët, ja çfarë po përgatitet me skemën e re të pensioneve, nga indeksimi, kompensimet, ndryshimet në fshat dhe qytet dhe deri tek kontributet për të vetëpunësuarit në bujqësi

Lajme shumë të mira për pensionistët, ja çfarë
x
BREAKING NEWS

Nuk ndalet Ilir Meta, vijon kërcënimet ndaj kreut të SPAK: Do t’i qepem Dumanit brez pas brezi, nëse është trim le të...

Nuk ndalet Ilir Meta, vijon kërcënimet ndaj kreut të SPAK: Do
x
BREAKING NEWS

Ja pse Europa ka mbyllur dyert e arratisjes së Metës dhe Kryemadhit, dosja e tyre e “e zezë” e pastrimit të parave drejt fundit të hetimeve, Altin Dumani dhe Sotir Kllapi po bëjnë gati fletë-arrestet, zbardhen provat dhe dëshmitarët që kanë plasur “bom...

Ja pse Europa ka mbyllur dyert e arratisjes së Metës dhe Kryemadhit,
x

Bota

Kryeministri më i pasur në historinë britanike, ja shifra e ‘çmendur’ që Sunak pagoi taksa në vitin 2023

Kryeministri më i pasur në historinë britanike, ja shifra e

Kryeministri britanik Rishi Sunak pagoi 508,000 paund (641,000 dollarë) taksa vitin e kaluar pasi të ardhurat e tij nga investimi e tejkalonin pagën e tij zyrtare, tregoi një raport i publikuar sot nga kontabilistët e tij. Sunak është kryeministri më i pasur në historinë britanike për shkak të një kombinimi të karrierës së tij të mëparshme në shërbimet financiare dhe pasurisë së familjes së gruas së tij, babai i së cilës themeloi kompaninë indiane të IT Infosys.

Përmbledhja e sotme me tre faqe është hera e dytë që Sunak publikon detaje të situatës së tij tatimore që kur u bë kryeministër në 2022. Shifrat tregojnë se Sunak fitoi 139,000 £ nga paga e tij si deputet, ministër i financave dhe kryeministër midis prillit 2022 dhe marsit 2023 dhe 2.1 milion £ nga investimet. Nga të ardhurat e saj nga investimet, 1.8 milion £ erdhën nga fitimet e kapitalit, nga 1.6 milion £ vitin e kaluar.

Rreth 70% e taksës totale që pagoi Sunak ishte për shkak të tatimit mbi fitimin e kapitalit që ai bëri nga shitjet e investimeve, të tilla si aksionet. Edhe pse Sunak nuk i kërkohet të japë detaje të të ardhurave të tij, ai pranoi ta bënte këtë në mënyrë që të ishte më transparent në lidhje me situatën e tij personale financiare. Raporti nga Evelyn Partners, kontabilistët e kryeministrit britanik, thotë se të gjitha të ardhurat nga investimet dhe fitimet kapitale të Rishi Sunak lidhen me një "fond të vetëm investimi amerikan".

Kryeministri britanik u kritikua këtë javë pasi vendosi një bast 1000 £ me prezantuesin Piers Morgan nëse qeveria do të kishte sukses me planin e saj për të dërguar azilkërkues në Ruandë përpara zgjedhjeve të ardhshme të përgjithshme. Partitë opozitare thanë se basti ishte fyes dhe se aftësia e Sunak për të vendosur një bast kaq të madh tregoi se ai ishte jashtë kontaktit me votuesit e zakonshëm.