BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x
BREAKING NEWS

“Kamikazët” e Berishës dhe Metës i vënë “flakën” Bashkisë së Tiranës, bandës i prin Argita Malltezi, djali i Fahri Balliut, Tedi Blushi dhe “socialisti” Belind Këlliçi, ja çfarë ndodhi në protestën kundër Erion Veliajt

“Kamikazët” e Berishës dhe Metës i vënë
x
BREAKING NEWS

Telashet për Sali Berishën sapo kanë nisur, ja si të gjitha gjykatat i mbyllën dyert dhe e lanë në izolim, gati hapja e dosjeve të tjera nga SPAK për vrasje, grabitje të pronave dhe vjedhje

Telashet për Sali Berishën sapo kanë nisur, ja si të gjitha
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shpërfill vendimin e Gjykatës Kushtuese për Olta Xhaçkën, PS rrëzon kërkesën e opozitës, deputetja socialiste mbron bashkëshortin si investitor strategjik, debate dhe akuza mes palëve

Edi Rama shpërfill vendimin e Gjykatës Kushtuese për Olta
x
BREAKING NEWS

Vazhdon skenari i Ramës për rehabilitimin e “non-gratës”, Bardhi kërkon futjen e Sali Berishës në grupin e PD, SHBA e nxorën nga dera, kryeministri e fut nga dritarja

Vazhdon skenari i Ramës për rehabilitimin e
x

Bota

"Kthimi i Trump është i vetmi shans për t’i dhënë fund...", Orban në Forumin Diplomatik në Turqi: E vetmja mundësi serioze për paqe

"Kthimi i Trump është i vetmi shans për t’i

Kryeministri hungarez Viktor Orban tha sot se do të vizitojë ish-presidentin amerikan Donald Trump në Florida javën e ardhshme dhe e përshkroi kthimin e mundshëm të Trump në presidencë si “i vetmi shans serioz” për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë.

Duke folur në Forumin Diplomatik në Turqi, Orban sugjeroi gjithashtu se kthimi i mundshëm i Trump në Shtëpinë e Bardhë mund të ndihmojë në përfundimin e konfliktit në Gaza, raportoi AP.

“E vetmja mundësi serioze për paqe është nëse ai kthehet dhe arrin paqen”, tha Orbán në forum.

Ai theksoi se përndryshe, lufta ndërmjet Ukrainës dhe Rusisë do të jetë e gjatë. Kthimi i Trump “është një parakusht për një paqe të fortë dhe të shpejtë në kontinentin evropian”, shtoi ai.

Orbán tha se ai është i bindur se lufta në Ukrainë “nuk do të ndodhte tani” nëse Trump do të kishte qenë në detyrë kur filloi lufta. Duke komentuar luftën në Gaza, kryeministri hungarez deklaroi se Trump “e kupton” këtë konflikt.

“Ai bëri diçka që krijoi shpresë”, tha Orban në lidhje me marrëveshjen e Abrahamit, e cila kishte për qëllim normalizimin e lidhjeve midis Izraelit dhe shteteve të Gjirit.

Sipas agjencisë amerikane AP, Orban dhe Trump janë aleatë të vjetër dhe ish-presidenti amerikan e lavdëron rregullisht në fjalimet e tij të fushatës. Të dy u takuan në gusht 2022 në Bedminster, New Jersey, në klubin e golfit të Trump, kur Orban udhëtoi për në SHBA për të folur në Konferencën e Veprimit Politik Konservator (CPAC) në Teksas.