BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Bota

"Kudo rreth nesh, në ushqim, ujë, madje edhe në ajër", shkenctarët trondisin me zbulimin e fundit

"Kudo rreth nesh, në ushqim, ujë, madje edhe në

Rezulton se mikroplastika është kudo rreth nesh, në ushqim, ujë dhe madje edhe në ajër. Tani, shkencëtarët kanë gjetur ekzistencën e tyre edhe në re, duke argumentuar se ato mund të ndikojnë në formimin e tyre dhe klimat lokale në mbarë botën.

Në hulumtimin e botuar në revistën Environmental Chemistry Letters, shkencëtarët japonezë u ngjitën në malin Fuji dhe malin Oyama për të mbledhur mostra uji nga mjegulla që mbulon majat, dhe më pas aplikuan teknika të avancuara imazherie në mostrat për të përcaktuar vetitë fizike dhe kimike të tyre.

Ekipi hulumtues identifikoi nëntë lloje të ndryshme polimerësh dhe një lloj gome në mikroplastikën e ajrit, të cilat varionin në madhësi nga 7.1 në 94.6 mikrometra.

Çdo litër uji i testuar përmbante midis 6.7 dhe 13.9 copë plastike.

“Nëse ‘ndotja plastike e ajrit’ nuk trajtohet, ndryshimet klimatike dhe rreziqet ekologjike mund të bëhen realitet, duke shkaktuar dëme të pakthyeshme dhe serioze mjedisore në të ardhmen,” paralajmëron udhëheqësi i kërkimit Hiroshi Okochi nga Universiteti Waseda.

Kur mikroplastikat arrijnë në atmosferën e sipërme dhe ekspozohen ndaj rrezatimit ultravjollcë nga rrezet e diellit, ato degradohen, duke kontribuar në gazrat serrë, tha Okochi.

Termi mikroplastikë i referohet çdo grimce plastike që është më e vogël se 5 milimetra. Ato vijnë nga ujërat e zeza industriale, tekstilet, gomat sintetike të makinave, produkte të kujdesit personal dhe burime të tjera dhe tashmë janë zbuluar në zorrët e peshkut, akullin e Arktikut dhe borën e Pirenejve midis Francës dhe Spanjës.

Sipas vlerësimeve të Portalit të UNESCO-s për shkrim-leximin në oqean, oqeani përmban diku midis 50 dhe 75 trilion copë të këtyre mikroplastikës, si dhe plastikë më të mëdhenj, të cilat përfundojnë në ushqimin tonë dhe në rrugët ujore.

Megjithatë, mekanizmat e transportit të tyre, aq më pak të transportit të tyre ajror, në vende të tilla të largëta dhe të ndryshme mbeten të paqarta.

“Për njohuritë tona, ky është raporti i parë i mikroplastikës ajrore në ujin e reve”, shkruajnë shkencëtarët në studimin e tyre.

Këto mikrogrimca përmbajnë kimikate që mund të prishin lirimin natyral të hormoneve nga trupi ynë, duke rritur potencialisht rrezikun e çrregullimeve riprodhuese dhe disa llojeve të kancerit. Ata gjithashtu mund të mbajnë toksina në sipërfaqen e tyre, të tilla si metale të rënda.