BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Bota

Kush do e qeverisë Kishën Katolike? Ndizet debati pas problemeve shëndetësore të Papa Françeskut

Kush do e qeverisë Kishën Katolike? Ndizet debati pas problemeve

Problemet e reja shëndetësore po nxisin debatin rreth aftësisë së Papa Françeskut për të qeverisur Kishën Katolike

Papa Françesku u zgjua të enjten, natën e parë në spital pas një operacioni tre-orësh për të hequr indin e mbresë të zorrëve dhe një hernie, probleme që u zhvilluan pas operacioneve të mëparshme, raporton AP. "Nata shkoi mirë," tha zëdhënësi i Vatikanit Matteo Bruni në një deklaratë të lëshuar të enjten në mëngjes, duke njoftuar përditësime të mëtejshme.

“Ati i Shenjtë është mirë, ai është zgjuar, i qetë dhe tashmë ka bërë shaka me mua!” tha Dr. Sergio Alfieri , kirurgu që operoi Papa Françeskun në spitalin Gemelli të Romës, të mërkurën pasdite. Ai thotë se Papa argjentinas e ka pyetur “kur do ta bëjmë operacionin e tretë?”. Ky kaloi pa komplikime dhe pritet që Papa të shërohet plotësisht brenda periudhës së zakonshme për një ndërhyrje të tillë. Mjeku konfirmoi se operacioni i planifikuar për heqjen e laparocelës me prerje (hernie) të shkaktuar nga plagët e operacioneve të vjetra nuk është një operacion urgjent. Kështu raporton Vatican News.

Zyra e shtypit e Selisë së Shenjtë sqaroi mëngjesin e së mërkurës se operacioni u bë i nevojshëm “për shkak të një hernie që shkakton sindroma të përsëritura, të dhimbshme dhe përkeqësuese të sindromave subokluzive”. Duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve, doktor Alfieri tha se shtrimi në spital për një operacion të tillë zakonisht zgjat nga pesë deri në shtatë ditë. Ai vuri në dukje se për shkak të moshës së Papa Françeskut, ai do të "merrte të gjitha masat paraprake" dhe do të vendoste në ditët në vijim se si të menaxhojë shërimin e tij pas operacionit. Kirurgu Alfieri ritheksoi se gjatë kësaj procedure dhe vitin e kaluar, në vitin 2021, nuk u konstatua asgjë malinje dhe nuk u zbulua ndonjë patologji apo sëmundje tjetër.

Reuters raporton se Dr. Alfieri tha se nuk ka asnjë arsye që Papa të ndryshojë orarin e tij - domethënë, ai ka planifikuar dy udhëtime këtë verë, në Portugali, nga 2 deri më 6 gusht, ku planifikon të vizitojë Lisbonën dhe Fatimën për të marrë pjesë në Botëror. Dita e Rinisë, dhe në Mongoli nga 31 gusht deri më 4 shtator. Mjeku tregoi se si i tha Atit të Shenjtë që të mos ngrinte sende të rënda. “Më shikoi si për të thënë: “Unë jam Papa, nuk ngre pesha”, tha Alfieri.

Ky është qëndrimi i tretë i Papës në spital që nga zgjedhjet e vitit 2013. Në korrik 2021, një pjesë e zorrës së trashë, 33 centimetra, iu hoq në një operacion që supozohej të zgjidhte një gjendje të dhimbshme të njohur gjithashtu si divertikuliti. Në fillim të këtij viti, ai tha se u kthye. Ati i Shenjtë kaloi pesë ditë në të njëjtin spital në fund të muajit mars për shkak të një infeksioni në mushkëri, ndërsa muajin e kaluar ai ka lënë audiencën për një ditë për shkak të temperaturës. Papa, i cili është 86 vjeç, shpesh përdor një karrige me rrota ose kallam për ta ndihmuar të ecë për shkak të dhimbjes së gjurit. Ai nuk donte të bënte një operacion në gju vitin e kaluar për shkak të anestezisë së përgjithshme, e cila i shkaktoi efekte anësore të pakëndshme pas operacionit në zorrën e trashë, por doktor Alfieri tha se këtë herë nuk kishte probleme me anestezinë.

Ai ka pasur probleme shëndetësore që në rininë e tij, në vitin 1957 në vendlindjen e tij, Argjentinë, kur i është hequr një pjesë e njërës prej mushkërive për shkak të një infeksioni të rëndë respirator.

Problemet e reja shëndetësore po nxisin debatin rreth aftësisë së Papa Françeskut për të qeverisur Kishën Katolike. Me reformat krijoi një rreth të shumtë armiqsh të hapur dhe atyre që nuk thonë kështu, por mendojnë kështu. Në kujtesë të gjallë është sëmundja e rëndë e St. Gjon Pali II. i cili humbi pothuajse të gjitha forcat fizike, por mbeti në karrigen e Shën Pjetrit. Kundërshtarët e Papës kujtohen vazhdimisht për të ndjerin Benedikt XVI , i cili dha dorëheqjen. Nicole Winfield , korrespondente e AP, kujton se Vatikani nuk i njeh rregullat në rast se Papa nuk mund të qeverisë, ai nuk hoqi dorë nga pozicioni i tij dhe nuk vdiq. Nëse presidenti amerikan është nën anestezi, gjatë asaj periudhe vendi drejtohet nga zëvendëspresidenti.

"Papa vazhdon të veprojë, madje edhe nga spitali," tha Rev. Filippo Di Giacomo , një ekspert kanuni dhe komentator për AP. “Edhe kur ai përballet me momente të dhimbshme si ky, fuqia e tij funksionon tek njerëzit që kanë marrë pushtetin e famullitarit prej tij”.

Kan. 412 - Selia peshkopale konsiderohet e penguar nëse peshkopi dioqezan pengohet plotësisht të kryejë shërbimin baritor në dioqezë për shkak të burgimit, internimit, internimit ose paaftësisë dhe nuk mund të komunikojë as me shkrim me besimtarët e dioqezës. Kështu thotë Kodi i së Drejtës Kanonike. Kan. 413, § 1. thotë se "Kur selia pengohet, drejtimi i dioqezës, përveç rasteve kur Selia e Shenjtë përcakton ndryshe, i takon peshkopit bashkëadutor...".

Zonja Winfield shprehet se megjithëse Papa është peshkopi i Romës, kjo dispozitë nuk vlen për të. Kan. 335 - Kur Selia Romake është e zbrazët ose e penguar plotësisht, të mos ndryshojë asgjë në qeverisjen e Kishës së përgjithshme; megjithatë le të respektohen ligjet e veçanta të nxjerra për rrethana të tilla.


Për shkak të kësaj, juristët e kanunit filluan të kërkonin një model që do ta plotësonte atë boshllëk, por Papa Françesku ende nuk e ka nisur procedurën bazuar në propozimet e propozuara. Siç tha në një intervistë të fundit për gazetën spanjolle ABC, ai shkroi letrën e dorëheqjes nëse është invalid për arsye mjekësore pas marrjes së papatit.

St. Pali VI. i shkroi një letër dekanit të Kolegjit të Kardinalëve në vitin 1965, duke supozuar se dekani dhe kardinalët e tjerë duhet të pranonin dorëheqjen e tij nëse sëmurej rëndë, shkruan Nicole Winfield, duke shpjeguar: Letra u botua në vitin 2018 dhe Paul përmendi sëmundjen. “që supozohet të jetë e pashërueshme ose afatgjatë dhe që na pengon të kryejmë në mënyrë të kënaqshme detyrat e shërbesës sonë apostolike”.

Nuk ishte kurrë e nevojshme t'i referoheshim letrës, sepse Pali jetoi edhe 13 vjet të tjera dhe vdiq si Papë. Ekspertët thonë se nuk ka gjasa që kjo letër të jetë përdorur ndonjëherë pasi ligji kanunor kërkon, 332, § 2. - Nëse ndodh që kryeprifti romak heq dorë nga detyra e tij, vlefshmëria kërkon që heqja dorë të jetë falas dhe të shprehet sipas rregulloreve. , dhe askush nuk kërkohet ta pranojë atë.

Më të lexuarat