BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x
BREAKING NEWS

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça eksportoi të dhënat e sistemit TIMS, Karamuço zbardh detajet e fundit, futen në lojë edhe amerikanët

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x

Bota

Kush është Ekrem Imamoglou? Njihuni me profilin e triumfuesit të Stambollit

Kush është Ekrem Imamoglou? Njihuni me profilin e triumfuesit të

E quanin “Pushtuesi i qytetit”. Ekrem Imamoglou u tregua dhe ceremonialisht i pari, pas fitores së tij gjithëpërfshirëse në Bashkinë e Stambollit. Qyteti që është “kryeqyteti” i ekonomisë turke, pasi përbën një të tretën e saj, me një fushatë të fokusuar pikërisht në Ekonominë në kolaps të vendit.

Kemal Imamoglu, Ekrem “modern”, u votua gjithashtu nga njerëz thellësisht fetarë, gjë që ishte një surprizë edhe për vetë Erdoganin, që e pa CHP-në të merrte përqindjet më të mëdha që nga viti 1977. Turqit, jo vetëm që nuk i trembeshin Ekremit, por e përqafuan atë. “Vazhdo, ndrysho gjithçka”, thërriste deti i njerëzve me flamuj të kuq, duke dëshmuar se me modestinë dhe punën e tij, ai fitoi gjuhën e përbashkët me pikënisje të ndryshme politike, sociale, ekonomike dhe fetare.

Ai foli për zemrën e turqve, duke “goditur” Erdoganin në pikën e tij të dobët, duke kërkuar rritje të përfitimeve sociale, investime për një Stamboll “më të gjelbër” dhe transport më të lirë. “Klintoni turk, por pa… tradhti”, po e quan tani shtypi turk atë. Imamoglu ka si mbështetje bashkëshorten e tij, Dilek, 4 vjet më të vogël, (që nga viti 1995) dhe nënën e tre fëmijëve të tyre (Mehmet, Semih dhe Beren). E lindur në vitin 1974, Dilek, është diplomuar në Universitetin e Stambollit për turizëm dhe administratë publike, konsiderohet nga shumë njerëz si forca shtytëse e Ekremit. Ajo që e udhëzon atë.

Dilek nuk është tipike “First Lady” (Zonja e Parë e Stambollit e quajnë), gruaja e zakonshme e një politikani turk. Ajo nuk mban shami, duke treguar flokët e saj të lyer biondë, mban modën më të fundit dhe shpesh zbulon tatuazhin që ka në krah, Një akrep – një referencë e drejtpërdrejtë për shenjën e saj të zodiakut, pasi ka lindur më 18 nëntor.

Vetë Dilek është shumë aktive me çështjet sociale dhe merr pjesë në aktivitete të ndryshme për ndërgjegjësimin e personave me aftësi të kufizuara, të drejtat e grave dhe edukimin e fëmijëve. Karakteristikë e veprimit të saj është se ajo vizitoi Stambollin me një karrocë me rrota për një ditë e shoqëruar nga Semra Çetinkaya, nënkryetare e Shoqatës së Paralitëve të Kordinës Kurrizore të Turqisë, “për të ndjerë vështirësitë me të cilat përballen personat me aftësi të kufizuara dhe për të ndërgjegjësuar”. Në fakt, në vitin 2014, Dilek Imamoglu mori çmimin ?ükrü Sürmen nga shoqata turke si rezultat i “aktivitetit të saj për ndërgjegjësimin e personave me aftësi të kufizuara”.

Ajo nuk do të hezitojë të përballet edhe me vetë Erdoganin. Ashtu siç bëri në vitin 2022, kur bashkëshorti i saj u dënua me dy vjet e shtatë muaj burg dhe iu hoq e drejta politike për fyerje të zyrtarëve publikë. “Gjëja e rëndësishme nuk është të qëndrosh në pushtet, por të kesh ende nder,” shkroi ajo, duke iu referuar Ismet Inonu, një ushtarak dhe politikan turk që ishte bashkëpunëtor i ngushtë i Kemalit.
Imamoglu ka shumë të përbashkëta me rivalin e tij të përhershëm, Erdogan. Ai e ka pasion futbollin dhe ka qenë futbollist edhe në nivel gjysmë profesional në rini.

Ai ka një marrëdhënie të veçantë edhe me Qipron. Diçka që ai e vërtetoi kur ngriti një monument për Megalonis me Kiucchuk dhe Kryepeshkop Makarios. Natyrisht, monumenti nuk duhej të kishte… jetë të gjatë, pasi Ujqërit Gri, të zemëruar me të, e vandalizuan.

 

Më të lexuarat