BREAKING NEWS

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet hapur, nga dënimi i Sali Berishës, burgosja e Fredi Belerit, te arratisja e Arben Ahmetajt dhe hetimet e SPAK ndaj Ilir Beqajt, ja çfarë pritet të ndodhë me dosjet “përvëluese”

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani i Ramiz Alisë për të rrëzuar bustin e Enver Hoxhës, si i liruan në fshehtësi bulonat, infiltrimi i Berishës dhe roli i Hekuran Isait, shumica e studentëve të dhjetorit ’90 ...

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani
x
BREAKING NEWS

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës rrëfen të pathënat: Ja çfarë ndodhi më 20 shkurt 1991, nga telefonata alarmante e Adil Çarçanit për zhdukjen e videos, roli i Sali Berishës, Ramizit, Nexhmijes, infiltrimi i sigurimsa...

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës, kryebashkiaku Erion Veliaj reagon për herë të parë dhe tregon si qëndron e vërteta, i cilëson sulmet e tij shpifje dhe i kërkon të bëhet burrë e të përballet me drejtësinë

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës,
x
BREAKING NEWS

Edi Rama dhe Belinda Balluku përfundojnë në SPAK për aferën e inceneratorëve dhe rrugën Korçë-Ersekë, zbardhet dosja e PD zyrtare me provat “përvëluese”

Edi Rama dhe Belinda Balluku përfundojnë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

Thellohen hetimet për Koncesionin e Sterilizimit, SPAK pyet për dy orë Ogerta Manastirliun, nga ndryshimi i kontratës koncesionare, te rritja e kostos në mënyrë abuzive për buxhetin e shtetit, ja vendimet që mund ta fundosin

Thellohen hetimet për Koncesionin e Sterilizimit, SPAK pyet për dy
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja pse Blinken erdhi në Tiranë dhe arsyet pse refuzoi të takojë opozitën, baza e Kuçovës investim amerikan dhe mesazh për Moskën

Kreshnik Spahiu: Ja pse Blinken erdhi në Tiranë dhe arsyet pse refuzoi
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Amerikanët investuan te Sali Berisha, ja e vërteta tronditëse që mësuan kur e futën në skaner pas vitit ’94, nga përplasja me senatorët e SHBA, te akuzat për luftë civile në 1997 dhe të gjitha mesazhet e fshehta të Blinken nga vizita në Tir...

Frrok Çupi: Amerikanët investuan te Sali Berisha, ja e vërteta
x

Bota

Lufta drejt fundit, “dorëzohet” Vladimir Putin, Rusia e gatshme për negociata me Ukrainën, ja çfarë fshihet pas ndryshimit të papritur të presidentit rus

Lufta drejt fundit, “dorëzohet” Vladimir Putin, Rusia e gatshme

Një kthesë e papritur ka ardhur në një luftë që ka zgjatur për më shumë se një vit e gjysmë. Rusia në fakt është e gatshme të fillojë negociatat me Ukrainën për t'i dhënë fund krizës, sepse ajo "preferon mjetet diplomatike dhe politike". Disi e çuditshme të dëgjohet nga pala që e nisi këtë agresion të paligjshëm, megjithatë duket se në Perëndim është e mirëpritur kjo ide. Zyrtarët amerikanë dhe evropianë kanë filluar të bisedojnë në heshtje me qeverinë ukrainase për atë se çfarë mund të sjellin negociatat e mundshme të paqes me Rusinë për t'i dhënë fund luftës, sipas një zyrtari aktual të lartë amerikan dhe një ish-zyrtar të lartë amerikan të njohur me diskutimet. Bisedat kanë përfshirë skica shumë të gjera të asaj që Ukraina mund të duhet të heqë dorë për të arritur një marrëveshje, thanë zyrtarët. Megjithatë, nuk dihet se sa i hapur është Kievi ndaj kësaj ideje.

Rusia gati për negociata

Cari rus e kishte thënë si ide edhe në një video-konferencë në samitin e G20, organizuar nga India, më 23 nëntor. Dhe dje zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, e përsëriti këtë për RTVI . “Putini ka thënë vazhdimisht se gjëja më e rëndësishme për ne është të arrijmë qëllimet ton”, theksoi Peskov. "Dhe, sigurisht, ne do të preferonim ta bënim këtë kryesisht përmes mjeteve politike dhe diplomatike. Kjo është arsyeja pse ne mbetemi të gatshëm për negociata”, tha Peskov, i cili pretendon se procesi i negociatave u ndërpre nga Kiev . "Ata vetë pranuan se kjo ishte bërë me urdhër të Britanisë së Madhe, britanikëve. Prandaj, situata është mjaft e dukshme," vuri në dukje ai. Ministri i Jashtëm hungarez Peter Szijjártó përsëriti menjëherë ofertën e Budapestit për të vepruar si ndërmjetës midis Moskës dhe Kievit, por Ministria e Jashtme ruse përsëri nënvizoi se Ukraina dhe partnerët e saj perëndimorë nuk tregojnë gatishmëri për të negociuar.

Strategjia e Putin

Një koncept që Putin e shprehu drejtpërdrejt në G20. Moska, kishte theksuar numri një i Kremlinit, "asnjëherë nuk i ka refuzuar bisedimet e paqes për Kievin, por ngërçi në hapjen e negociatave të paqes mund t'i atribuohet ligjit të miratuar nga qeveria Zelensky, i cili ndalon negociatat me establishmentin aktual rus ". "Natyrisht", nënvizoi Putin, "ne duhet të mendojmë se si ta ndalojmë këtë tragjedi." "Meqë ra fjala, do të doja të përsërisja," tha Cari, "se Rusia nuk i ka refuzuar kurrë negociatat e paqes me Ukrainën; Nuk ishte Rusia, por Ukraina ajo që shpalli publikisht se do të tërhiqej nga procesi i negociatave”. Është e vërtetë që Rusia mund të mbështetet në burime praktikisht të pafundme, por një luftë e përgjakshme e rrënimit nuk do të ishte e mirë për propagandën në shtëpi dhe, herët a vonë, popullsia mund të fillojë të protestojë. Strategjia e “vrasjes së uritur” të Ukrainës dhe Perëndimit, në fakt, mund të kthehet shpejt në një thikë me dy presa dhe të kthehet kundër Rusisë pikërisht në prag të vitit 2024. Rikthimi i opsionit mund të jetë një mënyrë për të pasur një alternativë të gatshme në rast se një agresion i rinovuar ushtarak nuk çon në rezultatet e dëshiruara.

Refuzimi i Ukrainës

Megjithatë, çdo mundësi dialogu bie ndesh me refuzimin e plotë të Ukrainës për t'i dhënë pushtuesit qoftë edhe një metër tokë. Volodymyr Zelensky është kampion i këtij pozicioni, i cili po shkakton jo pak fërkime me stafin e tij ushtarak të etur për një plan më “ realist ”. Me përjashtim të një kolapsi total rus përgjatë gjithë frontit, është e vështirë të mendohet se ushtria ukrainase do të jetë në gjendje të çlirojë territoret e pushtuara, përfshirë Krimenë, dhe të kthehet në kufijtë e saj të paraluftës. Do të duhet të bëhen lëshime dhe qeveria e Kievit është më mirë të gjejë një marrëveshje me armikun përpara se mbështetja e bllokut NATO-BE të ndërpritet përfundimisht. Ukraina është zotuar të luftojë derisa ushtari i fundit rus të largohet nga territori i saj dhe aleatët e saj perëndimorë kanë thënë se do të vazhdojnë të mbështesin Kievin. Përveç gadishullit të Krimesë, të cilin Moska e aneksoi në vitin 2014, Rusia kontrollon pothuajse një të pestën e territorit të Ukrainës dhe pretendon se territori tani është pjesë e Federatës Ruse.