BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Bota

Lufta e Tretë Botërore po troket, Polonia “blindon” kufirin me Rusinë, minohen fushat e fuqisë së dytë më të madhe ushtarake në Evropë, inteligjenca ruse ngre alarmin, ja pse Moska duhet të përgatitet për një sulm të paprecedentë bërthamor

Lufta e Tretë Botërore po troket, Polonia “blindon”

Kërcënime, mesazhe eksplicite, strategji për të testuar durimin e armikut. Kjo është ajo që po shohim nga NATO, që duket më shumë se kurrë me fokus tek sulmi i drejtpërdrejtë ndaj Rusisë.  Përgjatë kufirit që ndan NATO-n nga Rusia, lëvizjet ushtarake, reale dhe të supozuara, po shumohen, duke përfshirë operacione paralajmëruese dhe stërvitje të përbashkëta. E fundit, e përcaktuar si manovra bërthamore taktike dhe që në fakt u zhvillua, përfshin Rusinë dhe Bjellorusinë. Megjithatë, Shërbimi Kufitar FSB, shërbimi rus i sigurisë, pretendon se intensiteti i aktiviteteve operative të trajnimit për trupat e NATO-s përgjatë kufirit të vendit po rritet.  Disa vende të NATO-s kanë filluar të heqin kufizimet për përdorimin e armëve të tyre për të goditur Rusinë. Prandaj ata u rreshtuan me qëndrimet e sekretarit të përgjithshëm Jens Stoltenberg, të bindur se shkatërrimi i objektivave në Federatë nga forcat e Kievit me mjetet e siguruara nga BE-NATO nuk do të ishte një veprim sulmues, por pjesë e mbrojtjes së Ukrainës.

Polonia në krye

Diskutimet rreth kësaj çështjeje kanë shkaktuar një rritje të tensionit mes Perëndimit dhe Moskës, të përkeqësuar më tej nga fjalët e ministrit të Jashtëm polak Radoslaw Sikorski, i cili la të hapur mundësinë e dërgimit të ushtarëve në vendin e pushtuar. Së fundmi, është konfirmuar se Polonia po investon pothuajse 2 miliardë paund për të rritur sigurinë në kufirin e saj lindor, Krahu lindor i aleancës, i kufizuar nga Kaliningradi i Rusisë dhe Bjellorusia, do të mbulohet me fusha të minuara, llogore antitank dhe bunkerë. Një mbështetëse e vendosur e Ukrainës, polonia po përpiqet të mbajë larg si Rusinë, ashtu edhe Bjellorusinë aleate të putinit. Kryeministri polak Donald Tusk njoftoi programin e ri për ta bërë kufirin lindor të NATO-s "të pakalueshëm për një armik të mundshëm" në fillim të këtij muaji.. Ekziston një besim në rritje se Polonia së shpejti do të ketë ushtrinë më të fortë të Evropës. Polakët po ndërtojnë një ushtri që është në rrugën e saj për t'u bërë forca më e madhe tokësore në BE. Vendi tashmë ka më shumë tanke dhe obusa se Gjermania dhe qëllimi është deri në vitin 2035 të ketë 300,000 trupa, krahasuar me 170,000 trupa aktuale të Gjermanisë.

Harta e objektivave

Sakaq, edhe presidenti francez Emmanuel Macron dhe kancelari gjerman Olaf Scholz morën një hap të mëtejshëm në mbështetjen ushtarake për Ukrainën në takimin e tyre të fundit. Kështu shkruan gazeta “Le Monde”. Macron "për herë të parë ra dakord të autorizojë Kievin për të bombarduar objektivat ushtarakë në territorin rus", shpjegon gazeta franceze. Berlini ende refuzon të furnizojë Kievin me raketa Taurus. “Macron në takimin e tij me Scholz-in tregoi hartën e objektivave që duheshin goditur. Si t'u shpjegojmë ukrainasve se do të duhet t'i mbrojmë qytetet e tyre nëse u themi se nuk lejohen të godasin pikën nga lëshohen raketat? Ne u themi atyre: "Ne ju ofrojmë armë, por ju nuk mundeni ta mbroni veten”, tha presidenti francez Macron në konferencën e përbashkët për shtyp me kancelarin gjerman Scholz. "Ne duhet të lejojmë Kievin të neutralizojë vendet ushtarake nga të cilat lëshohen raketat," shtoi Macron.

Alarmi i inteligjencës ruse

Moska duket se po e ndjek rrezikun, madje ka nisur përgatitjet. Një nga krerët e shërbimit inteligjent rus ka akuzuar vendet anëtare të NATO-s se po përgatiten të kryejnë një sulm bërthamor në territorin rus mes tensioneve gjithnjë e më të theksuara midis Kremlinit dhe Perëndimit, shkruan Newsweek. "Aktivitetet e oficerëve të inteligjencës së NATO-s pranë kufirit janë duke u intensifikuar," tha gjenerali Vladimir Kulišov, i cili drejton departamentin e kufirit të FSB-së, duke shtuar se është e ngjashme me "intensitetin e stërvitjeve luftarake të forcave të Aleancës". "Skenarët e një sulmi ndaj Federatës Ruse, duke përfshirë një sulm bërthamor në territorin tonë, janë duke u përgatitur," tha ai. Komentet e Kulišov vijnë në një kohë kur Rusia është gjithashtu duke kërcënuar armët bërthamore, ndaj ndezja e gjakrave duket e garantuar.