BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Bota

Lufta në Lindjen e Mesme/ Akuzohet se po lehtëson kryerjen e gjenocidit në Gaza, ky është vendi që u padit në Hagë pas furnizimit me armë të Izraelit

Lufta në Lindjen e Mesme/ Akuzohet se po lehtëson kryerjen e

Nikaragua, një mbështetëse e kauzës palestineze, po zgjeron betejën ligjore mbi konfliktin e Gazës në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë duke ngritur një çështje kundër Gjermanisë, si një furnizues kryesor i armëve për Izraelin.

Në seancat dëgjimore që u hapën të hënën në Hagë, Nikaragua argumentoi se Gjermania po lehtëson kryerjen e gjenocidit në Gaza dhe po shkel Konventën e Gjenocidit duke i ofruar Izraelit ndihmë ushtarake dhe financiare. Carlos Jose Arguello Gomez, ambasadori i Nikaraguas në Holandë, i tha gjykatës se “nuk ka rëndësi nëse një predhë artilerie dërgohet drejtpërdrejt nga Gjermania në një tank izraelit që bombardon një spital apo nëse shkon për të rimbushur rezervat e Izraelit”.

“Fakti është se sigurimi i furnizimeve dhe zëvendësimi i armatimeve është thelbësor për ndjekjen e sulmeve nga Izraeli në Gaza”, tha ai para gjykatës, duke thënë se Gjermania është e vetëdijshme për “rrezikun serioz të kryerjes së gjenocidit”.

Nikaragua i kërkoi gjykatës të lëshojë urdhra urgjent, duke thënë se si palë në Konventën e Gjenocidit, Gjermania duhet të pezullojë menjëherë ndihmën ushtarake për Izraelin dhe të sigurojë që furnizimet e saj të mos përdoren në mënyrë të paligjshme.

Një zëdhënëse e kancelarisë gjermane, Christine Hoffman, u tha gazetarëve javën e kaluar se qeveria hodhi poshtë akuzat e Nikaraguas. Gjermania pritet t’i përgjigjet rastit të martën në mëngjes.

Nga ana tjetër qeveria e Nikaraguas po përballet vetë me sanksione për politika represive në vend. Një raport special i Kombeve të Bashkuara në shkurt thoshte se abuzimet e shumta të qeverisë, duke përfshirë burgosjen dhe dëbimin e figurave të opozitës, si dhe klerikëve katolikë romakë, ishin “të barasvlershme me krime kundër njerëzimit”.

Rasti i Nikaraguas është i treti para gjykatës këtë vit që trajton konfliktin izraelito-palestinez.