BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x
BREAKING NEWS

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi Rama ndërroi Damir Fazlliçin e Sali Berishës me manjatin e “Shoqërisë të Hapur”

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi
x
BREAKING NEWS

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të tjera për Portin e Durrësit, ja gjobat që do të paguajnë shqiptarët për kapriçot e Edi Ramës, gazetari italian fut në “zgrip” kryeministrin

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të
x
BREAKING NEWS

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë në “rrjetën” e SPAK, gazetari i njohur zbardh prapaskenat dhe tregon kush po e bllokon arrestimin e Ilir Metës, ja faktet që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e “21 janarit”

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë
x

Bota

Lufta në Ukrainë mund të marrë fund për 3 muaj, Putin dërgon mijëra ushtarë në front, një tjetër qytet rrezikon të bëhet "thertore" e re, ja pse presidenti rus kërkon që gjithçka të mbyllet para marsit

Lufta në Ukrainë mund të marrë fund për 3 muaj, Putin

Aktualisht në frontin ukrainas, Vladimir Putin është fokusuar tek Avdiivka, një qytet që është bërë një “thertore e re”, ashtu siç ishte Bahmuti. Megjithëse roli i tij strategjik nuk është aq i rëndësishëm sa ai i Bakhmutit, ky qytet në Ukrainën lindore është bërë një simbol i ri i tolerancës së pakufizuar të Rusisë për vdekjen, dhimbjen dhe sakrificat e mëdha të ushtarëve të saj, të gjitha për të arritur një fitore të vogël, por shumë, shumë të shtrenjtë. Vladimir Putin i drejtohet publikut më 14 dhjetor dhe dëshiron të fillojë fushatën e tij presidenciale parazgjedhore me këtë sukses ushtarak dhe të konkludojë gjithçka, para zgjedhjeve të 17 marsit. Forcat e tij e rrethojnë ngadalë qytetin, në mënyrë të ngjashme me atë që ndodhi me Bahmutin, dhe nuk kërkojnë viktima.

“Thertorja e re”

Prej tre muajsh, Kremlini ka hedhur të gjitha njësitë në dispozicion në Avdiivka. Aktualisht, më shumë se 40,000 ushtarë rusë po luftojnë në zonë, dhe ata po kompensojnë humbjet e tyre duke ridislokuar njësitë Storm-Z, të cilat përbëhen nga “llumi”, njerëz të liruar nga burgjet ruse dhe fatkeq që janë mobilizuar pa e ditur se ku po shkojnë. Për këtë flasin edhe letrat e të afërmve të tyre, të cilat dëshmojnë se ata janë dërguar në Avdiivka që të vdesin si miza, edhe nëse kanë aftësi të kufizuara. Ukrainasit po luftojnë fort, duke iu afruar grupeve sulmuese ruse me tanke për të gjuajtur armët e tyre nga një distancë e afërt ndërsa raketat ruse shpërthejnë rreth tyre. Ata deklarojnë se kanë zmbrapsur 32 sulme në 24 orë dhe se forcat ruse po “shtyjnë të gjithë vijën mbrojtëse rreth qytetit”.

Beteja e tankeve

Në luftën në Ukrainë, është jashtëzakonisht e rrallë të shohësh një situatë në të cilën tanket luftojnë kundër njëri-tjetrit, por kjo është filmuar edhe rreth Avdiivka. Droni regjistroi se si tanku ukrainas T-64 dhe rus T-72B3 shkëmbejnë disa të shtëna nga armët e tyre 125 milimetra. Secili gjuajti dhe humbi derisa tanku rus shpërtheu tym dhe u tërhoq. Ndërsa tanku tërhiqej, një dron ukrainas i ngarkuar me eksplozivë e ndoqi atë. Analisti i Forbes vlerëson se rusët mësuan në rrugën e vështirë në Avdiivka se kolonat e gjata të mjeteve luftarake janë jashtëzakonisht të cenueshme kur nisin një sulm. Në muajin e parë të ofensivës Avdiivka, rusët dërguan kolona pas kolone - e cila do të binte në zonat e vrasjeve të Ukrainës në jug, lindje dhe veri të qytetit. Të shkatërruar nga minat, artileria dhe dronët, këto kolona humbën qindra tanke, automjete luftarake dhe mjete të tjera. Në mes të nëntorit, komandantët rusë ndryshuan taktikat e tyre dhe po përdorin formacione më të vogla. Grupi analitik ukrainas Frontelligence Insight raportoi më 24 nëntor se ka një rritje të dukshme në përdorimin e grupeve të vogla taktike midis rusëve. Por kur nuk ka mbështetje, kjo këmbësori është ushqim për ekuipazhet e tankeve me përvojë ukrainase. Është e paqartë se sa tanke kanë vendosur ukrainasit për të mbrojtur Avdiivka. Oficerët e inteligjencës britanike vlerësuan se vendimi i Kremlinit për të marrë përsipër Avdiivka rezultoi në një rritje prej 90 për qind të humbjeve ruse.

Baza sekrete

Si një masë paraprake kundër humbjeve të mundshme në forcat e tyre ajrore, rusët krijuan një bazë ajrore të fshehtë dhe të improvizuar në një nga plazhet e Krimesë. Ky objekt sekret u zbulua në imazhet satelitore, të cilat gjithashtu ndihmuan në identifikimin e llojeve të avionëve të vendosur atje. Siç shpjegohet nga një oficer rezervë ukrainas dhe analist i OSINT që punon me pseudonimin Tatarigami UA, rusët vendosën të përdorin një nga plazhet në Arabat Isthmus. Ata besojnë se komanda ruse i zhvendosi helikopterët e saj nga baza ajrore Chornomlik ndërsa ukrainasit avancuan më afër Khersonit. Një inteligjencë e tillë, së bashku me imazhet satelitore të publikuara, tregojnë se rusët filluan ndërtimin dhe zgjerimin e kësaj baze të përkohshme ajrore rreth tetorit 2022. Kjo shërben si një tjetër demonstrim se si armët me rreze të gjatë të furnizuar Ukrainës nga aleatët perëndimorë ndikojnë në strategjitë e rusëve,m duke i detyruar ata të përshtaten me rrethanat e reja.

Më të lexuarat