BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Bota

Lufta në Ukrainë mund të shkojë drejt “Modelit Korean”, ja si Putin dhe Zelensky mund të përdorin skemën e armëpushimit midis Phenianit dhe Seulit të nënshkruar në 1953

Lufta në Ukrainë mund të shkojë drejt “Modelit

Një armëpushim në vend të një traktati paqeje. Një vend i ndarë në dy sfera të kundërta ndikimi. Rreziku i një përshkallëzimi të përhershëm që mund të ringjallë konfliktin në çdo moment. Makthi bërthamor që kërcënon paqen rajonale dhe, rrjedhimisht, paqen globale. Në rast se lufta në Ukrainë do të shkonte drejt të ashtuquajturës zgjidhje koreane, ne mund të imagjinonim diçka të tillë. Me një skenar që do të pasonte atë që ndodhi në gadishullin Korean pas Luftës Koreane (1950-1953). Nëse do të ishte kështu, Evropa do ta gjente veten duke u përballur, në krahun e saj lindor, me një mosmarrëveshje ushtarake të ngrirë nga një armëpushim, pa paqe efektive, por mbi të gjitha me problemin e madh politiko-territorial midis Kievit dhe Moskës. Me shpresën, është e vetëkuptueshme, që gjatë kësaj lloj qetësie të dukshme, ukrainasit dhe rusët do të respektojnë marrëveshjet. Nuk është rezultati më i mirë i mundshëm, por është gjithmonë më i mirë se gjendja aktuale, theksojnë disa analistë. Është një kusht që duhet shmangur sepse ekuilibri në fushë është shumë i brishtë, thonë të tjerët.

Krahasimi me Gadishullin Korean

Kontekstet janë të ndryshme, por përmbajtja themelore është e ngjashme. Konflikti korean, në një farë mënyre, kujton luftën në Ukrainë. Tërheqja e luftës midis Phenianit dhe Seulit nuk ka përfunduar kurrë zyrtarisht: ai u pezullua nga një armëpushim i nënshkruar në 1953, i cili ndaloi luftimet pa sjellë megjithatë asnjë traktat zyrtar paqeje. Sot gadishulli Korean është i ndarë në dy pjesë. Mbi paralelen e 38-të , vijës që në mënyrë efektive shërben si kufi zyrtar midis Koreve, gjejmë Korenë e Veriut të udhëhequr nga Kim Jong Un, afër orbitës gjeopolitike të Kinës; më poshtë është Koreja e Jugut, një aleat i vendosur i Shteteve të Bashkuara. Shpresa se një armëpushim tjetër mund t'i japë fund armiqësive ruso-ukrainase dhe të krijojë dy entitete të dallueshme brenda Ukrainës së sotme bazohet në tre ide. Së pari, as Rusia dhe as Ukraina nuk do të dukeshin të jenë në gjendje të shënojnë më një fitore totale . Së dyti, pozicionet politike të dy vendeve janë shumë të largëta për të bërë të mundur një marrëveshje paqeje. Së treti, si Kievi dhe Moska po pësojnë humbje të mëdha, të cilat mund ta bëjnë një armëpushim tërheqës.

Ngrirja e konfliktit

Nuk është rastësi që zyrtarët amerikanë po arsyetojnë se lufta midis Rusisë dhe Ukrainës mund të kthehet në një konflikt të ngrirë, që do të zgjasë pafundësisht, shumë vite ose ndoshta dekada sipas skenarëve të tjerë të ngjashëm. Faqja e internetit Politico shkruante se fjalimet e para që do të shkonin pikërisht në këtë drejtim do të kishin nisur brenda administratës Biden. Opsionet që po diskutohen për një "ngrirje" afatgjatë do të shqyrtonin ndërkohë dilemën se cilët kufij jozyrtarë duhet të vendosen për të bindur Moskën dhe Kievin që t'i respektojnë ata. Diskutimet, edhe pse tentative, do të zhvilloheshin brenda agjencive të ndryshme amerikane dhe në Shtëpinë e Bardhë. Pse edhe Uashingtoni po luan me idenë e një zgjidhjeje koreane? Ky është një skenar që mund të rezultojë të jetë rezultati afatgjatë më real, duke qenë se as Kievi dhe as Moska nuk do ta pranojnë kurrë humbjen. Për më tepër, ngrirja e konfliktit po bëhet një ide konkrete, duke qenë se SHBA-të kanë ndjenjën se kundërofensiva e afërt e Ukrainës nuk do të jetë në gjendje t'i japë një goditje vdekjeprurëse Rusisë. Çfarë do të thotë të zgjidhësh krizën ukrainase me zgjidhjen koreane? Për të formuar një Ukrainë të ndarë në dy shtete të dallueshme. Njëra e mbrojtur nga Rusia, tjetra nga Blloku Perëndimor, ashtu siç ndodhi në gadishullin Korean në fund të Luftës Koreane, me Korenë e Veriut nën ombrellën e BRSS (dhe Kinës) dhe Korenë e Jugut të strehuar nga Shtetet e Bashkuara.

Dyshime dhe kritika

Megjithëse zgjidhja koreane mund të çojë në një ngrirje të konfliktit, dyshimet dhe rreziqet do të mbeten në një skenar të tillë. Ndërkohë, aplikimi i modelit korean në Ukrainë, duke pasur parasysh vendosmërinë e rusëve dhe ukrainasve në ndjekjen e objektivave të tyre ushtarake do të sjellë në tryezë të njëjtat çështje kritike të pranishme në Azi. Në fakt, Koreja e Veriut dhe Koreja e Jugut janë ende në luftë me njëra-tjetrën.