BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Bota

Mandati i dytë i Donald Trump do të shkaktojë ndryshime rrënjësore nga Ukraina në Tajvan, ja tre vendimet katastrofike që mund të marrë ish-presidenti nëse kthehet në Shtëpinë e Bardhë

Mandati i dytë i Donald Trump do të shkaktojë ndryshime

Historiani i mirënjohur britaniko-amerikan Niall Ferguson nga Universiteti i Harvardit dha një intervistë për gazetën zvicerane në gjuhën gjermane Neue Zürcher Zeitung, në të cilën ai komentoi temat aktuale botërore, nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës përballë zgjedhjes së Joe Biden apo Donald Trump dhe pasojat e atyre zgjedhjeve, mbi situatën në Ukrainë dhe rolin e Rusisë në trazirat botërore, deri në çështjen e Tajvanit.Duke folur për zgjedhjen mes Bidenit dhe Trumpit në zgjedhjet e nëntorit dhe pyetjes se kush është më i mirë për SHBA-në dhe Perëndimin, Ferguson thotë se votuesit amerikanë po përballen me një vendim të vështirë, nëse zgjedhin Bidenin, ata mund të shpëtojnë republikën, por ata pothuajse me siguri do të humbasë perandorinë, dhe pothuajse po aq rrezik ka edhe në rast të fitores së Trump."Një mandat tjetër i Bidenit do të vulosë rënien e Amerikës si superfuqi dhe fundin e "Pax Americana". Ndoshta ata do të arrijnë të ruajnë perandorinë sepse armiqtë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës kanë shumë më tepër frikë nga Donald Trump sesa Joe Biden", tha Ferguson.

Ukraina dhe NATO

I pyetur se cilat janë tre vendimet më katastrofike që Donald Trump mund të marrë nëse bëhet sërish president, Niall Ferguson e vendos largimin nga NATO si zgjedhjen numër një. Ndërsa Trump ishte president, thotë ai, ai e bëri të qartë se ai i shihte aleatët si "frymë" që marrin vetëm nga Shtetet e Bashkuara dhe nuk japin asgjë në këmbim. "Në mandatin e parë, ai u bazua nga gjeneralët që ai emëroi, si Jim Mattis dhe HR McMaster , të cilët disi e bindën atë të fliste pozitivisht për NATO-n. Megjithatë, kjo nuk do të ishte kështu në mandatin e dytë të Trump, sepse njerëz të tillë nuk do të ishin në qeveri”. Së dyti, ai thekson se është i sigurt se Ukraina do të humbiste me Trump në Shtëpinë e Bardhë, gjë që ai beson se do të ishte një fatkeqësi. "Ndoshta kjo është tashmë rasti sepse fondet janë bllokuar për shkak të kundërshtimit në Dhomën e Përfaqësuesve. Sipas mendimit tim, do të ishte një fatkeqësi nëse Ukraina humbet luftën kundër Rusisë. Kjo do të çonte në një situatë krejtësisht të re të sigurisë në Evropë dhe detyrojnë të gjitha vendet evropiane të rrisin ndjeshëm buxhetet e mbrojtjes, për të cilat nuk janë të pozicionuara mirë politikisht”, thotë Ferguson.

Tajvani në rrezik

Megjithatë, çështja e Tajvanit spikat si problemi më serioz i mandatit të ri të Trump. Ferguson paralajmëron se Trump mund të mos merret fare me këtë situatë. "Nëse lexoni kujtimet e ish-këshilltarit të Trump, John Bolton, Trump është në thelb indiferent ndaj Tajvanit. Pra, një mundësi është që Trump t'i thotë Kinës, 'Ti mund t'i bësh Tajvanit atë që i bëre Hong Kongut. Mua nuk më intereson. Le të flasim për tarifat." Por nëse shikoni retorikën në fushatë, ai po kritikon Biden për sjellje të butë ndaj Kinës. Kështu që administrata Trump në fakt mund të marrë një qasje më kufizuese. Atëherë ne mund të gjendemi në konflikt, siç kam paralajmëruar për një kohë të gjatë."

Evropa pa Amerikën

Edhe pjesa tjetër e botës duhet të përgatitet për skenarin e fitores së Trump. Në këtë drejtim, thekson Ferguson, Evropa duhet të merret seriozisht me autonominë strategjike, për të cilën presidenti francez Emmanuel Macron filloi të insistojë kohë më parë, por që është larg realizimit. Siç shprehet ai, Japonia është më afër autonomisë strategjike sesa anëtarët e NATO-s. "Është koha që vendet e Evropës, të mëdha e të vogla, ta marrin seriozisht mbrojtjen e tyre sepse nuk mund të supozojnë më se do të ketë gjithmonë një garantues amerikan të sigurisë së tyre kombëtare. Në Indo-Paqësor, Japoni, Korenë e Jugut dhe të tjerët duhet të vendosin nëse do të pranojnë dominimin kinez dhe të përgatiten për të. Ata do të përpiqen të bindin Shtetet e Bashkuara të ruajnë dominimin e tyre në rajon. Prandaj shumë do të varet nga qëndrimi i Trump dhe ekipit të tij të sigurisë kombëtare."Si një person që parashikoi konfliktet në Ukrainë dhe Gaza, i pyetur se çfarë parashikon për vitin 2024, ai përgjigjet se, sipas tij, Tajvani është pika më e mundshme e konfliktit.

Më të lexuarat