BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Bota

"Me deklaratat dhe veprimet e tij, nuk mund të...", Gjykata Kushtetuese jep vendimin e prerë për Milanoviç: Duhej të jepte dorëheqjen nga posti i presidentit

"Me deklaratat dhe veprimet e tij, nuk mund të...", Gjykata

Gjykata Kushtetuese e Kroacisë vendosi të premten se Presidenti Zoran Milanoviç nuk mund të marrë postin e kryeministrit pas zgjedhjeve të kësaj jave.

Gjykata deklaroi se zoti Milanoviç nuk ka respektuar një paralajmërim të saj të lëshuar në muajin mars se duhej të jepte dorëheqjen nga posti i presidentit para se të angazhohej sërish në fushatë për t’u bërë kryeministër.

Presidenti Milanoviç e ka kritikuar shpesh Bashkimin Evropian dhe NATO-n dhe ka kundërshtuar ndihmën për Ukrainës në luftën e saj me agresion rus.

Partia konservatore në pushtet e Kryeministrit Andej Plenkoviç, Bashkimi Demokratik Kroat (HDZ) i fitoi zgjedhjet të mërkurën duke marrë 61 vende në parlament, por pa siguruar shumicën e nevojshme për të qeverisur e vetme, duke i nxitur partitë e tjera të nisin negociatat për të formuar një koalicion qeverisës.

Koalicioni i udhëhequr nga Partia opozitare Social-Demokrate e zotit Milanoviç doli e dyta me 42 vende në kuvend. Ky rezultat e zbehu mundësinë që Presidenti Milanoviç të bëhet kryeministër, por vendimi i të premtes e ndalon një mundësi të tillë edhe nëse do të siguronte përkrahjen e partive më të vogla.

Grupi i së djathtës ekstreme, Lëvizja Vendlindja doli e treta me 14 vende, rezultat që mund t’i japë rol vendimtar në krijimin e koalicionit me Bashkimin Demokratik Kroat.

“Me deklaratat dhe veprimet e tij, presidenti i republikës… e ka vendosur veten në një pozitë ku nuk mund të bëhet as mandatar i qeverisë së ardhshme e as Kryeministër”, thuhet në vendimin e Gjykatës.

Presidenti Milanoviç e shpërndau parlamentin kroat më 18 mars, duke nxitur zgjedhje të parakohshme këtë javë dhe deklaroi se do të garonte për postin e kryeministrit dhe do të jepte dorëheqje nga posti i presidentit vetëm pasi t’i ketë fituar zgjedhjet. Gjykata Kushtetuese deklaroi që atëherë se ai ishte i detyruar të jepte dorëheqjen para zgjedhjeve.

Rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve nuk priten deri javën e ardhshme pasi do të përsëriten votimet në dy zona për shkak të parregullsive.