BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Bota

Më shumë se 400 persona u ndëshkuan me sheriat në Afganistan

Më shumë se 400 persona u ndëshkuan me sheriat në Afganistan

Qeveria e udhëhequr nga talibanët në Afganistan njoftoi se i ka ndëshkuar 417 njerëz me ligjin (islamik) të sheriatit gjatë periudhës së fundit 12-mujore, sipas një raporti të publikuar këtë javë nga Afghan Witness, një organizatë e cila i vëzhgon shkeljet e të drejtave të njeriut në Afganistan.

Afghan Witness i mblodhi këto të dhëna duke i shqyrtuar njoftimet e ndëshkimeve me sheriat që ishin postuar në uebsajtin e Gjykatës Supreme e cila udhëhiqet nga talibanët. Njoftimet janë bërë publike prej se lideri suprem taliban, Mulla Hebatullah Akhundzada, njoftoi se ndëshkimet me sheriat u kthyen në fuqi në nëntor 2022.

Akhundzada kishte urdhëruar kthimin në fuqi të ndëshkimit islamik dhe ndëshkimit trupor, pak pasi talibanët u kthyen në pushtet në Afganistan në gusht të vitit 2021.

Afghan Witness tha më 29 nëntor se i shqyrtoi ndëshkimet e bëra nga 26 tetori 2022 deri në 26 tetor 2023, dhe gjeti se 71 njoftime u ishin dorëzuar 417 personave.

Ato përfshinin nëntë “ndëshkime kisas” gjatë kësaj periudhe, përfshirë dy që rezultuan me ekzekutimin e vrasësve të dyshuar, ndërsa shtatë të tjerët u falën.

Në islam, ndëshkimet kisas janë një formë e ndëshkimit për shkeljet e kufijve të caktuar nga Zoti, si vrasja, vjedhja dhe tradhtia bashkëshortore. Të dënuarit mund të ekzekutohen, të rrihen me kamxhik, të vriten me gur, apo t’iu këputen gjymtyrët.

Ndëshkimi më i zakonshëm ishte rrahja me kamxhik, sipas një kategorie të ligjit të sheriatit, i cili përfshin ndëshkime diskrecionale që nuk janë të përfshira në librat fetarë.

Talibanët e kanë cilësuar zbatimin e ligjit të sheriatit si “të drejtë, fetar dhe i kërkuar nga qytetarët afganë” dhe pretendojnë se ndëshkimet kanë ndikim frenues, sipas Afghan Witness.

Pasi e morën pushtetin në dorë në gusht 2021, kur forcat ndërkombëtare të udhëhequra nga SHBA-ja u tërhoqën nga vendi, talibanët e rrënuan sistemin e drejtësisë së Afganistanit, i shfuqizuan të gjitha ligjet dhe i zëvendësuan gjykatësit, prokurorët dhe avokatët./ REL