BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Bota

Media amerikane tregon çfarë po ndodh me skandalin e McGonigal: S’ka tregues për lidhje me rusët, në pikëpyetje akuza e 225 mijë $

Media amerikane tregon çfarë po ndodh me skandalin e McGonigal:

Media prestigjioze amerikane, New York Times në një artikull të publikuar së fundmi, shkruan se nuk ka asnjë tregues që të provojë se ish-zyrtari i FBI, Charles McGonigal punonte për oligarkun rus, Oleg Deripaska gjatë kohës që ishte në detyrë.

Në artikullin e New York Times theksohet se “një aktakuzë paralele në Uashington që e ngarkonte  McGonigal për marrjen e të paktën 225.000 dollarëve në pagesa sekrete nga një ish-punonjësi i një shërbimi inteligjent shqiptar ndërsa ishte ende në agjenci ka ngritur pyetje se sa i kompromentuar mund të ketë qenë”.

Pjesë nga artikulli i New York Times

Byroja Federale e Hetimit u përpoq të rekrutonte Oleg V. Deripaska, një miliarder rus, si informator rreth vitit 2014, me shpresën se ai mund të hedhë dritë mbi krimin e organizuar dhe, më vonë, ndërhyrje të mundshme në zgjedhjet presidenciale.

Një dekadë më vonë, Deripaska mund t’i ketë kthyer tavolinat FBI-së: prokurorët thonë se oligarku rekrutoi një nga kapësit kryesorë të spiunëve të byrosë, pikërisht kur ai doli në pension, për të kryer punë që sipas tyre shkelte sanksionet e SHBA.

Akuzat e zbuluara këtë javë kundër Charles McGonigal – i cili drejtonte njësinë e kundërzbulimit në zyrën në terren të byrosë në Nju Jork dhe hetonte oligarkët rusë, duke përfshirë Deripaska, sipas aktakuzës – treguan shtrirjen e oligarkut në nivelet më të larta të pushtetit amerikan.

Nuk ka asnjë tregues në aktakuzën e Manhattan se McGonigal punonte për Deripaska ndërsa ishte ende i punësuar në FBI. Megjithatë, rasti – dhe një aktakuzë paralele në Uashington që e ngarkonte  McGonigal për marrjen e të paktën 225.000 dollarëve në pagesa sekrete nga një Ish-punonjësi i një shërbimi inteligjent shqiptar ndërsa ishte ende në agjenci ka ngritur pyetje se sa i kompromentuar mund të ketë qenë.

Deripaska, një manjat alumini, ishte në radarin e autoriteteve amerikane për vite me radhë dhe mbetet nën sanksione. Ai njihej si aleat i presidentit rus Vladimir V. Putin. Departamenti i Thesarit kishte raportuar se ai kishte lidhje me krimin e organizuar.