BREAKING NEWS

Ja lidhjet e Sali Berishës me Ervis Martinajn, Idajet Beqiri nxjerr për herë të parë detajin e bujshëm dhe tregon si do të hapet “Kutia e Pandorës” nga SPAK e shërbimet e huaja për krime, vrasje, afera dhe pazare të pista në Shqipëri

Ja lidhjet e Sali Berishës me Ervis Martinajn, Idajet Beqiri nxjerr
x
BREAKING NEWS

Kush është emri “VIP” që pritet të arrestohet në PS? Edi Rama i hap rrugën SPAK për emrat e zhytur në afera, ministrat, deputetët dhe kryebashkiakët paralajmërohen se s’do kenë mbështetje politike

Kush është emri “VIP” që pritet të arrestohet
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha armiku më i madh i të burgosurve politikë, ja si doli kundër lirimit të tyre në vitet ’90 dhe si mbrojti me zell vijën sektare të Partisë së Punës

Sali Berisha armiku më i madh i të burgosurve politikë, ja si
x
BREAKING NEWS

Ja provat që kanë britanikët në dosjen e Sali Berishës, si korrupsioni me Fazlliçin dhe lidhjet me bosin hasian të krimit në Londër alarmuan anglezët, zbardhet dokumenti

Ja provat që kanë britanikët në dosjen e Sali Berishës,
x
BREAKING NEWS

Eksperti Fatos Çoçoli jep lajmet e fundit për pensionistët, nga mënyra e vetme për të përfituar pension për të moshuarit që nuk figurojnë në regjistra gjatë kohës së kooperativave bujqësore, te skema e re për rritjen e më shumë të ardhurave për reziden...

Eksperti Fatos Çoçoli jep lajmet e fundit për
x
BREAKING NEWS

Dy zyrtarë të lartë kanë pastruar 3.7 milionë euro në prona, në skemë janë futur dhe familjarët, ja si tentuan të shpëtojnë disa pasuri, Agjencia e Inteligjencës Financiare nxjerr detajet e forta

Dy zyrtarë të lartë kanë pastruar 3.7 milionë euro
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja dy njerëzit që po përdor ish-kryeministri për të mbyllur pazaret e tij të pista, si po hidhen miliona euro në prapaskenë

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur që do të arrestohet nga SPAK, lidhjet e tij me personazhet e botës së krimit që u fundosën nga Prokuroria e Posaçme dhe detajet si ka pastruar pasuri marramendëse

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur
x

Bota

Merr fund misteri i “Sindromës Havana”? Lidhjet me Rusinë kreun e Kremlinit, ja çfarë thotë raporti i ri

Merr fund misteri i “Sindromës Havana”? Lidhjet me Rusinë

“Sindroma Havana” ka qenë prej vitesh i mbuluar nga një hije misteri për sa kohë që nuk dihej shkaku i saj, por duket se kjo ka marrë fund.

Një raport i ri duket se lidh simptomat nga të cilat vuajtën disa diplomatë amerikanë me Rusinë dhe shërbimet e inteligjencës së Putinit.

“Sindroma Havana”, që e ka marrë emrin nga kryeqyteti i Kubës, Havana, aty ku edhe u zbulua rasti i parë në vitin 2016, preku diplomatë amerikanë, zyrtarë të Shtëpisë së Bardhë, CIA-s dhe FBI-së.

Ata ankoheshin nga marramendje, dhimbje koke, vështirësi në përqendrim dhe një tingull intensiv dhe të dhimbshëm në veshët e tyre.

BBC raporton se sipas një raporti të ri, kjo sindromë lidhet me armë të cilat funksionojnë me valë zanore të cilat janë përdorur nga shërbimet e inteligjencës ruse.

Moska ka mohuar çdo përfshirje dhe zyrtarët amerikanë kanë thënë se nuk ka gjasa të fajësohet një fuqi e huaj.

Por në vlerësimin e tyre për “incidentet anormale shëndetësore” – të bëra vitin e kaluar – ata nuk dhanë asnjë shpjegim alternativ.

Hetimi i ri i medias pretendon se operativë nga një njësi e inteligjencës ushtarake ruse, e njohur si 29155, mund të kenë shënjestruar trurin e diplomatëve amerikanë me armë energjetike.

Ai thotë se ka prova që vërtetojnë se anëtarë të njësisë ishin vendosur në qytete anembanë botës në momentet kur personeli amerikan raportoi incidente.

Si pjesë e hetimit, The Insider – një faqe e fokusuar në Rusi – gjithashtu raportoi se oficerët në njësinë 29155 ishin shpërblyer për punën e tyre në lidhje me zhvillimin e “armëve akustike jo-vdekjeprurëse”.