BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Bota

"Moska ka paguar eurodeputetët për...", kryeministri belg bën deklaratën e fortë: Në Evropë po përhapet propaganda e Kremlinit

"Moska ka paguar eurodeputetët për...", kryeministri belg

Belgjika po heton një rrjet pro-influencës ruse, i dyshuar se ka vepruar në zemër të institucioneve evropiane në Bruksel.

Kryeministri Alexander De Croo deklaroi se Moska kishte afruar dhe paguar anëtarë të Parlamentit Evropian për të përhapur propagandën e Kremlinit në Evropë.

Ai konfirmoi se autoritetet gjyqësore kishin hapur një hetim zyrtar.

“Në nivel kombëtar, autoritetet tona gjyqësore kanë konfirmuar se kjo ndërhyrje është subjekt e hetimeve. Pagesat kesh nuk u bënë në Belgjikë, por ndërhyrja po. Duke qenë se Belgjika është zemra e institucioneve evropiane, ne kemi përgjegjësinë për të ruajtur votën e lirë dhe të sigurt për çdo qytetar”, tha Alexander De Croo, kryeministër i Belgjikës.

Një hetim i udhëhequr së fundmi nga autoritetet çeke çoi në çmontimin e një operacioni propagande ruse, i kanalizuar përmes kompanisë holandeze “Voice of Europe”, që vetëprezantohet si një media informative. Ajo ka intervistuar 16 euro-deputetë.

Hetimi çek çoi në arrestime të mëtejshme në Poloni dhe inteligjenca çeke deklaroi se politikanë nga të paktën 6 vende të BE-së mund të përballeshin me hetim.

Lajmi vjen 2 muaj përpara se votuesit evropianë të hedhin votën, në një kohë kur frika se elementë të Kremlinit mund të manipulojnë informacionin për të cenuar procesin po rritet.

“Ne meritojmë votime ku njerëzit të bëjnë zgjedhjet e tyre dhe ne të respektojmë rezultatet. Por duhet të jenë evropianët ata që duhet ta bëjnë këtë zgjedhje dhe asnjë vend tjetër”, u shpreh De Croo.

Ndërsa hetimi belg është në zhvillim, De Croo i kërkoi agjencisë evropiane të drejtësisë penale, Eurojust, ta trajtojë çështjen. Ai do ta ngrejë atë kur liderët e 27 vendeve të mblidhen në Bruksel javën e ardhshme.