BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x
BREAKING NEWS

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku, në skenë del dhe kompania e oligarkut rus Oleg Deripaska, KLSH liston shkeljet e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku,
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para prokurorëve specialë për njohjen me Mërtirin dhe Zoton, tentativat e partneres së ish-zv/kryeministrit për të zhdukur dokumentin e rëndësishëm dhe shitjet fiktive të kryera me qellim ...

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para
x
BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të Kuvendit, përjashtimin e deputetëve që ushtrojnë dhunë nga 30 ditë e zbret në 10, ja ndëshkimi i ashpër që do të jepet për ligjvënësit që përdorin tymuese gjatë seancës plenare...

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të
x
BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x

Bota

Moti i keq ‘bën kërdinë’ në këtë vend, raportohet për katër të vdekur

Moti i keq ‘bën kërdinë’ në këtë vend,

Stuhitë e forta goditën zonën e Hjustonit, qytetin më të madh në shtetin amerikan të Teksasit, duke marrë të paktën katër jetë njerëzish ndërsa shkaktuan ndërprerje të gjerë të energjisë elektrike, dëme materiale dhe kaos në të gjithë qytetin.

“Kemi një stuhi me erëra 100 mph, ekuivalente me uraganin Ike, dëme të konsiderueshme në qendër të qytetit,” tha kryebashkiaku John Whitmire në një konferencë shtypi, duke iu referuar uraganit të kategorisë 2 që ra në tokë pranë Hjustonit në vitin 2008, duke shkaktuar kërdi në infrastrukturë dhe bujqësi.

Në mesin e katër vdekjeve, të paktën dy ishin të lidhura me pemë të rrëzuara, u tha gazetarëve shefi i zjarrfikësve të Houston, Samuel Pena. Një tjetër vdekje u shkaktua nga një “vinç që u përplas nga era”.

Stuhitë shkaktuan dëme të mëdha në të gjithë zonat. Pemët u shkulën, linjat e energjisë u rrëzuan dhe rrugët u përmbytën në shumë lagje në të gjithë Hjustonin dhe periferitë e tij. Disa ndërtesa zyrash në qendër të Hjustonit humbën dritaret.

Disa qindra shkolla në zonën e Hjustonit kanë anuluar të gjitha mësimet. Distrikti shkollor i pavarur i Houston (HISD), më i madhi në Teksas, njoftoi se të gjitha shkollat ??do të mbylleshin.

“Për shkak të dëmeve të përhapura në të gjithë Hjustonin, HISD ka koordinuar me qytetin e Hjustonit dhe po mbyll të gjitha kampuset”, tha distrikti në një deklaratë. “Shkollat ??do të rihapen të hënën, më 20 maj”.

“Ka pemë nëpër rrugë nëpër Hjuston,” tha Whitmire, “Xhami në të gjithë rrugët në qendër të qytetit, semaforët janë jashtë.”

Kryebashkiaku u kërkoi banorëve të “qëndrojnë në shtëpi”, duke shtuar se qyteti po punonte përmes një “mbushjeje” të thirrjeve të urgjencës 911, shumë prej tyre raportohet për një rrjedhje gazi ose tela të rrëzuara.

Një pjesë e një ndërtese u shemb për shkak të motit të keq në Hjuston, sipas raporteve të mediave lokale.

Qarqe të shumta që mbivendosen në zonën e Hjustonit lëshuan paralajmërime për stuhi të rënda në mbrëmje.

Që nga ora 23:40, gati 924,000 klientë ishin pa energji elektrike në Teksas, sipas gjurmuesit të shërbimeve PowerOutage.us. Prej tyre, më shumë se 800,000 klientë humbën energjinë brenda dhe rreth Qarkut Harris, i cili përmban pjesën më të madhe të Hjustonit.

“Aktualisht ka ndërprerje të përhapura” në zonën e Hjustonit, tha Logan Anderson, zëdhënësi i kompanisë energjetike CenterPoint Energy, “Ne nuk do të dimë shkallën e dëmtimit në sistemin tonë derisa të kalojë stuhia.”

“U kërkoj të gjithëve të jenë të durueshëm, kujdesuni për fqinjët tuaj,” tha kryebashkiaku i Hjustonit. “Do të duhen 24 orë që energjia të rivendoset, disa do të kërkojnë 48 orë.”

Në fillim të këtij muaji, raunde të shumta stuhish shkaktuan përmbytje vdekjeprurëse në Teksasin lindor, përfshirë zonën e Hjustonit, duke detyruar evakuimet dhe mbylljen e shkollave.