BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Bota

Mund të godasë edhe një monedhë, Britania e Madhe prezanton armën e re me lazer, ja kur do të jetë gati “DragonFire”

Mund të godasë edhe një monedhë, Britania e Madhe prezanton

Ministria e Mbrojtjes e Britanisë njoftoi dje se do të instalojë lazer në anijet luftarake për të rrëzuar dronët nga viti 2027, pesë vjet më herët se sa pritej. Ministria njoftoi se lazerët do të jenë në gjendje të qëllojnë në çdo objektiv në qiell me një kosto prej rreth 10 £ (11,7 €) për gjuajtje dhe do të jenë aq të sakta sa mund të godasin një monedhë nga një distancë prej një kilometri. Lazerët DragonFire më parë pritej të ishin funksionalë vetëm nga viti 2032 dhe janë një alternativë afatgjatë dhe me kosto të ulët për mbrojtjen kundër dronëve. Dronët mund të shkatërrojnë sistemet e armëve të teknologjisë së lartë dhe aktualisht janë të shtrenjta për t'u rrëzuar. Për shembull, raketat Sea Viper që Mbretëria e Bashkuar po përdor aktualisht për të rrëzuar dronët Houthi në Detin e Kuq kushtojnë 1 milion £ secila. “Në një botë gjithnjë e më të rrezikshme, qasja jonë ndaj prokurimit po ndryshon gjithashtu. Reformat tona gjithëpërfshirëse do të përshpejtojnë shpërndarjen e pajisjeve dhe armëve më të fundit për forcat tona të armatosura”, tha Sekretari britanik i Mbrojtjes Grant Shapps në një deklaratë për lazerin. "DragonFire shfaq më të mirën e Mbretërisë së Bashkuar në ballë të teknologjisë ushtarake dhe ne nuk do të vonojmë ta vendosim atë në duart e ushtrisë sonë për të kundërshtuar kërcënimet me të cilat përballemi”, tha ai. Integrimi i sistemeve të tilla të avancuara është pjesë e strategjisë më të gjerë të Mbretërisë së Bashkuar për të ruajtur një avantazh teknologjik në një peizazh global të sigurisë që po zhvillohet me shpejtësi. Duke vendosur këto armë me lazer dhe radio frekuencë, MB pozicionohet si një lider në inovacionin e teknologjisë ushtarake.