BREAKING NEWS

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret Rama-Berisha me amnistinë penale, ja si u liruan të korruptuarit dhe “puçi” që iu bë SPAK

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret
x
BREAKING NEWS

Priten presat e Sali Berishës për t’u rikthyer në Parlament, nga heqja e pagës dhe çdo përfitimi financiar, te djegia e mandatit, ja si do të nxirret jashtë politike “non-grata”

Priten presat e Sali Berishës për t’u rikthyer në
x
BREAKING NEWS

Ervin Karamuço jep detajet nga projekti i bujshëm i Londrës për të fundosur pushtetarët e lartë të korruptuar, ja kush i ka mbledhur provat për britanikët që shpallën “non-grata” Sali Berishën, në “listën e zezë” politikanë nga e djathta edhe nga e maj...

Ervin Karamuço jep detajet nga projekti i bujshëm i Londrës
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela nxjerr detajet tronditëse, vrasësit që hoqën qafe Azem Hajdarin ishin nisur për të eliminuar Sali Berishën, ja kush i ka në duar provat që do të hapin “Kutinë e Pandorës” për dosjen e “shekullit”

Spartak Ngjela nxjerr detajet tronditëse, vrasësit që hoqën
x
BREAKING NEWS

Zbardhet skema që po ndjek Edi Rama për të “mbërthyer” SPAK, konstuticionalistë dhe analistët ngrenë alarmin, përplasje të forta brenda “Rithemelimit”

Zbardhet skema që po ndjek Edi Rama për të
x
BREAKING NEWS

U dhunua në mes të ish-Bllokut, zbardhen detaje të reja nga sulmi ndaj avokatit të ish kryeministrit Sali Berisha, dyshohet se shkak ishte…

U dhunua në mes të ish-Bllokut, zbardhen detaje të reja nga sulmi
x
BREAKING NEWS

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e politikanëve shqiptarë me kriminelët, vjen sot në Tiranë Lord Dingeman,  trajnime prokurorëve të SPAK për pastrimin e parave dhe sekuestro pronave, ja emrat “VIP” të rrezikuar, zbardhet projekti b...

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e
x
BREAKING NEWS

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si bandat shtetërore të drejtuara nga gjenerali Agim Shehu na zunë pritë tek Ura e Dajlanit, Spartak Braho kujton dhunën e ’96-ës dhe zbulon bisedën brenda makinës me zyrtarin e lartë të PS...

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si
x

Bota

Ndërrojnë jetë në moshën 62-vjeçare, binjakët e suksesshëm më të vjetërit të bashkuar në botë

Ndërrojnë jetë në moshën 62-vjeçare,

Binjakët më të vjetër të bashkuar në botë, Lori dhe George Schappell, kanë vdekur në moshën 62-vjeçare. Lori dhe binjaku i saj transgjinor George vdiqën të dielën në një spital në Pensilvani  për shkaqe të pazbuluara, sipas nekrologjive të tyre në internet.

Vëllai dhe motra, të cilët kishin kafka të bashkuara pjesërisht dhe ndanin 30 për qind të trurit të tyre, sfiduan mjekët që thanë se nuk do të jetonin më shumë se 30 vjeç. Lori ishte i aftë, por George, i cili kishte spina bifida, ishte i kufizuar në një karrige me rrota të cilën binjaku i tij e shtyu përreth.

Ai kishte shijuar një karrierë të suksesshme si këngëtar, por Lori ndoqi interesat e saj diku tjetër. Ajo gjithashtu punoi në një lavanteri spitali për disa vite gjatë viteve ’90, duke rregulluar orarin e saj rreth koncerteve të George, të cilat i çuan ata nëpër botë në vende, përfshirë Gjermaninë dhe Japoninë, sipas Rekordeve Botërore Guinness.

Vëllai dhe motra u bënë binjakët e parë të të njëjtit seks që u identifikuan si gjini të ndryshme pasi George, emri origjinal i të cilit ishte Dori, doli si burrë transgjinor në vitin 2007.

Pikërisht në këtë pikë ai ndryshoi emrin e tij nga Reba – një emërtim që ai e mori për të nderuar idhullin e tij Reba McEntire sepse nuk i pëlqenin emrat e tyre të rimuar në George. Binjakët jetonin në mënyrë të pavarur në një apartament me dy dhoma gjumi në Pensilvani, ku praktikonin me radhë hobet e tyre të veçanta.

Ata e ndërronin dhomën e kujt flinin dhe gjithashtu bënin dush veçmas duke përdorur perden e dushit si pengesë ndërsa dikush qëndronte jashtë banjës. Dyshja u shfaqën në shfaqje të shumta duke përfshirë Jerry Springer, The Maury Povich Show dhe The Howard Stern Radio Show.

Në të kaluarën, kur u pyetën nëse dëshironin të ndaheshin, Lori dhe George gjithmonë thanë jo. ‘A do të ndaheshim? Absolutisht jo. Teoria ime është: pse të rregullojmë atë që nuk është prishur?’ tha George në një dokumentar të vitit 1997. Binjakët kundërshtuan të gjitha parashikimet e profesionistëve mjekësorë të cilët thanë se nuk do të jetonin më shumë se 30 vjeç.

Ata u bënë binjaket më të vjetra femra të bashkuara ndonjëherë në vitin 2015, duke kaluar Masha dhe Dasha Krivoshlyapova të cilat vdiqën në moshën 53-vjeçare. Lori dhe George lanë pas babain e tyre, gjashtë vëllezër e motra, disa mbesa dhe nipër. Ajo vjen pasi binjaket e bashkuara Carmen dhe Lupita Andrade, 23 vjeç, në Konektikat, detajuan se çfarë ndodh nëse njëri prej tyre vdes.

Motrat, të cilat u shpërngulën në SHBA nga Meksika kur ishin dy vjeç, ndajnë të gjitha organet dhe gjymtyrët poshtë belit. Kur ato lindën, mjekët u thanë prindërve të tyre se ata me siguri do të jetonin vetëm disa ditë – por ata kanë sfiduar të gjitha gjasat dhe tani po jetojnë.

Carmen kohët e fundit diskutoi disa nga mesazhet konfrontuese dhe të ashpra që marrin rregullisht, duke përfshirë atë që do të ndodhë nëse njëra prej tyre vdes. “Ne ndajmë një rrjedhë gjaku, kështu që padyshim brenda disa orësh ose ditësh tjetri do të vdesë,” shpjegoi ajo. “Por ne nuk kemi vdekur, kështu që pse na pyesni gjithmonë këtë?”

Dokumenta bashkëngjitur