BREAKING NEWS

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në biografi" për etiketimin e mediave si kazanë, a po reflekton kryeministri për arrogancën e ekzagjeruar?

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e Berishës që është ende në fuqi, taktikat e tyre të kërcënimit me dosje, skema që po përdor kryeministri me ndërkombëtarët për të qëndruar në pushtet dhe dy goditjet e rënda që do të marrë ish-pre...

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e
x
BREAKING NEWS

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për të rrëzuar nga pushteti Edi Ramën dhe oligarkinë ekonomike që e mbështet, ja dosja që nëse hetohet siç duhet nga SPAK e çon kryeministrin pas hekurave, Meta-Berisha kokë e këmbë të zhytur në vj...

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për
x
BREAKING NEWS

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë “gropën” nga qelia Metës për aferën “CEZ-DIA”, SPAK ka sekuestruar celularët e Kryemadhit e fëmijëve të saj me biseda të vitit 2013-2015, pyeten 100 persona, nga të afërm, bashkëpunëtorë dhe mjekë, futet në skaner edhe vi...

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë
x
BREAKING NEWS

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini për kategoritë që përfitojnë rritje page, detajet nga indeksimi i pensioneve dhe periudha kur do të shpërndahet bonusi, do të ketë paketë mbështetëse për shtresat në nevojë, ndihmë edhe për famil...

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i mbyllin dyert, Monika Kryemadhi sulmon bashkëshortin si shërbëtor të Edi Ramës

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i
x

Bota

Ndihma e vendeve europiane për Ukrainën, befasojnë të dhënat e fundit, ja cilat shtete kryesojnë listën

Ndihma e vendeve europiane për Ukrainën, befasojnë të

Duke qenë se në luftë është shumë e rrezikshme të ngatërrohet realiteti me dëshirat dhe propagandën politike, të dhënat e mbledhura dhe të përditësuara rregullisht nga Instituti Kiel i Ekonomisë Botërore lidhur me konfliktin në Ukrainë janë befasuese. Ato tregojnë se Franca e fuqishme deri më tani nuk kryeson listën e “shpëtimtarëve” të Ukrainës. Domethënë, ndihma franceze është nominalisht relativisht e lartë sepse është ekonomia e dytë më e madhe evropiane, por nëse shikoni kriterin e saktë të nivelit të përfshirjes kombëtare në ndihmën për Ukrainën - që është pjesa e ndihmës në PBB-në kombëtare, nuk është ashtu, Nëse shikojmë të dhënat e Institutit të Kielit, të përditësuara për herë të fundit në fund të janarit, ndihma totale dypalëshe financiare, humanitare dhe ushtarake si përqindje e PBB-së në vitin 2021 për Francën ishte vetëm 0.07 për qind e PBB-së, që do të thotë se është praktikisht në të njëjtin nivel si përpjekjet kombëtare të Spanjës apo Italisë, të cilat janë gjithashtu me intensitet relativisht të ulët. Për dallim prej tyre, grupi i vendeve të veriut evropian (Estonia, Danimarka, Norvegjia, Lituania dhe Letonia) ndanë një sasi të madhe 3,55-1,15 për qind të PBB-së, e cila është e pakrahasueshme me Francën. Gjermanët, për shembull, ndanë gjithsej 0.57 për qind të PBB-së për ndihmë për Ukrainën, ose 8 herë më shumë e matur si pjesë e PBB-së sesa francezët. Në tabelën e përgjithshme të ndihmës dypalëshe, Kroacia është në 0.44 për qind të PBB-së, që do të thotë se ajo ishte gjithashtu e përgatitur për heqje dorë shumë më të madhe se presidenti francez Emmanuel Macron. Por në raport me PBB-në Plenkoviç bëri gjashtë herë më shumë përpjekje se Macron.