BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Bota

Ndizet “dosja” e Afrikës Veriore, amerikanët të alarmuar për Wagnerin, ja çfarë po ndodh në Libi

Ndizet “dosja” e Afrikës Veriore, amerikanët të

Përballja mes Uashingtonit dhe Moskës kalon përmes Libisë. Dosja që ka të bëjë me shtetin e Afrikës Veriore, të fragmentuar dhe pa shtet të vërtetë që nga viti 2011, pra që nga rënia e Muamar Gadafit, sot shfaqet gjithnjë e më e rëndësishme si për Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ashtu edhe për Rusinë. Arsyeja është e lehtë të thuhet: pozicioni gjeografik e bën Libinë një vend strategjik, për më tepër nafta dhe gazi nën dunat e Saharasë janë të lakmuara nga të dy fuqitë. Për SHBA-në ekziston gjithashtu një shqetësim që shkon përtej kufijve të Libisë dhe përfshin të gjithë rajonin e Lindjes së Mesme, ku aktivizmi i Kinës ka çuar në tronditje të rëndësishme diplomatike. Rusia, nga ana e saj, ka aftësinë të kontrollojë puset dhe fushat e naftës në Libi. Për ta bërë këtë, ajo mund të përdorë milicët e Wagner , të cilët kanë qenë të pranishëm në Libi për disa kohë. Lufta në Kiev detyroi një ndryshim të shpejtë të situatës. Shtëpia e Bardhë tani dëshiron të jetë sërish protagoniste në Libi. Uashingtoni, siç nënvizohet nga Bloomberg , i frikësohet një aktivizmi gjithnjë e më të madh nga Moska në vendin e Afrikës Veriore. Dhe mbi të gjitha ai i frikësohet pranisë së Wagnerit në bazat një hedhje guri nga puset e naftës të Cyrenaica. Për diplomacinë amerikane, thirrja e fundit zgjimi erdhi nga njoftimi i Moskës për qëllimin e saj për të rihapur ambasadën e saj në Tripoli, e mbyllur që nga lufta civile që çoi në vdekjen e Gadafit. Burimi kryesor i shqetësimit për Uashingtonin është prania e Wagner. Për sa kohë që ka qoftë edhe një kontraktor të vetëm të dërguar nga Kremlini, tërheqja e luftës me Moskën në Libi rrezikon të luhet nga një pozicion i qartë në disavantazh.

Më të lexuarat