BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x
BREAKING NEWS

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi Rama ndërroi Damir Fazlliçin e Sali Berishës me manjatin e “Shoqërisë të Hapur”

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi
x
BREAKING NEWS

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të tjera për Portin e Durrësit, ja gjobat që do të paguajnë shqiptarët për kapriçot e Edi Ramës, gazetari italian fut në “zgrip” kryeministrin

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të
x
BREAKING NEWS

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë në “rrjetën” e SPAK, gazetari i njohur zbardh prapaskenat dhe tregon kush po e bllokon arrestimin e Ilir Metës, ja faktet që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e “21 janarit”

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë
x
BREAKING NEWS

Eksperti i IT plas super skandalin e AKSHI-t, ja si Mirlinda Karçanaj i ka futur duart në informacionet sekrete brenda institucioneve të reja të vetingut

Eksperti i IT plas super skandalin e AKSHI-t, ja si Mirlinda Karçanaj i
x
BREAKING NEWS

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s që mbajnë emrin e Sali Berishës, si e rekrutuan shërbimet sekrete serbe, ja kush ishte ‘menaxheri’ që i jepte urdhrat në fshehtësi të plotë dhe emrat e spiunëve që bashkëpunoi...

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s
x

Bota

“Ndizet” Indo-Paqësori, Uashingtoni shkel “vijat e kuqe” të Pekinit, Xi Jinping vendos ushtrinë në gatishmëri, ja pse situata në Detin e Kinës Jugore është më alarmante se kurrë

“Ndizet” Indo-Paqësori, Uashingtoni shkel “vijat e

Shkëndija të reja janë ndezur në Detin e Kinës Jugore dhe siç merret me mend, protagoniste janëSHBA dhe Kina. Kësaj here, “dragoi” ka drejtuar gishtin drejt Shteteve të Bashkuara, duke akuzuar Uashingtonin për shkelje të sovranitetit të saj territorial. Konkretisht, Pekini denoncoi kalimin e anijes luftarake amerikane USS Gabrielle Giffords në ujërat pranë shkëmbit shkëmbor të dytë Thomas, pjesë e atolit Spratly, një zonë e diskutueshme midis vetë Kinës dhe Filipineve. “Kalimi i anijes amerikane minon paqen dhe stabilitetin rajonal", akuzoi ushtria kineze në një deklaratë dhe tregon se "Shtetet e Bashkuara janë kërcënimi më i madh" për stabilitetin e rajonit.

Akuza e Kinës

"Shtetet e Bashkuara kanë shkatërruar qëllimisht Detin e Kinës Jugore, kanë shkelur seriozisht sovranitetin dhe sigurinë e Kinës, kanë dëmtuar seriozisht paqen dhe stabilitetin rajonal dhe kanë shkelur ligjin ndërkombëtar dhe normat themelore që rregullojnë marrëdhëniet ndërkombëtare", thuhet në deklaratën e lëshuar nga pala kineze. "Më 4 dhjetor, anija luftarake bregdetare USS Gabrielle Giffords hyri ilegalisht në ujërat pranë Reef Ren'ai në rajonin Nansha të Kinës pa miratimin e qeverisë kineze," tha Tian Junli. Ujërat ku kaloi tranzit anija amerikane kanë qenë skenë e incidenteve të shumta në muajt e fundit midis anijeve filipinase dhe anijeve të rojes bregdetare kineze, të cilat janë përpjekur vazhdimisht të bllokojnë dërgimin e furnizimeve në një post ushtarak në Manila në ishuj.

Lëvizjet e SHBA

Shkëmbi i Dytë i Thomas, i quajtur Ren'ai Reef në kinezisht, është një shkëmb koral i vendosur rreth 200 kilometra nga ishulli Palawan, në perëndim të Filipineve dhe më shumë se 1000 kilometra nga toka më e afërt kineze, ishulli Hainan. Ushtria kineze "monitoroi të gjithë operacionin të hënën," tha Tian Junli. “ Ndezja e qëllimshme e situatës në Detin e Kinës Jugore nga Shtetet e Bashkuara përbën një sulm serioz ndaj sovranitetit dhe sigurisë së Kinës,” paralajmëroi ai. Megan Greene, një oficere e marrëdhënieve publike për Flotën e 7-të të Marinës së SHBA në Yokosuka, Japoni, i tha “South China Morning Post” se lëvizja e anijes amerikane ishte pjesë e "operacioneve rutinë në përputhje me ligjin ndërkombëtar". Kujtojmë se Pekini pretendon pothuajse të gjithë Detin e Kinës Jugore, një pikë kyçe tranziti për rrugët tregtare, si dhe një zonë e pasur me burime natyrore. Duke kontestuar pozicionet e gjigantit aziatik, gjejmë një gamë të gjerë vendesh, duke përfshirë Filipinet, Vietnamin, Indonezinë, Malajzinë dhe Brunein.

Tensionet Pekin-Manila

Marrëdhëniet midis Pekinit dhe Manilës janë përkeqësuar muajt e fundit pas incidenteve të shumta të diskutueshme detare. Për të përmendur më të fundit, 26 nëntorin e kaluar dy avionë luftarakë kinezë qarkulluan rreth një avioni filipinas që po merrte pjesë në stërvitjet e përbashkëta me Australinë në Detin e zakonshëm të Kinës Jugore. Megjithatë, edhe kohët e fundit, Filipinet kanë denoncuar praninë "alarmante" të një "tufe" prej rreth 135 varkash kineze, numri i të cilave thuhet se po rritet, duke përkuar me shkëmbin nënujorë Whitsun, emri i shkëmbit të madh koralor në formë L, i pranishëm 320 kilometra në perëndim të ishullit Palawan, në gjysmë të rrugës midis Vietnamit dhe Filipineve. Muajin e kaluar, Pekini dhe Uashingtoni gjithashtu shkëmbyen akuza pasi ushtria kineze tha se zmbrapsi një anije luftarake amerikane në Detin e Kinës Jugore, zakonisht të diskutueshme. Madje me atë rast marina amerikane kishte folur për një "operacion rutinë të lirisë së lundrimit”.SHBA ka rritur praninë e trupave, stërvitjet ushtarake dhe aktivitetet e tjera në rajon. Marrëdhëniet e Shteteve të Bashkuara me Kinën kanë qenë të tensionuara vitet e fundit, për shkak të tregtisë, mbështetjes së Uashingtonit për Tajvanin vetë-qeverisës, ngritjes ushtarake të Pekinit, në një seri ishujsh të krijuar nga njeriu dhe një sërë takimesh agresive me avionë dhe anije. Dhe kështu një front i ri po shfaqet në skenarin shumë delikat të Indo-Paqësorit. Një front që në fakt duhet monitoruar me shumë kujdes.

 

 

Më të lexuarat