BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Bota

Në alarm nga ngjarjet në Poloni, G20 merr vendimin urgjent: Epoka e sotme ...

Në alarm nga ngjarjet në Poloni, G20 merr vendimin urgjent: Epoka e

Samiti i G20 në Bali të Indonezisë është mbyllur me një komunikatë që kritikon ashpër një nga anëtarët e saj, Rusinë, përfaqësuesi i së cilës u largua herët përpara sulmeve të reja ruse ndaj fqinjit të saj, Ukrainës.

Dokumenti, i cili shtrihet në më shumë se 1,100 faqe, nuk është nënshkruar nga liderët individualë pjesëmarrës dhe pranoi një dallim mendimi në samit, ku shqyrtimi kishte rënë mbi Kinën dhe Indinë, ndërsa vendet perëndimore nxitën për një dënim të fortë të luftës.

“Shumica e anëtarëve e dënuan fuqishëm luftën në Ukrainë dhe theksuan se ajo po shkakton vuajtje të jashtëzakonshme njerëzore dhe po përkeqëson brishtësinë ekzistuese në ekonominë globale, duke kufizuar rritjen, rritjen e inflacionit, ndërprerjen e zinxhirëve të furnizimit, rritjen e pasigurisë së energjisë dhe ushqimit dhe rritjen e rreziqeve të stabilitetit financiar”, thuhet në dokument.

Kina ka refuzuar vazhdimisht ta quajë sulmin e Rusisë ndaj Ukrainës një pushtim apo edhe një luftë, as nuk e ka dënuar Moskën për veprimin e saj ushtarak.

“Ka pasur pikëpamje të tjera dhe vlerësime të ndryshme për situatën dhe sanksionet. Duke pranuar se G20 nuk është forumi për të zgjidhur çështjet e sigurisë, ne e pranojmë se çështjet e sigurisë mund të kenë pasoja të rëndësishme për ekonominë globale”, thuhet më tej.

Vendet e G20-ës, përfshirë Kinën, deklaruan gjithashtu kundërshtimin e tyre ndaj perspektivës së përdorimit të armëve bërthamore në konflikt.

“Përdorimi ose kërcënimi i përdorimit të armëve bërthamore është i papranueshëm. Zgjidhja paqësore e konflikteve, përpjekjet për të adresuar krizat, si dhe diplomacia dhe dialogu, janë jetike. Epoka e sotme nuk duhet të jetë lufte”, tha G20 në deklaratë.

India merr presidencën e G20 nga dhjetori dhe do të presë samitin e ardhshëm në shtator.Kryeministri Modi tha se do të fokusohet në kapërcimin e ndarjes dixhitale, veçanërisht në vendet në zhvillim.

“Parimi i ‘të dhënave për zhvillim’ do të jetë një pjesë integrale e temës së përgjithshme të presidencës sonë”, tha ai.