BREAKING NEWS

Ja lidhjet e Sali Berishës me Ervis Martinajn, Idajet Beqiri nxjerr për herë të parë detajin e bujshëm dhe tregon si do të hapet “Kutia e Pandorës” nga SPAK e shërbimet e huaja për krime, vrasje, afera dhe pazare të pista në Shqipëri

Ja lidhjet e Sali Berishës me Ervis Martinajn, Idajet Beqiri nxjerr
x
BREAKING NEWS

Kush është emri “VIP” që pritet të arrestohet në PS? Edi Rama i hap rrugën SPAK për emrat e zhytur në afera, ministrat, deputetët dhe kryebashkiakët paralajmërohen se s’do kenë mbështetje politike

Kush është emri “VIP” që pritet të arrestohet
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha armiku më i madh i të burgosurve politikë, ja si doli kundër lirimit të tyre në vitet ’90 dhe si mbrojti me zell vijën sektare të Partisë së Punës

Sali Berisha armiku më i madh i të burgosurve politikë, ja si
x
BREAKING NEWS

Ja provat që kanë britanikët në dosjen e Sali Berishës, si korrupsioni me Fazlliçin dhe lidhjet me bosin hasian të krimit në Londër alarmuan anglezët, zbardhet dokumenti

Ja provat që kanë britanikët në dosjen e Sali Berishës,
x
BREAKING NEWS

Eksperti Fatos Çoçoli jep lajmet e fundit për pensionistët, nga mënyra e vetme për të përfituar pension për të moshuarit që nuk figurojnë në regjistra gjatë kohës së kooperativave bujqësore, te skema e re për rritjen e më shumë të ardhurave për reziden...

Eksperti Fatos Çoçoli jep lajmet e fundit për
x
BREAKING NEWS

Dy zyrtarë të lartë kanë pastruar 3.7 milionë euro në prona, në skemë janë futur dhe familjarët, ja si tentuan të shpëtojnë disa pasuri, Agjencia e Inteligjencës Financiare nxjerr detajet e forta

Dy zyrtarë të lartë kanë pastruar 3.7 milionë euro
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja dy njerëzit që po përdor ish-kryeministri për të mbyllur pazaret e tij të pista, si po hidhen miliona euro në prapaskenë

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur që do të arrestohet nga SPAK, lidhjet e tij me personazhet e botës së krimit që u fundosën nga Prokuroria e Posaçme dhe detajet si ka pastruar pasuri marramendëse

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur
x

Bota

Nën akuzë për përdhunim dhe një seri veprash seksuale, arrestohet Peshkopi, si nisi hetimi me urdhër të Papës

Nën akuzë për përdhunim dhe një seri veprash seksuale,

Peshkopi australian Christopher Saunders është akuzuar për përdhunim dhe një sërë veprash seksuale historike – disa kundër fëmijëve. 74-vjeçari u arrestua në Broome të mërkurën, pas hetimeve paralele të urdhëruara nga policia e Australisë Perëndimore dhe Papa. Saunders, i cili ka mohuar akuzat në të kaluarën, iu refuzua lirimi me kusht dhe do të paraqitet në gjykatë sot.

Ai është një nga klerikët katolikë më të vjetër që përballet me akuza të kësaj natyre. Z. Saunders akuzohet për dy akuza për përdhunim, 14 akuza për sulm të paligjshëm dhe të pahijshëm dhe tre akuza për sjellje të pahijshme me një fëmijë si person me autoritet. Shkelja e supozuar ndodhi në qytetet e largëta të Australisë Perëndimore të Broome, Kununurra dhe komunitetin aborigjen të Kalumburu midis 2008 dhe 2014.

Përveç kardinalit të ndjerë George Pell, i cili u burgos dhe më pas u shpall i pafajshëm, Saunders është zyrtari më i lartë katolik në vend që akuzohet për abuzime seksuale me fëmijët. Në një deklaratë të enjten, Konferenca e Peshkopëve Katolikë Australianë premtoi të bashkëpunojë me policinë dhe tha se akuzat kundër z. Saunders ishin “shumë serioze dhe thellësisht shqetësuese. Është e drejtë dhe me të vërtetë e nevojshme, që të gjitha akuzat e tilla të hetohen tërësisht,” tha Kryepeshkopi i Perthit Timothy Costelloe.

I shuguruar për herë të parë në 1976, z. Saunders ka kaluar pjesën më të madhe të karrierës së tij në rajonin e largët të Kimberley-t në veriperëndim të vendit dhe u emërua peshkop i Broome në 1996. Dioqeza shtrihet rreth 770,000 km katrore (297,000 milje katrore) – një zonë afërsisht sa madhësia e Turqisë – dhe përfshin disa nga pjesët më të largëta të vendit. I njohur për punën e tij mbrojtëse dhe shoqërimin e të rinjve në kampe dhe udhëtime peshkimi, z. Saunders ka qenë prej kohësh një figurë e fuqishme brenda komunitetit lokal. Ai madje ka një birrë me emrin e tij.

Për vite me radhë, ai është përballur me hetime të dyfishta mbi akuzat për abuzim seksual të bëra nga disa burra aborigjenë nga komunitetet në zonën e tij. Akuzat u publikuan për herë të parë në vitin 2020, por hetimi fillestar i policisë që pasoi u mbyll pa akuza. Ai u largua vullnetarisht si peshkop i Broome në 2020, por mbetet një peshkop emeritus. Megjithatë, pasi një hetim historik u urdhërua nga Papa – dhe raporti i tij prej 200 faqesh u zbulua më pas në media vitin e kaluar – policia filloi një hetim të ri.