BREAKING NEWS

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar me grupet kriminale për të asgjësuar armiqtë e tij, Idajet Beqiri nxjerr detajet e forta dhe zbulon ngjarjen e rëndë ku është implikuar edhe Monika Kryemadhi

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar
x
BREAKING NEWS

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali Berishës dhe Izet Haxhisë, nga vrasja e Azem Hajdarit, urdhri për të eliminuar një ministër, deri te strehimi në Turqi

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali
x
BREAKING NEWS

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke, detajet nga dosja që fsheh politikanët që i shërbyen Sigurimit dhe dështimi i planit të jugosllavëve për të eliminuar Ramiz Alinë, ja rrëfimi i fundit “bombastik” i Bujar Hoxhës përpara se t...

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke,
x
BREAKING NEWS

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra aleancë me Dumanin për të goditur pushtetarët e lartë, gjurmim të parave të pista, llogarive bankare dhe sekuestrim pasurie, ja si britanikët do plotësojnë me materiale shtesë dosjet përvëluese...

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra
x
BREAKING NEWS

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja çfarë përmban projekti i Edi Ramës në bashkëpunim me Sali Berishën kundër SPAK dhe institucioneve të pavarura

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja
x
BREAKING NEWS

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me përkrahësit e Sali Berishës, Shehu, Noka dhe Sula kundër komisionit të Edi Ramës

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn në fuqi rritja e re e pagave, orari i punës do të jetë 09.00 me 15:30, do të ketë edhe shpërblime, ja kategoritë që përfitojnë

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn
x
BREAKING NEWS

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret Rama-Berisha me amnistinë penale, ja si u liruan të korruptuarit dhe “puçi” që iu bë SPAK

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret
x

Bota

Nëse pronari kinez nuk shet aksionet, ja masa që do të marrë SHBA për Tik-Tok

Nëse pronari kinez nuk shet aksionet, ja masa që do të marrë

TikTok mund të ndalohet në SHBA nëse pronari kinez i aplikacionit të mediave sociale nuk shet aksionet e tij pasi Dhoma e Përfaqësuesve votoi në mbështetje të masës.

Legjislacioni i TikTok u përfshi në një paketë të politikës së jashtme të SHBA-së, ku përfaqësuesit miratuan dërgimin e 60.8 miliardë dollarëve në ndihmë të huaj në Ukrainë , si dhe para për Izraelin dhe Tajvanin.

Paketa tani do të shkojë në Senatin amerikan, ku ka të ngjarë të miratohet të martën. Presidenti Joe Biden ka thënë se do të nënshkruajë legjislacionin e TikTok sapo të arrijë në tryezën e tij.

Nëse projektligji bëhet ligj, pronari i aplikacionit popullor për ndarjen e videove do të ketë nëntë muaj kohë për të gjetur një blerës, me një zgjatje të mundshme tre-mujore ndërsa një shitje është në zhvillim, ose do të përballet me një ndalim.

Një projekt-ligj i mëparshëm i miratuar nga Shtëpia muajin e kaluar do t’i kishte dhënë pronarit ByteDance vetëm gjashtë muaj për të shitur.

Kompania ka të ngjarë të përpiqet të kundërshtojë ligjin në gjykatë, duke argumentuar se do t’u privojë miliona përdoruesve të aplikacionit të drejtat e tyre të Amendamentit të Parë, të cilat mbrojnë lirinë e fjalës.

Sfida të tilla gjyqësore mund të vonojnë ndjeshëm afatin kohor të përcaktuar nga Kongresi ose të bllokojnë hyrjen në fuqi të ligjit.

Shefi ekzekutiv i TikTok u ka bërë thirrje përdoruesve amerikanë që të bëjnë fushatë për të ndaluar projektligjin.

FBI ka paralajmëruar pronarin e TikTok, ByteDance, mund të ndajë të dhënat e përdoruesve, si historia e shfletimit, vendndodhjen dhe identifikuesit biometrikë, me qeverinë autoritare të Kinës.

TikTok ka thënë se nuk e ka bërë kurrë një gjë të tillë dhe nuk do ta bënte këtë nëse do t’i kërkohet.

Në vitin 2022, Biden ndaloi përdorimin e TikTok nga afro katër milionë punonjës të qeverisë federale në pajisjet në pronësi të agjencive të saj, me përjashtime të kufizuara për qëllime kërkimore të zbatimit të ligjit, sigurisë kombëtare dhe sigurisë.

Projektligji i miratuar duke përfshirë legjislacionin e TikTok do të lejojë gjithashtu SHBA-në të konfiskojë asetet e ngrira të bankës qendrore ruse për të ndihmuar në rindërtimin e Ukrainës dhe vendosjen e sanksioneve ndaj Iranit, Rusisë dhe Kinës, si dhe organizatave kriminale që trafikojnë drogën fentanil.

 

Më të lexuarat