BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Bota

Ngrihet alarmin në SHBA, po lufton një variant të ri shumë ngjitës të COVID-19, ja çfarë pritet të ndodhë

Ngrihet alarmin në SHBA, po lufton një variant të ri shumë

Ndërsa pandemia e coronavirusit hyn në vitin e saj të katërt, Shtetet e Bashkuara po përballen me një variant të ri të COVID-19 të quajtur XBB.1.5 dhe Kina ka raportuar një rritje të rasteve pasi braktisi politikën e saj “zero Covid”.

Kanë kaluar tre vjet që kur coronavirusi nga Wuhan i Kinës u përhap në të gjithë botën dhe më pas evoluoi përmes mutacioneve të shumta.

Megjithëse është arritur imuniteti i tufës dhe përqindja e personave të vaksinuar në SHBA është e lartë, nënvarianti shumë infektiv – XBB.1.5, i mban në gatishmëri studiuesit mjekësorë, raporton Zëri i Amerikës.

David Dowdy i Universitetit Johns Hopkins thotë se “ai është pjesë e familjes më të madhe të omicron, por ai substrat është bërë dominues në SHBA dhe vlerësohet se aktualisht shkakton rreth 40 për qind të të gjitha rasteve me COVID-19 në vend”.

Amerika është përballur me një rritje të numrit të rasteve gjatë muajve të dimrit, me një kombinim të gripit, sëmundjeve të frymëmarrjes si RSV dhe coronavirusit.

Ekspertët besojnë se infeksionet e gripit dhe RSV tashmë kanë arritur kulmin e tyre dhe coronavirusi është më i butë se variantet e mëparshme. Në të njëjtën kohë, ata paralajmërojnë se qytetarët dhe sistemet shëndetësore duhet të jenë vigjilentë.