BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x
BREAKING NEWS

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi Rama ndërroi Damir Fazlliçin e Sali Berishës me manjatin e “Shoqërisë të Hapur”

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi
x
BREAKING NEWS

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të tjera për Portin e Durrësit, ja gjobat që do të paguajnë shqiptarët për kapriçot e Edi Ramës, gazetari italian fut në “zgrip” kryeministrin

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të
x
BREAKING NEWS

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë në “rrjetën” e SPAK, gazetari i njohur zbardh prapaskenat dhe tregon kush po e bllokon arrestimin e Ilir Metës, ja faktet që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e “21 janarit”

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë
x
BREAKING NEWS

Eksperti i IT plas super skandalin e AKSHI-t, ja si Mirlinda Karçanaj i ka futur duart në informacionet sekrete brenda institucioneve të reja të vetingut

Eksperti i IT plas super skandalin e AKSHI-t, ja si Mirlinda Karçanaj i
x
BREAKING NEWS

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s që mbajnë emrin e Sali Berishës, si e rekrutuan shërbimet sekrete serbe, ja kush ishte ‘menaxheri’ që i jepte urdhrat në fshehtësi të plotë dhe emrat e spiunëve që bashkëpunoi...

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s
x

Bota

Një bombë nga Shtëpia e Bardhë trondit ukrainasit, Joe Biden mund të shkëpusë fondet për Kievin, ja skenari i pabesueshëm që mund të bëhet realitet deri në fund të vitit

Një bombë nga Shtëpia e Bardhë trondit ukrainasit, Joe Biden

Lufta në Ukrainë vazhdon, megjithëse vëmendja e medias është zhvendosur në fronte të tjera delikate të luftës. Dhe ndërsa përplasja mes Moskës dhe Kievit vazhdon, debati për mbështetjen ushtarake për vendin e Volodymyr Zelensky vazhdon në Shtetet e Bashkuara. Një mbështetje që nuk është ndalur kurrë, por që rrezikon të zvogëlohet gradualisht si për shkak të zgjatjes së luftës, ashtu edhe për shkak të disa dyshimeve strategjike që po trazohen në korridoret e Uashingtonit. Thirrja e fundit e zgjimit për Kievin erdhi nga një letër e Shtëpisë së Bardhë drejtuar Kongresit e nënshkruar nga Shalanda Young, drejtuese e zyrës së buxhetit të Shtëpisë së Bardhë. Teksti i komunikimit nuk lë vend për shumë interpretime.

Bomba nga SHBA

“Më lejoni të jem e qartë: pa veprime të Kongresit, ne do të na mbarojnë burimet për të siguruar armë dhe pajisje për Ukrainën deri në fund të vitit," shkroi Young, e cila theksoi se Shteteve të Bashkuara "kanë mbetur pa para dhe pothuajse po u mbaron koha në dispozicion." Një mënyrë shumë e qartë për të kërkuar edhe një herë lirimin e një pakete ndihme prej 61 miliardë dollarësh të destinuara për Ukrainën. Nga 111 miliardë dollarë që Kongresi ka miratuar deri më tani për të mbështetur Ukrainën, Departamenti i Mbrojtjes ka përdorur 97 për qind të buxhetit të tij prej 62.3 miliardë dollarësh për Ukrainën, sipas Shtëpisë së Bardhë. Departamenti i Shtetit përdori 100 për qind të 4.7 miliardë dollarëve të marra për ndihmën ushtarake për Ukrainën, raporton Kyiv Independent. “Ne nuk mund të lejojmë që Putini të fitojë”, tha Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit amerikan, Mike Johnson, pasi u zgjodh së fundmi në këtë post. Departamenti i Shtetit, së bashku me USAID-in, përdorën 100 për qind të 27.2 miliardë dollarëve të caktuar për asistencën ekonomike dhe të sigurisë civile, e cila përfshin programe të tilla si çminimi humanitar. "Këto programe janë po aq thelbësore për mbijetesën e Ukrainës sa ndihma ushtarake," tha Young, duke shtuar se të ndihmosh Ukrainën është në interesat e sigurisë kombëtare të SHBA.

Debatet

Tema është veçanërisht e ndezur, sepse nëse nga njëra anë i ofron tema për diskutim opozitës së Partisë Republikane, nga ana tjetër konfirmon edhe publikisht vështirësitë e Shteteve të Bashkuara për të gjetur solidaritetin e nevojshëm me Kievin për të promovuar një agjendë të përbashkët strategjike. Në pikën e parë, atë politike, nuk është rastësi që kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve Mike Johnson po punon për të siguruar që deputetët të mos votojnë për ndihmën ushtarake për Izraelin dhe Ukrainën në të njëjtën kohë. Dhe kjo do të shërbente pikërisht për të shmangur një bllokim të rrezikshëm edhe në ndihmë të shtetit hebre, ku republikanët janë të gjithë pro. Mendimi i pakicës republikane është i ndryshëm, që në vend të kësaj dëshiron të arrijë në një votë të bashkuar pikërisht për të negociuar ndryshimin e ritmit të mbështetjes ushtarake për Kievin, pasi një pakicë e konsiderueshme e partisë është ashpër kritike ndaj kësaj politike.

Llogaritjet e gabuara

Nëse nga ana politike situata është e tensionuar, edhe në planin strategjik dallimet kanë filluar të ekspozohen gjithnjë e më shumë nga mediat më autoritare amerikane. Në një hetim të fundit, Washington Post raportoi "llogaritjet e gabuara" të Uashingtonit në lidhje me përmirësimin e forcave ukrainase në afat të shkurtër, dhe gjithashtu kujtoi ide të ndryshme për kundërsulmin. Sipas zyrtarëve të intervistuar nga Washington Post, komandat amerikane sugjeruan një përparim të vetëm drejt jugut, ndërsa komandat ukrainase synonin një kundërofensivë me shumë pika. Të dhëna që na bëjnë të reflektojmë veçanërisht nëse mendojmë për ndarjet e brendshme brenda vetë aparatit ukrainas dhe të dukshme mbi të gjitha në dallimet e shprehura nga Presidenti Zelensky dhe Shefi i Shtabit, Valery Zaluzhny. Por ato duhet të pajtohen edhe me analizën e fundit të “The Economist”, ku vihet në pikëpyetje nëse presidenti rus Vladimir Putin po e fiton në të vërtetë luftën edhe falë mungesës së vizionit strategjik të atyre që e kundërshtojnë.

Më të lexuarat