BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Bota

Një e panjohur e madhe mund ta presë planetin tonë! Shkencëtarët lëshojnë paralajmërimin: Ja çfarë do të ndodhë nga shkrirja e akullnajave

Një e panjohur e madhe mund ta presë planetin tonë!

Një e panjohur e madhe mund ta presë planetin tonë. Një sasi tepër e konsiderueshme e baktereve mund të çlirohet me shkrirjen e akullnajave të botës, për shkak të ndryshimeve klimatike.

Paralajmërimi lëshohet nga shkencëtarët. BBC shkruan se patogjenë potencialisht të dëmshëm janë mes mijëra mikrobeve që mund të përhapen në lumenj dhe liqene.

Shkencëtarët në Universitetin Aberystwyth në Uells të Britanisë së Madhe, thonë se studimi i tyre nxjerr në pah nevojën për të vepruar shpejt në frenimin e ngrohjes globale. “Numri i mikrobeve që do të lëshohet varet gjerësisht nga sa shpejt akullnajat shkrihen, thënë ndryshe nga sa shumë ne do të vazhdojmë ta ngrohim planetin”, thotë Dr. Arwyn Edwards, mikrobiolog.

Ekipi i shkencëtarëve në universitetin e Uellsit, që kanë studiuar ujin e shkrirë nga 8 akullnaja përreth Europës, Amerikës së Veriut dhe dy zonave në Groenlandë kanë bërë dhe një vlerësim se çfarë përmban masa e akujve e formuar me qindra apo mijëra vite.

Ekspertët paralajmëruan se më shumë se 100 mijë tonë mikrobe, të tilla si bakteret, mund të çlirohen në mjedis në 80 vitet e ardhshme, një shifër sa të gjitha qelizat e çdo trupi njerëzor në tokë. Mikroorganizma të ndryshme janë gjetur në akullnaja, apo të ruajtura brenda tyre, me disa që konsiderohen të dëmshme për njerëzit.