BREAKING NEWS

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet hapur, nga dënimi i Sali Berishës, burgosja e Fredi Belerit, te arratisja e Arben Ahmetajt dhe hetimet e SPAK ndaj Ilir Beqajt, ja çfarë pritet të ndodhë me dosjet “përvëluese”

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani i Ramiz Alisë për të rrëzuar bustin e Enver Hoxhës, si i liruan në fshehtësi bulonat, infiltrimi i Berishës dhe roli i Hekuran Isait, shumica e studentëve të dhjetorit ’90 ...

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani
x
BREAKING NEWS

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës rrëfen të pathënat: Ja çfarë ndodhi më 20 shkurt 1991, nga telefonata alarmante e Adil Çarçanit për zhdukjen e videos, roli i Sali Berishës, Ramizit, Nexhmijes, infiltrimi i sigurimsa...

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës, kryebashkiaku Erion Veliaj reagon për herë të parë dhe tregon si qëndron e vërteta, i cilëson sulmet e tij shpifje dhe i kërkon të bëhet burrë e të përballet me drejtësinë

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës,
x
BREAKING NEWS

Edi Rama dhe Belinda Balluku përfundojnë në SPAK për aferën e inceneratorëve dhe rrugën Korçë-Ersekë, zbardhet dosja e PD zyrtare me provat “përvëluese”

Edi Rama dhe Belinda Balluku përfundojnë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

Thellohen hetimet për Koncesionin e Sterilizimit, SPAK pyet për dy orë Ogerta Manastirliun, nga ndryshimi i kontratës koncesionare, te rritja e kostos në mënyrë abuzive për buxhetin e shtetit, ja vendimet që mund ta fundosin

Thellohen hetimet për Koncesionin e Sterilizimit, SPAK pyet për dy
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja pse Blinken erdhi në Tiranë dhe arsyet pse refuzoi të takojë opozitën, baza e Kuçovës investim amerikan dhe mesazh për Moskën

Kreshnik Spahiu: Ja pse Blinken erdhi në Tiranë dhe arsyet pse refuzoi
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Amerikanët investuan te Sali Berisha, ja e vërteta tronditëse që mësuan kur e futën në skaner pas vitit ’94, nga përplasja me senatorët e SHBA, te akuzat për luftë civile në 1997 dhe të gjitha mesazhet e fshehta të Blinken nga vizita në Tir...

Frrok Çupi: Amerikanët investuan te Sali Berisha, ja e vërteta
x

Bota

Një garë e ethshme për pushtet ka nisur në Kiev, dy nga njerëzit më të fuqishëm po i kthehen kundër Zelenskyt, si rrezikon të përsëritet skenari i frikshëm i 10 viteve më parë

Një garë e ethshme për pushtet ka nisur në Kiev, dy nga

Teksa situata në fushën e betejës në Ukrainë duket gjithnjë e më keq me ardhjen e dimrit të ashpër, intensifikohet njëkohësisht edhe konflikti i supozuar ose "gjoja i supozuar", një rivalitet midis Presidentit Volodymyr Zelensky dhe komandantit të ushtrisë ukrainase, gjeneralit Valery Zaluzhnyi. Dhe gazeta më e përhapur, me ndikim dhe e mirëinformuar e Kievit Ukrainska Pravda madje, i ka kushtuar një artikull tensionit midis dy njerëzve kyç të mbrojtjes ukrainase dhe shtetit. Ditët e fundit, Presidenti Zelensky vizitoi frontin dhe u takua me komandantët dhe ushtarët, por gjenerali Zaluzhny nuk ishte me të. Kjo shkaktoi menjëherë diskutime, veçanërisht kur kryetari i bashkisë së Kievit, Vitaly Klitschko, figura e tretë më e rëndësishme në skenën politike të Ukrainës, tregoi se është në anën e gjeneralit Zaluzhny. Mediat ukrainase pretendojnë se “fërkimet” e para mes presidentit dhe komandantit u shfaqën në fund të vitit 2022, por pas kundërofensive të pranverës-verës së këtij viti, e cila ishte pak a shumë mediokre, tensionet në këto marrëdhënie nuk mund të fshiheshin më nga publiku ukrainas apo edhe ai europian.

Një luftë pa krye

Zaluzhny përkeqësoi situatën  kur pranoi për “The Economist” se kundërofensiva nuk dha rezultatet e pritura dhe se "lufta ka hyrë në një qorrsokak" dhe se "mund të zgjasë me vite". Presidenti Zelensky u përgjigj se disa rezultate pozitive ishin arritur dhe se situata ishte larg nga një ngëri. Por së fundmi, në një intervistë për portalin zviceran “20 Minuten”, kryebashkiaku Vitaly Klitschko mbështeti Zaluzhny-n, duke besuar gjithashtu se ka lindur një "ngërç" dhe se popullariteti i Zelensky-t ka rënë "për shkak të disa gabimeve", por ai përsëri tha se pavarësisht çdo gjëje, “presidenti duhet mbështetur deri në fund të luftës”. Siç raporton Ukrainska Pravda, përfaqësuesja e partisë "Shërbëtori i Popullit" e Volodymyr Zelensky, Marjana Bezuglaj, bëri thirrje për dorëheqjen e Zaluzhny sepse ai ende nuk ka bërë një plan për "operacionet ushtarake për vitin 2024" dhe pritet që beteja vendimtare e të gjitha betejat do të fillojnë në pranverë.

Maidani i ri

Megjithatë, Ukrainska pravda citon një burim nga shtabi i ushtrisë ukrainase, ku është bërë një projeksion sipas të cilit, për të arritur "fitoren e plotë", pra për të shpërthyer në kufijtë e vitit 1991, Ukrainës i duhen forca dhe burime prej rreth 350. në 400 miliardë dollarë. Mediat ruse, nga ana tjetër, me keqdashje dhe lakmi janë ende duke u marrë vazhdimisht me këtë konflikt të supozuar dhe duke njoftuar se një “Maidan i ri” mund të fillojë në Kiev, por këtë herë ai që i përshtatet Kremlinit. Për këtë, rusët aktivizuan “agjentët e fjetur” të fundit që kanë në Kiev. Disa sondazhe të opinionit publik i hedhin kripë plagës, sepse është e pamohueshme që një numër i madh i ukrainasve, 93 për qind e tyre, kanë besim te presidenti Zelensky, dhe 98 për qind e tyre kanë besim te forcat e armatosura, që personifikohet nga Zaluzhny.

Zgjedhjet

Sipas agjencisë sociologjike Rating, nëse të dy do të takoheshin në zgjedhje, Zelenski do të fitonte me 43 për qind dhe Zaluzhny do të merrte vetëm më pak, rreth 38 për qind të votave. Sipas sondazheve të tij, portali Strana.ua raporton se Zaluzhny është madje 13 për qind më popullor se Zelensky, por në zgjedhje Zelensky do të merrte sërish rreth dy për qind më shumë vota se Zaluzhny. Pa dyshim, mediat e Kievit thonë se dorëheqja, dhe veçanërisht shkarkimi i Zaluzhny, vetëm sa do të rriste popullaritetin e tij. Megjithëse zgjedhjet presidenciale, sipas planit, duhet të mbahen në fund të marsit 2024, ende nuk është e qartë nëse do të zhvillohen sepse shumica e skenës politike është kundër zgjedhjeve. Ata mbështeten vetëm nga ish-presidenti Petro Poroshenko dhe Oleksi Arestoviç, ish-bashkëpunëtor i ngushtë i Zelenskyt.  Megjithatë, ajo që do të ndodhë në këta tre-katër muaj do të përcaktojë fatin e kësaj kundërofensive të re të mundshme ukrainase, dhe deri atëherë do të jetë e qartë nëse Zelensky dhe Zaluzhni do të kapërcejnë këtë konflikt të kotë dhe do t'i përkushtohen mbrojtjes dhe çlirimit të vendit.