BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Bota

Një hap larg përshkallëzimit, ja si Vladimir Putini po kërkon të zgjerojë luftën jashtë Ukrainës, SHBA bëjnë lëvizjen që mund të ndryshojë lojën në fushën e betejës

Një hap larg përshkallëzimit, ja si Vladimir Putini po

Rreziqet e një përshkallëzimi jashtë Ukrainës pas aksidentit në Detin e Zi ku përfshihen një dron amerikan dhe një luftëtar rus janë konkrete. Kievi ka akuzuar presidentin rus, Vladimir Putin, se dëshiron të zgjerojë konfliktin në Ukrainë, pasi Uashingtoni denoncoi se luftëtarët rusë kapën dronin që shkaktoi rrëzimin e tij. "Incidenti me dronin amerikan Mq-9 Reaper, i shkaktuar nga Rusia mbi Detin e Zi është mënyra e Putinit për të sinjalizuar gatishmërinë e tij për të zgjeruar konfliktin për të përfshirë palët e tjera," tha në Tëitter Oleksiy Danilov, sekretari i Këshillit. Organizata e Sigurisë dhe Mbrojtjes së Ukrainës. "Qëllimi i kësaj taktike gjithëpërfshirëse është të rrisë aksionet gjithnjë e më lart," shtoi ai. “Droni amerikan që u rrëzua së fundmi tashmë është zëvendësuar nga një tjetër avion”, thotë zëdhënësi i forcave ajrore ukrainase, koloneli Yuriy Ignat. "Aviacioni amerikan në Detin e Zi është i përhershëm. Deti i Zi nuk është një det i brendshëm i Rusisë," tha Ignat. "Deti i Zi shfrytëzohet nga shumë vende, duke përfshirë anëtarët e NATO-s si Turqia dhe Rumania. Ka hapësirë ??ndërkombëtare, ajri ku aeroplanët mund të fluturojnë lirshëm, përfshirë avionët e zbulimit”, theksoi zëdhënësi ukrainas. Sipas tij, "është e qartë se çfarë po bën shteti terrorist (rus) dhe me çfarë prirjesh... Shtetet e Bashkuara së pari do të analizojnë incidentin dhe padyshim do të nxjerrin përfundimet e nevojshme."

Lëvizja e Joe Biden

Ndërkohë, një grup senatorësh dypartiakë amerikanë po lobojnë në Pentagon për të dërguar avionë F-16 në Ukrainë. Në një letër drejtuar Sekretarit të Mbrojtjes Lloyd Austin, të marrë nga gazeta amerikane Politico, tetë senatorë shkruan se konflikti midis Rusisë dhe Ukrainës është "tani në një pikë kritike", duke argumentuar se avionët luftarakë F-16 mund t'i japin Kievit një avantazh, ndërsa të gjithë Pushtimi i Moskës hyn në vitin e dytë. "Ky ngarkim mund të provojë të jetë një ndryshim i lojës në fushën e betejës." 

Një hap larg përshkallëzimit

Dy avionë ushtarakë nga Mbretëria e Bashkuar dhe Gjermania kanë kapur një avion rus pranë hapësirës ajrore të Estonisë. Tensioni në qiejt mbi Evropë po rritet pas "aksidentit" mbi Detin e Zi. Dy avionët , raporton stacioni televiziv britanik BBC, u ngritën për të kapur një aeroplan furnizues Midas Il-78 që fluturonte midis Shën Petersburgut dhe Kaliningradit  (një enklavë ruse e vendosur midis Polonisë dhe Lituanisë ) i cili nuk kishte komunikuar me kontrollin e trafikut ajror në Estonia. Përgjimi i një avioni gjatë patrullimit në qiell është një aktivitet i ashtuquajtur rutinë, por është hera e parë që kryhet së bashku nga të dy vendet që po kryejnë një operacion të përbashkët të policisë ajrore të NATO-s në zonë. Pas shoqërimit të Midas, dy avionët u ridrejtuan për të përgjuar një aeroplan An-148 i cili po kalonte gjithashtu afër hapësirës ajrore të Estonisë. Përgjimi i avionit rus vjen në mes të tensioneve të rritura midis NATO-s dhe Rusisë pas pushtimit të Ukrainës, megjithëse nuk ka asnjë provë për ndonjë lidhje me përplasjen midis një avioni luftarak rus dhe një dron amerikan mbi Detin e Zi.

Trump: Vetëm unë mund të parandaloj Luftën e Tretë Botërore

Nga ana tjetër të gjitha tensionet jashtë Ukrainës me të cilat po shtohen dita-ditës për ish-presidentin Donald Trump do të thonë një Luftë e Tretë Botërore. Ai shprehet se është i vetmi që mund ta parandalojë një katastrofë të tillë. Trump ka parashikuar Udhëheqësi republikan ka akuzuar presidentin aktual Joe Biden se e ka udhëhequr vendin në një luftë bërthamore “që mund t’i japë fund botës”. Në fakt, Trump ka shkuar më tej dhe ka vënë në dukje se si do të ishte Lufta e Tretë Botërore: “Do të jetë një luftë bërthamore. Pra, kjo nuk është si Lufta e Dytë Botërore, ku ne kishim tanke dhe pushkë të ushtrisë dhe ishim duke ndjekur njëri-tjetrin. Ky është një nivel që ndoshta do t’i japë fund botës. Dhe ne kemi njerëz që nuk e dinë se çfarë po bëjnë”. Trump e ka përshkruar momentin aktual gjeopolitik si “më të rrezikshmin” dhe i vjen keq, sipas mendimit të tij, që Biden “e ka çuar Rusinë direkt e në krahët e Kinës”. nëse nuk kthehet në Shtëpinë e Bardhë: “Unë jam i vetmi që mund të bëj këtë premtim: unë do të parandaloj Luftën e Tretë Botërore, sepse unë besoj vërtet se do të ketë Luftë të Tretë Botërore”.