BREAKING NEWS

Erë zgjedhjesh të parakohshme, Edi Rama zbret në terren pas vizitës së Blinken, më 16 mars krijohet ekipi ri që do të drejtojë fushatën elektorale

Erë zgjedhjesh të parakohshme, Edi Rama zbret në terren pas
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Shkëlzen Berisha i përfshirë në koncesionin e homodializës, ja kush është krahu i djathtë i Ilir Metës që është shpallur ‘non-grata’ dhe si deputetët e PL janë kapur ‘mat’ duke transportuar para të pista nga Tirana në Angli...

Idajet Beqiri: Shkëlzen Berisha i përfshirë në koncesionin e
x
BREAKING NEWS

Celulari i Kryemadhit i sekuestruar në banesën e nënës së saj prej dy muajsh po zbërthehet nga “SPAK”, futen në “lojë” metodat e FBI, ja provat e pakundërshtueshme që “gozhdojnë” deputeten e PL, Ilir Metën e Petrit Vasilin, detajet nga kontratat dhe ra...

Celulari i Kryemadhit i sekuestruar në banesën e nënës
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta dorëzon Monika Kryemadhin në duart e SPAK dhe sulmon prokurorët specialë, ish-presidenti nuk pranon abuzimet për lobing dhe ja fut bashkëshortes

Ilir Meta dorëzon Monika Kryemadhin në duart e SPAK dhe sulmon
x
BREAKING NEWS

Brukseli i mbyll dyert Shqipërisë për në BE dhe ngre alarmin, ja si korrupsioni po gërryen besimin e publikut tek institucionet, shpopullon vendin e po dëmton bizneset e ndershme, kërkohen arrestime “VIP”

Brukseli i mbyll dyert Shqipërisë për në BE dhe ngre
x
BREAKING NEWS

Londra fundos Sali Berishën, ambasadori britanik në Tiranë Alastair King Smith paralajmëron se nuk ka bashkëpunim me “non-gratën” dhe u bën thirrje politikanëve që të punojnë për qytetarët, ja mesazhi për grupin e Bardhit dhe pse Parlamenti duhet t’i r...

Londra fundos Sali Berishën, ambasadori britanik në Tiranë
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x

Bota

Një katastrofë edhe më e rëndë se Çernobili rrezikon Evropën, ja çfarë po ndodh në centralin bërthamor më të rrezikshëm në kontinent

Një katastrofë edhe më e rëndë se Çernobili

Sellafield, vendi më i rrezikshëm bërthamor në Mbretërinë e Bashkuar, por edhe në Evropë, ka regjistruar një rrjedhje në rritje nga një silo i madh mbetjesh radioaktive, që mund të përbëjë rrezik për publikun, raportoi “The Guardian”. Çarje u shfaqën në sipërfaqen e betonit dhe asfaltit mbi liqenin e madh ku llumi bërthamor është ruajtur për dekada (ky rezervuar "toksik" njihet edhe si B30). Shqetësimet për sigurinë e ndërtesës së shkatërruar, e njohur gjithashtu si kapanoni Magnox, në Cumbria kanë ndezur tensione diplomatike me SHBA-në, Norvegjinë dhe Irlandën. Rrjedhjet e lëngjeve radioaktive, një nga "rreziqet më të mëdha bërthamore" të Mbretërisë së Bashkuar ka të ngjarë të vazhdojnë deri në 2050. Thuhet se nëse ky proces përshpejtohet, mund të ketë pasoja të konsiderueshme, njëra prej tyre ndotja e ujërave nëntokësore. Sellafield punëson 11,000 njerëz dhe detyra e tij është të ruajë dhe përpunojë mbetjet bërthamore nga programet e armëve dhe prodhimi i energjisë bërthamore. Është objekti më i madh i tillë në Evropë. Një dokument nga nëntori 2022, i parë nga “The Guardian”, paralajmëron për "rrezikun kumulativ" nga dështimet që variojnë nga siguria bërthamore te standardet e asbestit dhe zjarrit. Dhe në raportin e BE-së nga viti 2001 shkruhet se aksidenti në Sellafield mund të jetë më i keq se Çernobili, sepse Sellafield, në fakt, përmban shumë më tepër material radioaktiv sesa centrali bërthamor në Ukrainë. Gjithashtu thuhet se lëshimi i mbetjeve radioaktive në atmosferë do të çonte në shpërthime dhe do të shkaktonte rrëzime avionësh. B30 është përshkruar si një nga ndërtesat industriale më të rrezikshme në Evropë.