BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x
BREAKING NEWS

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku, në skenë del dhe kompania e oligarkut rus Oleg Deripaska, KLSH liston shkeljet e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku,
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para prokurorëve specialë për njohjen me Mërtirin dhe Zoton, tentativat e partneres së ish-zv/kryeministrit për të zhdukur dokumentin e rëndësishëm dhe shitjet fiktive të kryera me qellim ...

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para
x
BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të Kuvendit, përjashtimin e deputetëve që ushtrojnë dhunë nga 30 ditë e zbret në 10, ja ndëshkimi i ashpër që do të jepet për ligjvënësit që përdorin tymuese gjatë seancës plenare...

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të
x
BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x

Bota

Një luftë klanesh ka shpërthyer në Kremlin, Vladimir Putin po spastron edhe gjeneralët më të rëndësishëm, “kambanat po bien” për “babain e doktrinës ruse të luftës”, ja pse Putin po kërkon ta heqë qafe

Një luftë klanesh ka shpërthyer në Kremlin, Vladimir Putin

Në muajin e fundit, gjashtë gjeneralë në Ministrinë e Mbrojtjes dhe Shtabin e Përgjithshëm të Rusisë u arrestuan dhe si rezultat u hoq nga detyra edhe ministri i Mbrojtjes për një kohë të gjatë Sergey Shoigu. Korrupsioni që ka përfshirë ushtrinë ruse që nga fillimi i agresionit kundër Ukrainës nuk mund të fshihet më nga organet e drejtësisë ruse, si dhe nga mediat pro regjimit. Portali i pavarur Vjortska thekson në raport se “spastrimet” e mëtejshme në ushtrinë ruse do të vazhdojnë dhe se “do të bien më shumë gjeneralë” sepse situata e korrupsionit është e padurueshme. Por a është vërtet një luftë kundër korrupsionit në udhëheqjen më të lartë ushtarake apo, siç thonë disa ekspertë të ngjarjeve të Kremlinit, një luftë e pamëshirshme dhe një luftë klanore në elitën politike të Putinit. Sipas analistit ushtarak Yuri Fyodorov, grindjet klanore, truket brenda Kremlinit dhe konfliktet fraksionale maskohen vetëm nën luftën kundër korrupsionit.

Shoigu në shënjestër

Megjithatë, nuk është sekret se regjimi i Putinit është i korruptuar deri në palcë. Sipas agjencisë së regjimit RIA Novosti, FSB ka monitoruar situatën brenda Ministrisë së Mbrojtjes për një kohë të gjatë, por analistët e pavarur besojnë se ata "veprojnë" vetëm kur nevojitet në këto lojëra fronesh ose kur Vladimir Putin jep një sinjal kur ai duhet të tregojë se kush është shefi.  Filloi me gjeneralin Timur Ivano, zëvendësministër i Mbrojtjes në atë kohë Sergei Shoigu, një bashkëpunëtor i ngushtë i Vladimir Putin. Ai u arrestua në kabinetin e tij, menjëherë pas takimit ku u ul pranë Shoigut, gjë që shkaktoi një farë habie në publikun rus, madje pati raportime se ishte një "paralajmërim i fundit për vetë Shoigu". Domethënë, praktika e pashkruar e arrestimeve të tilla “të rangut të lartë” është që dikush fillimisht hiqet dhe caktohet në një detyrë më të vogël, e më pas arrestohet, kryesisht në shtëpi, jo në punë, madje edhe në një zyrë në ministri.

Lufta e klaneve

Megjithatë, dy javë pas atij arrestimi spektakolar, Sergei Shoigu u shkarkua nga posti i tij si Ministër i Mbrojtjes dhe u emërua sekretar i Këshillit të Sigurisë Ruse, i cili drejtohet nga vetë Vladimir Putin. Edhe pse disa nxituan të thoshin se ishte "rënia e Shoigut", ai ishte në rrugën e tij drejt një pozicioni më të lartë dhe doli që Putini e largoi nga mëkati. Domethënë, vetëm një ditë pas transferimit të Shojgut, u arrestua shefi i personelit të Ministrisë së Mbrojtjes, gjenerali Yuri Kuznetsov, dhe një ditë më vonë pasi u shkarkua bashkëpunëtori i ngushtë i Shojgut, Yuri Sadovenko, dhe ish-kreu i Komisionit Shtetëror të Kontabilitetit, Oleg Savelev Putin futi rendin në sektorin "financiar" të Ministrisë së Mbrojtjes, nga i cili fjalë për fjalë u zhdukën qindra miliona dollarë.

“Babai i doktrinës ruse” në rrezik

Por nuk u ndal me kaq, për shkak të makinacioneve dhe dyshimeve për korrupsion, ranë edhe tre gjeneralë të tjerë - komandantët e ushtrisë së 58-të dhe të 20-të, Ivan Popov dhe Suhrab Ahmedov, dhe së fundi kreu i logjistikës dhe prokurimeve në Ministrinë e Mbrojtjes. Vladimir Vertelecki, gjithashtu u arrestua. Në Shtabin e Përgjithshëm, zëvendësshefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Ruse, Valeriy Gerasimov, gjenerali Vadim Šamarin, ra gjithashtu. Novaya Gazeta shkruan se ai u arrestua sipas “miratimit personal të Putinit”. Prandaj, pastrohet deri në majat më të larta, përveç atyre në afërsi të Vladimir Putinit, të cilët gëzojnë mbrojtjen e tij. “Vjorstka” thekson se ndalimi i zëvendësshefit të Shtabit të Përgjithshëm Vadim Shamarin mund të çojë në “mospërputhje në udhëheqjen e të ashtuquajturit operacion ushtarak special” dhe se kjo mund të nënkuptojë se ndoshta Valery Gerasimov, gjenerali i preferuar i Putinit dhe babai të doktrinës ruse të luftës, mund të jetë i radhës. Kujtojmë se Gerasimov ishte një objektiv i shpeshtë i skifterëve të Kremlinit, veçanërisht Yevgeny Prigozhin, ish-kreu i grupit mercenar Wagner. Megjithatë, ne duhet të presim dhe të shohim se si do të zhvillohen konfliktet e mëtejshme brenda Kremlinit.