BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë, Ismailaj kishte frikë se mund ta eliminonin në qeli, nëse ai ka dalë kundër ish-presidentit është hapur ‘Kutia e Pandorës’, nga pazaret që thurnin në ish-bllok, te bisedat në Pragë dhe mes...

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë,
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Sherri mes Metës e Monikës lojë për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja pse u largova nga Iliri dhe pse PL është një eksperiment i dështuar, ish-presidenti do të ketë të njëjtin fati si Berisha

Spartak Braho: Sherri mes Metës e Monikës lojë për të
x
BREAKING NEWS

Gjykata e Lartë merr në dorë vrasjen e Azem Hajdarit, në 23 maj merret vendimi për Izet Haxhinë, avokati i tij jep detajet e forta: Plani ishte për të vrarë Saliun në ’98, jo ish-deputetin demokrat, ja 23 provat që ish-truproja disponon për krimet e Be...

Gjykata e Lartë merr në dorë vrasjen e Azem Hajdarit, në 23
x
BREAKING NEWS

Avokati Arben Llangozi rrëfen detajet “bombastike” për “SKY ECC” dhe dosjen “McGonigal”, në përgjime ka rënë edhe Edi Rama, ja të fshehtat nga koncesioni prej 20 milionë euro që ka përfituar ish-agjenti i FBI nga kryeministri shqiptar...

Avokati Arben Llangozi rrëfen detajet “bombastike” për
x
BREAKING NEWS

Myslim Murrizi: Gazment Bardhi dhe Sali Berisha nuk janë bashkë, gjysma e grupit parlamentar të PS kanë vila në Lalëz dhe shtëpi te rezidenca e Gentiana Sulës, ja si rrëzohet Rama nga pushteti

Myslim Murrizi: Gazment Bardhi dhe Sali Berisha nuk janë bashkë,
x
BREAKING NEWS

E akuzoi se nuk kanë denoncuar korrupsionin, Endri Shabani nxjerr blof gazetarin Klodian Tomorri, zbulon disa nga skandalet e bëra publike nga Nisma Thurje dhe del hapur në mbështetje të SPAK

E akuzoi se nuk kanë denoncuar korrupsionin, Endri Shabani nxjerr blof
x
BREAKING NEWS

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli: Ja sa do të jetë rritja e pensioneve që do të realizohet në tetor, skema që po ndiqet dhe detajet nga dy bonuset që do të marrë mosha e tretë për këtë vit

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli: Ja sa do të
x
BREAKING NEWS

Pakti për emigrantët/ Reagojnë mediat italiane: Engjëll Agaçi, njeriu kyç në marrëveshjen Shqipëri-Itali, një ish-avokat i...

Pakti për emigrantët/ Reagojnë mediat italiane: Engjëll
x

Bota

Njeriu më i pasur në Rusi nuk është Vladimir Putin, “Forbes” publikon listën

Njeriu më i pasur në Rusi nuk është Vladimir Putin,

Rusët më të pasur e rritën pasurinë e tyre me 72 miliardë dollarë në vitin 2023 dhe arritën një total 577 miliardë dollarë, siç njoftoi “Forbes”, ndërsa Vagit Alekperov, ish-presidenti i kompanisë së naftës Lukoil, tani është njeriu më i pasur në Rusi. “Forbes” vlerësoi pasurinë totale të miliarderëve rusë në 606 miliardë dollarë në vitin 2021, përpara pushtimit të Ukrainës. Çmimet e larta të mallrave gjatë dy viteve të fundit dhe rritja ekonomike e Rusisë e përqendruar në luftë, duke zbutur ndikimin e sanksioneve perëndimore, kanë ndihmuar rimëkëmbjen. Shumë miliarderë rusë janë bërë objektiva të sanksioneve perëndimore, pasi Perëndimi u përpoq të ndëshkonte Presidentin Vladimir Putin dhe bashkëpunëtorët e tij të ngushtë për luftën në Ukrainë. Pasuria e tyre totale ra në 353 miliardë dollarë në vitin 2022. Pasuria e Alekperov u rrit nga 20.5 miliardë dollarë në 28.6 miliardë dollarë në vitin 2023, raportoi Forbes. Ai zuri vendin e parë në Rusi nga Andrey Melnychenko i renditur tashmë në vendin e shtatë, dhe vlera e të cilit ra nga 25.2 miliardë dollarë në 21.1 miliardë dollarë. Leonid Mikhelson, kreu i prodhuesit rus të gazit natyror Novatek, u rendit i dyti në “Forbes”. Pasuria e tij u rrit me 5.8 miliardë dollarë në një total prej 27.4 miliardë dollarësh. “Forbes” njoftoi se ka më së shumti miliarderë në botë deri më tani, 2781. 20 të parët në listë mbajnë pjesën më të madhe të pasurisë dhe Alekperov tani është i 59-ti në botë. Vladimir Putin është mburrur vazhdimisht se sanksionet perëndimore kanë dështuar të shkatërrojnë ekonominë ruse dhe vuri në dukje se ekonomia ruse u rrit më shpejt vitin e kaluar, me një rritje të PBB-së prej 3.6 për qind.