BREAKING NEWS

“Për herë të parë kemi një komunikim...”/ Gazetarja zbardh detaje nga takimi në Bruksel mes deputetëve të Shqipërisë dhe atyre të PE

“Për herë të parë kemi një komunikim...”/
x
BREAKING NEWS

“Dy plumba në gjoks, një në kokë”, del autopsia e gruas shtatzënë që u vra nga burri para maternitetit

“Dy plumba në gjoks, një në kokë”, del autopsia
x
BREAKING NEWS

Samiti i BE-së dhe Ballkani Perëndimor, Vuçiç merr vendimin e fundit drastik: Askush në Tiranë!

Samiti i BE-së dhe Ballkani Perëndimor, Vuçiç merr
x
BREAKING NEWS

Samiti i 6 dhjetorit/ Berisha hedh akuza të rënda ndaj Ramës: Është përfaqësuesi më i zi i mafies shqiptare, do u tregojmë liderëve europianë se...

Samiti i 6 dhjetorit/ Berisha hedh akuza të rënda ndaj Ramës:
x
BREAKING NEWS

Rrëqeth dëshmitarja e viktimës 35-vjeçare: Doli nga spitali për të blerë bukë dhe...

Rrëqeth dëshmitarja e viktimës 35-vjeçare: Doli nga
x
BREAKING NEWS

Shkrimtari serb habit me deklaratën: Serbia nuk ka ku shkon, do ta njohë Kosovën, ja cilat janë qëllimet e qeverisë

Shkrimtari serb habit me deklaratën: Serbia nuk ka ku shkon, do ta
x
BREAKING NEWS

Policia aksion ‘blic’ në Librazhd, sekuestrohet një sasi e konsiderueshme droge gati për shitje, zbardhen detajet e fundit nga operacioni

Policia aksion ‘blic’ në Librazhd, sekuestrohet një sasi e
x
BREAKING NEWS

A mund të shpëtohej foshnja e 35-vjeçares që u vra para maternitetit? Gjinekologu zbulon të vërtetën

A mund të shpëtohej foshnja e 35-vjeçares që u vra para
x

Bota

Nuk është blof, Rusia bën gati armët bërthamore, NATO e paralajmëron për pasoja të rënda

Nuk është blof, Rusia bën gati armët bërthamore, NATO e

Kërcënime të reja nga Kremlini, nga zëvendëspresidenti i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, Dmitri Medvedev, i cili është kthyer për të folur për bombën atomike. Super-skifteri i Putinit, në fakt, ka paralajmëruar edhe një herë Perëndimin për përdorimin e mundshëm dhe të afërt të armëve bërthamore. E gjithë kjo, si gjithmonë, në një mesazh të gjatë dhe të frikshëm të shpërndarë në Telegram, ku sulmoi edhe Joe Biden, presidentin e Shteteve të Bashkuara, dhe kryeministren britanike Liz Truss. “Rusia ka të drejtë të përdorë armë bërthamore nëse është e nevojshme sipas doktrinës bërthamore.” Kështu ka thënë, cituar nga TASS, nënkryetari i Këshillit të Sigurisë Ruse. Ai tha se Rusia do të bëjë gjithçka që është e mundur për të parandaluar fqinjët armiqësorë, si Ukraina, të blejnë armë bërthamore. Sipas tij, Rusia ka të drejtë të përdorë armë bërthamore, nëse është e nevojshme, sipas doktrinës bërthamore. Ai shtoi se ky paralajmërim nuk është bllof. Doktrina ushtarake ruse nuk përjashton krejtësisht përdorimin e armëve bërthamore taktike në fushëbetejë. Rusia ka armë të tilla, si dhe Shtetet e Bashkuara.  Pas këtij kërcënimi ka reaguar NATO.  “Çfarëdo përdorimi i armëve bërthamore është absolutisht i papranueshëm, që rrënjësisht ndryshon rrjedhën e luftës, kurse Rusia duhet ta dijë që luftë bërthamore nuk mund të ketë dhe kurrë nuk do të duhej të zhvillohej një e tillë”, shtoi kreu i NATO-s. “Kur shohim këtë lloj të retorikës bërthamore nga Rusia, nga presidenti Putin, është diçka që duhet ta marrim seriozisht, e pikërisht për këtë po dërgojmë porosi të qartë se kjo do të ketë pasoja të rënda për Rusinë”, tha ndër tjera kreu i Aleancës më të madhe ushtarake në botë.