BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Bota

Paralajmërimi “bombë” i Joe Biden për Putinin: Nëse fiton në Ukrainë, ushtarët amerikanë do të përfshihen në luftë me Rusinë, do të mbrojmë çdo pëllëmbë të territorit të NATO

Paralajmërimi “bombë” i Joe Biden për Putinin:

“Rusia nuk mund ta fitojë luftën në Ukrainë: Në atë rast, Putini nuk do të ndalet”. Kështu tha presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, gjatë një fjalimi në Shtëpinë e Bardhë. "Dua të përsëris një gjë: nëse ka një sulm ndaj një vendi të NATO-s, ne do të mbrojmë çdo pëllëmbë të territorit të aleancës," tha ai, duke aluduar për përfshirjen e mundshme të një kombi aleat. “Në një situatë të tillë, do të kishim një përplasje mes ushtarëve amerikanë dhe rusë diçka që ne nuk e duam,” tha ai. Por, Biden shtoi, "se po mbarojnë paratë", kështu që Kongresi duhet të veprojë. "Kongresi duhet të miratojë fondet e reja për Ukrainën deri në Krishtlindje, është e pabesueshme që kemi arritur në këtë pikë," theksoi ai.

Anulimi i video-konferencës

Presidenti ukrainas anuloi takimin me Senatin amerikan. “Diçka ndodhi në minutën e fundit,” tha udhëheqësi demokrat i Dhomës së Përfaqësuesve, Chuck Schumer, por asnjë informacion i mëtejshëm nuk u dha as nga pala ukrainase dhe as nga zyrtarët amerikanë. Fakti që lideri i Kievit vendosi të dezertojë ngjarjen është në vetvete i çuditshëm, duke pasur parasysh situatën e vështirë luftarake të muajve të fundit, dhe aq më tepër duke pasur parasysh se ai duhet të kishte mbajtur fjalimin e tij në prag të votimit në Kongresin e një paketë ndihme urgjente prej 106 miliardë dollarësh jashtë vendit, nga të cilat më shumë se 61 janë të destinuara për Ukrainën. Arsyet e anulimit të ngjarjes duhen gjetur në situatën aktuale politike në të cilën ndodhen Shtetet e Bashkuara. Dhoma e Përfaqësuesve është e ndarë, me shumicën republikane që i bën shpenzimet e reja ushtarake në favor të vendit të pushtuar nga Rusia të varen nga miratimi i masave kufizuese për imigracionin. Apelet e drejtoreshës së buxhetit të administratës, Shalanda Young nuk patën asnjë rezultat, pasi në një letër drejtuar Capitol Hill ajo theksonte se “nuk ka asnjë rezervë magjike të fondeve në dispozicion”.

Bllokimi i fondeve

Përfaqësuesit e GOP, megjithatë, duket se janë krejtësisht indiferentë ndaj apeleve të qeverisë. Një duzinë prej tyre braktisën gjithashtu një takim konfidencial me Sekretarin e Shtetit Antony Blinken dhe zyrtarë të tjerë të mbajtur pasditen e së martës, i cili kishte për qëllim t'i përditësonte ata mbi situatën e luftës në Ukrainë dhe të ushtronin presion mbi ta për të mbështetur paketën e ndihmës.. Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve Mike Johnson gjithashtu ndërhyri në debat , duke thënë se ai nuk mund të miratojë dërgimin e më shumë pajisjeve ushtarake në vendin e pushtuar përpara një ndryshimi të rëndësishëm në politikën e kontrollit të kufirit. Duke pasur parasysh këtë situatë të vështirë të brendshme të kombit udhëheqës të frontit pro-Kiev, është e mundur të hipotezohet se ishte vetë administrata e Bidenit që e këshilloi Zeleneskyn të mos mbante fjalimin e tij, në mënyrë që të mund të diskutonte një marrëveshje të mundshme me republikanët, pa praninë e presidentit ukrainas.

Rreziqet për Ukrainën

Banorët në rrugët e Kievit thanë se ishin të shqetësuar dhe kishin ndjerë tashmë pasojat e vonesës së ndihmës ushtarake perëndimore. “Argumentet dhe kompromiset janë pjesë e çdo sistemi politik, por po bëhet "gjithnjë e më e vështirë për të marrë mbështetjen e Perëndimit”, pranon deputeti i opozitës ukrainase Oleksiy Goncharenko, siç shkruan BBC. Ndërsa ai beson se mbështetja për Ukrainën mbetet e fortë, ai paralajmëron se sa e dëmshme mund të jetë agonia e një pritjeje të gjatë. Kievi është shumë i varur nga ndihma e aleatëve të tij perëndimorë për të luftuar ushtrinë shumë më të madhe ruse në konfliktin më të madh të Evropës që nga Lufta e Dytë Botërore, tashmë në muajin e 22-të. Shefi i kabinetit të presidentit të Ukrainës, Andriy Yermak, tha të martën se vonesa në ndihmën e SHBA krijon një "rrezik të madh" që Ukraina mund të humbiste luftën, një nga vlerësimet më pesimiste deri më tani nga një zyrtar i lartë ukrainas.