BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Bota

Pas dhjetëra orësh negociata, BE firmos marrëveshjen historike për përdorimin e Inteligjencës Artificiale (Detajet)

Pas dhjetëra orësh negociata, BE firmos marrëveshjen historike

Zyrtarët e BE kanë arritur një marrëveshje të përkohshme për ligjet e para në botë për të rregulluar përdorimin e inteligjencës artificiale.

Pas 36 orësh bisedimesh, negociatorët ranë dakord për rregullat rreth AI në sisteme si ChatGPT dhe njohja e fytyrës.

Parlamenti Evropian do të votojë mbi propozimet e “Aktit të AI” në fillim të vitit të ardhshëm, por çdo legjislacion nuk do të hyjë në fuqi të paktën deri në vitin 2025.

SHBA, Britania dhe Kina po nxitojnë të publikojnë udhëzimet e tyre.

Propozimet përfshijnë masa mbrojtëse për përdorimin e AI brenda BE-së si dhe kufizime në miratimin e saj nga agjencitë e zbatimit të ligjit.

Konsumatorët do të kenë të drejtën të bëjnë ankesa dhe mund të vendosen gjoba për shkelje.

Komisioneri i BE-së Thierry Breton i përshkroi planet si "historike", duke thënë se ato vendosin "rregulla të qarta për përdorimin e AI".

Ai shtoi se ishte "shumë më shumë se një libër rregullash - është një pikënisje për startup-et dhe studiuesit e BE-së për të udhëhequr garën globale të AI".

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha se “Akti i AI” do të ndihmonte zhvillimin e teknologjisë që nuk kërcënon sigurinë dhe të drejtat e njerëzve.

Në një postim në mediat sociale, ajo tha se ishte një "kornizë unike ligjore për zhvillimin e AI që mund t'i besoni".

Parlamenti Evropian e përcakton AI si softuer që "për një grup të caktuar objektivash të përcaktuara nga njeriu, të gjenerojë rezultate të tilla si përmbajtje, parashikime, rekomandime ose vendime që ndikojnë në mjediset me të cilat ndërveprojnë".