BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Bota

Pas dy vitesh pezullim, YouTube merr vendimin për Donald Trump

Pas dy vitesh pezullim, YouTube merr vendimin për Donald Trump

YouTube vendosi të rikthejë kanalin e ish-presidentit Donald Trump sërish në platforme, pasi e pezulloi atë para 2 vitesh pas sulmit të 6 janarit në Kapitolin e SHBA.

Ky vendim erdhi pasi Twitter dhe Facebook, vendosen në muajt e fundit të rikthejnë llogaritë e tij, megjithëse Trump nuk ka rifilluar ende postimet në ato platforma. Kjo vjen gjithashtu pasi Trump njoftoi vjeshtën e kaluar se do të kandidonte sërish për president në vitin 2024.

“Ne vlerësuam me kujdes rrezikun e vazhdueshëm të dhunës në botën reale, duke balancuar mundësinë që votuesit të dëgjojnë në mënyrë të barabartë nga kandidatët kryesorë kombëtarë në prag të zgjedhjeve,” tha YouTube në një postim në Twitter të premten.

Përfaqësuesit e Trump nuk iu përgjigjen kërkesëa për koment nga CNN. Restaurimi i kanalit u raportua për herë të parë nga Axios.

YouTube fillimisht e pezulloi kanalin e Trump pas trazirave të Kapitolit, duke thënë se një video në kanal kishte shkelur politikën e tij kundër nxitjes së dhunës. Që atëherë, llogaria e Trump ishte bllokuar nga ngarkimi i videove të reja ose transmetimeve të drejtpërdrejta.

YouTube gjithashtu kishte çaktivizuar komentet nën videot në kanalin e Trump, të cilat duket se janë rikthyer të premten. Menjëherë pasi llogaria e tij u rivendos, një numër përdoruesish filluan të postojnë komente “mirë se erdhët përsëri” nën videot e vjetra.

Ndërsa YouTube nuk ishte asnjëherë platforma kryesore sociale e Trump, riaktivizimi i kanalit të tij do të rivendosë aksesin e tij në platformën masive të transmetimit të videove, ku llogaria e tij ka më shumë se 2.6 milionë abonentë.

Ndërsa më shumë platforma rivendosin llogarinë e Trump, disa po theksojnë gjithashtu se ai vazhdon të përballet me kufizime në atë që mund të postojë, me potencialin për t’u pezulluar përsëri.

YouTube tha në deklaratën e tij se “kanali i Trump do të vazhdojë t’i nënshtrohet politikave tona, ashtu si çdo kanal tjetër në YouTube”. YouTube zbaton një politikë sipas së cilës përdoruesit mund të marrin pezullime të përshkallëzuara bazuar në numrin dhe ashpërsinë e shkeljeve të tyre.

Ndërkohë, Meta tha muajin e kaluar se kishte vendosur rregulla të reja në llogarinë e Trump që mund të rezultojë në pezullimin e saj sërish nëse ai shkel rregullat e kompanisë.

Për momentin, ish-presidenti ka vazhduar të postojë vetëm në platformën e tij, Truth Social, ku ai filloi të postoj pasi u pezullua nga opsionet më të zakonshme. Trump të premten në mëngjes postoi një seri prej gjashtë videosh në Truth Social, të shumtat përsërisnin pretendime të rreme se zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 ishin vjedhur.