BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Bota

Pas tre vitesh, Kina, Japonia dhe Koreja e Jugut ulen në tryezën diplomatike, ja çfarë pritet të diskutohet

Pas tre vitesh, Kina, Japonia dhe Koreja e Jugut ulen në tryezën

Ministrat e Jashtëm të Kinës, Japonisë dhe Koresë së Jugut, u pajtuan të dielën për rifillimin e bashkëpunimit fqinjësor dhe për ta hapur rrugën për një takim të tre liderëve të vendeve të tyre, në përpjekje për t’i ulur tensionet në rajonin jetik.

Edhe pse Kina dhe Shtetet e Bashkuara po i rregullojnë marrëdhëniet e tensionuara, përfshirë përmes një takimi mes presidentëve Xi Jinping dhe Joe Biden këtë muaj, Pekini është i shqetësuar se Uashingtoni dhe aleatët e saj rajonalë po e forcojnë partneritetin e tyre trepalësh.

Pekini, Seuli dhe Tokio ishin pajtuar për takime vjetore prej vitit 2008, në përpjekje për t’i rritur shkëmbimet diplomatike dhe ekonomike, por mospajtimet mes palëve dhe pandemia e COVID-19 i ndërpreu ato plane. Takimi i fundit mes tre liderëve ndodhi më 2019.

Tre diplomatët u takuan në portin e Koresë së Jugut, Busan, për herë të parë prej vitit 2019, pasi zyrtarët e tri vendeve u pajtuan në shtator për ta caktuar një takim trepalësh “sa më parë që të jetë e përshtatshme”.

Tre ministrat nuk treguan se kur mund të ndodhë samiti trepalësh mes liderëve.

Presidenti i Kinës Xi, kryeministri japonez Fumio Kishida dhe presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Suk Yeol, mund të mos takohen këtë vit, por samiti mes tyre pritet të ndodhë në të ardhmen e afërt, tha këshilltari për siguri kombëtare i Koresë së Jugut, Cho Tae-yong, për Yonhap TV.

Ministrat u pajtuan për ta rritur bashkëpunimin në gjashtë fusha, përfshirë në ato të sigurisë, ekonomisë dhe teknologjisë, si dhe për bisedime konkrete për t’u përgatitur për samitin e liderëve, tha Ministria e Jashtme e Japonisë.

Ministri i Jashtëm i Kinës, Ëang Yi, tha se tri vendet duhet të jenë më të gjalla në promovimin e zhvillimit rajonal dhe global me një “qasje dhe mënyrë më progresive”

Ministri i Jashtëm i Japonisë, Yoko Kamikaëa, tha se bashkëpunimi ma i madh trepalësh do të ndihmonte paqen rajonale, pasi situata ndërkombëtare e sigurisë është bërë “më e rëndë dhe më e ndërlikuar se kurrë më parë”.

Ndërkohë, ministri i Jashtëm i Koresë së Jugut, Park Jin, e ftoi Ëangun për në vizitë në Seul dhe u pajtua me të për përforcimin e komunikimeve strategjike, tha Seuli. Parku i kërkoi Kinës të luajë rol më konstruktiv për ta nxitur Korenë e Veriut t’i shmangë provokimet dhe ta fillojë çarmatimin bërthamor.

Ëangu, në anën tjetër, i kërkoi Parkut të mos i politizojë çështjet ekonomike dhe teknologjike, në një kohë tensionesh mes Kinës dhe SHBA-së për gjysmëpërçuesit dhe mosmarrëveshjet e tjera tregtare.

Në korrik, Ëang kishte paralajmëruar se përpjekjet e SHBA-së për t’i forcuar marrëdhëniet me Seulin dhe Tokion mund të nxisnin tensione rajonale dhe konfrontime./ REL

 

Më të lexuarat